פרצה שנתגלתה לאחרונה במכשירי ה-iPhone של אפל (Apple) עשויה לאפשר גישה בלתי מוגבלת להתקנת תוכנות ושינויים שונים במערכת ההפעלה, מבלי שאפל תוכל לחסום אותה – גם באמצעות עדכוני תוכנה.

הפרצה, המכונה checkm8 ('שחמט'), מנצלת נקודת תורפה הקיימת במנגנון ה-bootrom של iPhone המשמש לצורך טעינת מערכת ההפעלה בשלבים הראשוניים שלאחר הפעלת המכשיר. מדובר במנגנון המוטמע בתוך חומרת המכשיר, כלומר הוא איננו ניתן לשינוי ועדכון, ומכאן אפל לא יכולה לעשות דבר בכדי לשנות את האופן בו הוא פועל.

זה אומר שהמכשירים עבורם הפרצה הוכחה כאפקטיבית, כל המכשירים החל מ-4S ועד iPhone X, יישארו פרוצים אלא אם אפל תצליח לאסוף אותם באופן פיזי – תסריט בלתי סביר עבור מאות מיליוני מכשירים שנמכרו ברחבי העולם.

כרגע, תהליך ניצול הפרצה מסובך למדי. להאקרים יידרש עוד זמן מה בכדי לפתח כלי שיאפשר לנצל את הפרצה בקלות, ולדאוג שתוסיף לפעול גם לאחר שמפעילים את ה-iPhone מחדש. באותו רגע, יוכלו משתמשים המעוניינים בכך להתקין על מכשירם אפליקציות צד-שלישי שלא אושרו על ידי אפל, או להכניס במערכת ההפעלה שינויים שונים שאפל מסרבת ליישם.

עם זאת, יש לזכור תמיד כי הפרצה גם חושפת את המכשירים לסיכונים, בהם האפשרות להפעיל אותם לאחר שנגנבו ולעקוף את מנגנוני האבטחה האמורים להשבית את המכשיר מרחוק.