אחת המגרעות הידועות במערכת ההפעלה אנדרואיד היא במדיניות החנות הפתוחה של גוגל, שכלמעשה זו נותנת לגיטימציה לכאורה למיני מפתחי אפליקציות להעלות כל אפליקציה שיחפצו בין אם היא חינמית ושימושית במקרה הטוב ובין אם היא מכילה קוד זדוני במקרה הרע.

כבר זכינו לראות מספר פעמים בעבר הן במערכת ההפעלה אנדרואיד והן במערכת ההפעלה iOS הסגורה, אפליקציות תמימות לכאורה שהתגלו בסופו של דבר כזדוניות או כתרמית שנועדה לגזול את כספם של המשתמשים, אך נראה כי במזימה הבאה גם הטובים ביותר היו נופלים בפח: על פי הדיווח, אפליקציה תמימה שהתחזתה לאנטי-וירוס מקצועי וכבר הספיקה לככב בראש מצעדי ההורדות מספר שבועות, התגלתה כלא אחרת מאשר…אפליקציה שלא עושה כלום.

לא אנטי וירוס ובטח שלא תמימה
האפליקציה Virus Shield שהתחזתה לאפליקציית אנטי-וירוס כאמור ונוקבה בסכום של כארבעה דולרים, התגלתה במקרה על ידי אתר Android Police, אשר עבר על קוד המקור של האפליקציה לאחר שקיבל תלונות מן המשתמשים. האפליקציה הבטיחה לבצע סריקה של אפליקציות במכשיר המשתמש, לסרוק להגדרות ולקבצים בזמן אמת ולהגן על המידע האישי וללא פרסומות, אך באופן עוד יותר מפתיע, האפליקציה כבר זכתה לרייטינג של 3.7 כוכבים לאחר יותר מ-10,000 הורדות. נציין, כי הפרשה הזו, היא נורת האזהרה שהבהבה מעל ראשו של מפתח האפליקציה שאף נקנס מספר פעמים בעבר בשל העובדה שניסה להעלות את פרי יצירתו לאתרים אחרים ברחבי הרשת, אולם בחברת גוגל לא טרחו לבדוק את מקורה של האפליקציה ואישרו את עלייתה לחנות ואף בתשלום.

לפי שעה האפליקציה הוסרה מהחנות לצמיתות ונראה כי שוב חזר הסדר לכנו בחנות ה-Play, לפחות עד הפעם הבאה…

-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.