קניות ברשת

לאחרונה "דואר ישראל" פרסם את היקפי הקנייה של הישראלים ברשת, מהנתונים עולה כי בשנת 2016 חילקה החברה 52 מיליון חבילות שהוזמנו מחו"ל, בשווי מוערך של כ-2 מיליארד דולר. ההערכה היא שבשנת 2017 היקף המשלוחים יעלה ובסך הכל יחולקו כ-60 מיליון חבילות. והצפי הוא שבחודש נובמבר ישלחו לישראל חבילות במשקל כולל של כ 1,000 טונות.

מחקר של חברת "PayPal" חושף כי כ-94% מהגולשים באינטרנט קונים ברשת וקרוב למחצית מהם  מתכננים להגדיל את היקפי הקניות ב-2018. עוד עולה מהמחקר שרוב הישראלים רואים בקנייה ברשת כמשתלמת כלכלית (73%), נוחה (60%) ומהנה (41%). מחצית מהצרכנים הישראלים חושבים שרכישה בטוחה היא אחד הדברים החשובים ביותר מבחינתם בעת רכישה באינטרנט.

רק השבוע יחידת הסייבר של להב 433 עצרה חשוד, שיצר אתר דומה לאתר המכירות עלי אקספרס ושלח מסרונים לטלפונים ניידים בצירוף קישור ובקשה לעדכון פרטי התשלום. במהלך החודש הקרוב אנחנו צריכים לגלות אקסטרה זהירות כי סביר להניח שהתופעה של הונאות רכישה תהפוך שכיחה יותר.

חברת אבטחת המידע ESET ריכזה עבורכם את כל מה שחשוב ליישם בחודש הקניות המטורף הזה על מנת להימנע מהונאות ולהן על הזהות האינטרנטית שלכם – נא לגזור, לשמור ולקנות.

 1. ודאו שהאתר שאתם רוכשים בו מאובטח – בדקו האם כתובת האתר מתחילה ב Https שכן מרבית אתרי הקניות מצפינים את תעבורת התקשורת. בנוסף, באתרים מאובטחים ישנו סימן של מנעול ירוק מצד שמאל של הכתובת (ימין אם הדפדפן בעברית). הבחינו שסימון המנעול מופיע בשורת כתובת ה-URL ולא באתר עצמו- זה יכול להעיד על אתר פיקטיבי.
 2. ודאו שמערכת ההפעלה שלכם מעודכנת וכוללת את תיקוני האבטחה האחרונים.
 3. שלמו בכרטיס אשראי או ב-PayPal – חברות כרטיסי האשראי מאפשרות לרוכשים הגנה אם משהו השתבש במהלך הקנייה. העברות בנקאיות לרוב לא מוחזרות, היו חשדנים אם אתר האינטרנט מבקש מכם לבצע העברה בנקאית במקום לשלם בכרטיס אשראי.
 4. הגדירו התראות באמצעות חברת האשראי שלכם, הם ישלחו לכם SMS או דוא"ל על כל רכישה שמתבצעת בכרטיס האשראי. הגדירו את ההתראות החל מסכום נמוך עבור כל רכישה. כמו כן, הגדירו התראות עבור סך רכישות מעל סכום מסוים כדי להגן על רכישות מרובות של סכומים נמוכים. ניתן גם להגדיר התראות רק על רכישות מחו"ל.
 5. ודאו שתוכנת אנטי-וירוס אמינה פועלת במחשב שלך ושהדפדפן שלך כולל פלאגין לחסימת מודעות.
 6. ודאו שרשת ה-WiFi שהמחשב שברשותכם מחובר אליה מאובטחת ואתם יודעים למי יש גישה לרשת הביתית שלכם. אם אתם משתמשים בחיבור WiFi ציבורי, ודאו שהרשת מאובטחת גם היא ודורשת סיסמה להצטרפות. אם זו רשת WiFi ציבורית שאינה דורשת סיסמה אל תבצעו רכישות דרכה. רכישה דרך רשתות ציבוריות לא מאובטחות מאפשרת מעקב אחר התנועה שמגיעה מהמכשיר ובכך להשתמש בפרטי התשלום שלכם.
 7. כל הסיסמאות שאתם משתמשים בהן צריכות להיות מורכבות, כאלו שקשה לנחש או אפילו טוב יותר, קשה לנחש, אבל קל לזכור. חשוב גם שלא "למחזר" סיסמאות עבור מספר אתרים ושירותים.
 8. אל תלחצו על קישורים לא מוכרים לאתרים שמפרסמים מבצעים, קופונים וכדומה. זה יכול להגיע אליכם במייל, ברשתות החברתיות ואפילו במודעות בגוגל.
 9. השתמשו באימות דו-שלבי, אם הוא מוצע באתר בו אתם רוכשים.

ומה לגבי סמארטפון או טאבלט?

כל הטיפים הללו חשובים אבל רכישה בטוחה במובייל גם היא חשובה. קרוב  ל-30% מהרכישות של יום בלאק פריידי וסייבר מאנדי יתבצעו ממכשירים ניידים, כך לפי חברת הסיכון הסינית RiskIQ.

RiskIQ מצאה כי 1 מתוך 10 אפליקציות למובייל שהופיעו בתוצאות החיפוש למונח 'Black Friday' בחנויות האפליקציות עלולה להיות אפליקציה זדונית.

רבות מהאפליקציות הזדוניות הללו מנסות לנצל את הטעויות של הקונים בחיפוש אחר אפליקציות רשמיות. זייפנים מקדמים אפליקציות מזויפות שנועדו לחקות את אלה של קמעונאים חוקיים – לחמשת המותגים הקמעונאיים המובילים בתחום ה- eCommerce יש סך כולל של יותר מ 1,950 כתובות שונות המכילות את המונחים הממותגים שלהם יחד עם המונח 'Black Friday'.

אפליקציות אלו בנויות כדי להטעות משתמשים להזין פרטי כרטיס אשראי או להוריד תוכנות זדוניות כדי לגנוב פרטים אישיים או לנעול את המכשיר עד שהמשתמש ישלם כופר.

כדי להבטיח רכישה בטוחה בסמארטפון או בטאבלט, הקפידו לפעול לפי הטיפים הבאים:

 1. הורידו אפליקציות רק מחנויות אפליקציות רשמיות כמו Google Play או Apple Store של אפל.
 2. היזהרו מאפליקציות המבקשות הרשאות חשודות, כגון גישה לאנשי קשר, הודעות טקסט, הרשאות ניהול, סיסמאות או פרטי כרטיס אשראי.
 3. בדקו את הפרטים של האפליקציה לפני ההורדה. שימו לב למפתחים ולאיות של שמות המותג.

תחושת הבטן והגיון בריא הם חלק בלתי נפרד

בדיוק כמו בכל תקופה אחרת של השנה, עסקאות שנראות לכם משתלמות מידי, כנראה שהן לא באמת כאלה או כמו שאנחנו תמיד אומרים  "אם זה נראה טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון זה כנראה באמת טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון".

ושוב תזכרו את הטיפ הראשון תמיד לבדוק את כתובות האתרים לאחר שלחצתם על קישורים בטוויטר, פייסבוק או אפילו גוגל כדי להיות בטוח שאתה לא מנותבים לאתר מזויף. אתרים של קמעונאים חוקיים כמעט תמיד יתחילו ב-Https.

לבסוף, שמרו על מידע האישי והפיננסי שלכם. לעולם אל תספק שום פרט עד שתעשו את שיעורי הבית שנתנו לכם כאן. אם תיישמו את הטיפים הבאים במהלך תקופת הקניות הקרובה, אתם בהחלט יכולים לצמצם משמעותית את סיכוני האבטחה בעונת החגים הקרובה.

*הודעה לעיתונות

התמונה באדיבות Shutterstock

-פרסומת-
מדור ההודעות לעיתונות של האתר נותן במה לחדשות ולהכרזות המתרחשות בשוק הישראלי. זהו שירות לציבור קוראי האתר והכתבות פורסמו כלשונן וככתבן. אין האתר אחראי על תוכן הכתבה והוא אינו קשור או מושפע מכך.