מיקרוסופט (Microsoft) תסיים היום סופית את התמיכה במערכת ההפעלה Windows 7, מעט יותר מ-10 שנים אחרי השקתה באוקטובר 2009 ושנה (או שנתיים) בלבד לאחר שאיבדה את תואר מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר במחשבים.

משמעותו של סיום התמיכה היא כי החל ממחר, מיקרוסופט לא תספק למשתמשים שירותי תמיכה טכנית ועדכונים. האקרים יוכלו לנצל כל פרצה שתתגלה במערכת ללא חשש מכך שהקורבנות הפוטנציאליים יקבלו עדכון שיתקן אותה. רק ארגונים גדולים יוכלו לקבל תמיכה כלשהיא, תמורת תשלום נאה.

סיום התמיכה ישפיע על המוני מחשבים ומכשירים; לפי נתוני NetApplications,לא פחות מ-26.6% מכלל המחשבים בעולם שגלשו ברשת בחודש הקודם הריצו את Windows 7 – כמחצית מנתח השוק של חלונות 10 (כ-54%). אם מוסיפים לכך את הצהרת מיקרוסופט בסוף ספטמבר האחרון, לפיה מספר המחשבים המריצים את Windows 10 חצה את רף ה-900 מיליון, חישוב מהיר מראה כי את Windows 7 מריצים לפחות 440 מיליון מחשבים. המספר הזה לא כולל מכשירים שאינם משמשים לגלישה, כמו כספומטים ומסופי מכירה בחנויות, שרבים מהם מבוססים על Windows 7. בישראל, לפי StatCounter, כ-20% מהמחשבים המריצים Windows, או 16% מכלל המחשבים במדינה, עדיין תקועים עם גרסה 7.

החל ממחר, תציג מיקרוסופט למשתמשים במערכת ההפעלה הישנה התראה המזהירה מכך שהם אינם מוגנים מפרצות, ותנסה לעודד אותם לעבור למחשב חדש, או לפחות לשדרג את מערכת ההפעלה ל-Windows 10.

אמנם, הצעת השדרוג חינם ל-Windows 10 פגה כבר לפני יותר משלוש וחצי שנים, אך כפי שפרסמנו בחודש שעבר, מיקרוסופט השאירה פתח למי שרוצה לשדרג מבלי לשלם על רישיון חדש: נכנסים לעמוד ההורדה של Windows 10, בוחרים "הורד כעת את הכלי" בגרסה העברית או Download tool now בגרסה האנגלית, ולאחר ההפעלה בוחרים באפשרות Upgrade this PC now להתקנה של Windows 10 על גבי המערכת הקודמת והרישיון שלה.