Intel

הורגלנו כבר כי מדי שנה אנו זוכים לשדרוג טכנולוגי של המוצרים והשירותים שסביבנו. בין אם זה בתחום הסלולר, הגאדג'טים, האפליקציות והרשתות החברתיות. כך גם בתחום המחשבים האישיים, בו מוצעים מגוון רחב של מוצרים עם מפרטים מרשימים, מסכים איכותיים ועוד. אך מה למעשה כמעט ולא השתנה בשנים האחרונות? המעבד.

אינטל (Intel) מקפידה להשיק סדרות חדשות לשוק הביתי המבטיחים ביצועים טובים יותר, יכולות חדשות ועוד. אבל בבדיקה פשוטה אפשר לגלות כי למעשה המעבד שתרכשו היום אינו שונה בהרבה מהמעבד שנרכש לפני ארבע שנים, וההבדל במרוצת השנים מסתכם בשיפור של עד 30% בלבד בביצועים.

בואו נשווה לדוגמה את שני המעבדים הכי חזקים אז והיום. האחד Core i7-2700K שהושק ב-2011 מול Core i7-6700K שהושק ב-2015. שניהם מרובעי ליבות בעלי נתונים דומים, אולם האחרון מיוצר בליתוגרפיה של 14 ננומטר ותדר הפעולה שלו גבוה יותר ועומד על 4.20 ג'יגה-הרץ לעומת 3.90 ג'יגה-הרץ (בטורבו). החדש יותר גם תומך ב-DDR4. הבדלים משמעותיים לא? אז מה ההבדלים בביצועים בפועל? כ-25% בלבד.

אבל רוב המשתמשים רוכשים דווקא את Core i5 הנחשב לזול יותר. אז הנה דוגמה נוספת. Core i5-2500 שהושק גם הוא ב-2011, דומה במאפייניו ל-Core i5-6600K שהושק ב-2015. שניהם מרובעי ליבות, אך גם כאן התדר משתנה במעט ואף נמוך יותר בחדש – 3.90 ג'יגה-הרץ לעומת 3.70 ג'יגה-הרץ וכן ליתוגרפיית יצור של 32 מול 14 ננומטר ותמיכה ב-DDR4 מול DDR3.  ההבדל בביצועים בין החדש לישן מסתכם גם כן בכ-25% תוספת בביצועים בלבד.

קרא עוד:  גאוני: לנייד החדש של לנובו יש מסך דיו אלקטרוני בגבו

כלומר, אם ברשותכם אחד מהמעבדים שיצאו בשנת 2011 ואילך מסדרות Sandy Bridg, Ivy Bridge או Haswell, אין סיבה ממשית לשדרג ל-Skylake, הדור השישי של סדרת Core i. יתרה מכך, אפילו הדור הבא, Kaby Lake שיושק בשנה הבאה, לא מראה כל סימן של שדרוג מהותי.

השינוי המשמעותי האחרון היה במעבר מארכיטקטורת Lynnfield, מעבדי Core i הראשונים, ל-Sandy Bridge שהם Core i בדור השני. שם נרשמה קפיצה משמעותית של מעל 30% תוספת בביצועים. כלומר, בתוך שנה אינטל הציגה עלייה נאה בביצועים, מה שהיא לא עשתה בחמשת דורות המעבדים שהושקו בארבעת השנים האחרונות.

מצאו את ההבדלים: מעבדי הדור הנוכחי (Core i7-6700K) מול הדור הבא

אז כיצד המחשבים מהירים כיום מאי פעם? בזכות כוננים מבוססי פלאש. כוננים שכאלה, שהפכו לנפוצים מאוד בשנים האחרונות בזכות מחירם האטרקטיבי, מהירים מספר מונים מאשר כוננים קשיחים מכניים. בזמן שכונן קשיח מסוגל לכתוב או לקרוא במהירות של 150 מגה-בייט לשנייה, כונן מבוסס פלאש מסוגל להגיע לביצועים של עד 600 מגה-בייט לשנייה. כך שבפועל, עליית מערכת ההפעלה שהייתה לוקחת כדקה עד דקה וחצי לוקחת כיום 10 שניות ופחות מכך, ולא המעבד אחראי על זה.

לאינטל הכח לשנות

הצרכניים בשוק הפרטי כלל לא מודע לטכנולוגיות שאינטל מפתחת ושוק המעבדים הוא רק חלק קטן מהיכולות שיש לה בין אם זה בהתקני אחסון, תקשורת ועוד. כיום בשוק המעבדים לשרתים, סדרת E5-xxx v4 Broadwell, מציעה עד 22 ליבות וזיכרון מטמון של 55 מגה-בייט. הדור הבא במעבדי השרתים יציע אף 32 ליבות, וכל שנה נרשם מספר ליבות גדול יותר לצד טכנולוגיות חדשות. להבדיל, מעבדי השוק הביתי נעצרו רובם ב-4 ליבות ו-6 מגה-בייט זיכרון מטמון וכך כבר שנים רבות.

קרא עוד:  עדכנו עכשיו: פריצת אבטחה חמורה ב-Windows 10 התגלתה על ידי ה-NSA

אינטל אמרה השנה כי "חוק מור" כבר מת. אותו מודל בשם "טיק-טוק" לפיו יוצרים תהליך ייצור חדש, או ממזערים את המעבדים כך שנה, ואז בונים ארכיטקטורה חדשה בשנה השנייה – הוא כבר לא עובד שכן התהליכים הנדרשים לייצור מעבדי 14 ננו-מטר בדור הנוכחי מורכבים הרבה יותר ובהמשך את מעבדי ה-10 ננו-מטר. הגיוני בהחלט, אבל זו לא הסיבה מדוע הביצועים של מעבדי ה-PC לא גדלו: העובדה כי השיפורים בשוק ה-PC מגוחכים לעומת שוק השרתים שצמח אולי אומרת הכל.

הישארותה של אינטל בתחום ה-4 או 6 ליבות במעבד הביתי, היא הסיבה העיקרית העוצרת את ההתקדמות של השוק. תוספת ליבות, הגדלת זיכרון המטמון והרחבת היכולות של המעטפת, קרי ערכת השבבים, הגדלת מספר הנימים (Multi Threaded) ומהירות האפיק (Bus), יכולים לשפר ולהצמיח את עולם המחשבים האישיים, זאת מבלי לשנות את ארכיטקטורת הייצור של אינטל כיום. יודעים מה? אולי אלו לא מה שיסייעו לצמיחה, אבל לאינטל וודאי יש פתרונות מאשר להציג שנה אחר שנה מעבדים חדשים בלי סיבה מוצדקת.

מדוע אינטל בולמת את השוק? חוסר בתחרות. אינטל שולטת ב-82% משוק המעבדים כולו ו-AMD אינה נחשבת מתחרה משמעותית כלל וכלל. לכן, לא פלא שאין לאינטל סיבה ממשית להציג חידושים יוצאי דופן. בינתיים יצרניות שבבי הסלולר כבר נושפים לה בעורף, אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת.

אז, שלא יעבדו עליכם.