עם הגעתו של הסמארטפון לחיינו, הוא שינה מספר חוקים מרכזיים. אם הסלולר היה לדיבור, המצלמה הייתה לצילום, קונסולת המשחקים לגיימרים הניידים ונגן ה-MP להאזנה למוזיקה, אז היום זה כבר לא כך והשוק השתנה רבות בשנים האחרונות. סקירה על העבר, הווה ועתיד.

כך הכל הכל התחיל
השנה הייתה 2007. ה-29 ביוני. סטיב ג'ובס הכריז על האייפון. העולם צפה בהכרזה בהיסטריה. נציגים של חברות הסלולר המובילות התכנסו לישיבות ונכשלו בניסיון להציב מתחרה אמיתי לאפל ולאייפון. מכירות האייפון, שברו שיאים.

גוגל, החברה שהביאה לעולם את מנוע החיפוש המצליח, רכשה חברת סטארט-אפ קטנה, בשם Android, והפכה את המוצר שלה למערכת ההפעלה לתחום הסלולר. האנדרואיד הוצעה בקוד פתוח, ועשרות חברות מיהרו לאמץ אותה. סמסונג, HTC, מוטורולה, LG, ועוד רבות אחרות, התחילו להציג מתחרים לאייפון שבליבם רצה האנדרואיד.

סמסונג הציגה את הגלקסי S, חברת HTC  את הדיזייר (על כל סוגיו), LG את האופטימוס ובו בזמן האייפון המכשיר להימכר בכמויות, וחנות האפליקציות צמחה בקצב לא פחות מרשים. 2010 הייתה  שנה חשובה מאוד לעולם הסמארטפונים. סמסונג הכריזה על הגלקסי, ואפל על האייפון 4.

מי רוצה טאבלט?
אבל שנת 2010 לא הייתה רק שנתו של הסמארטפון. 2010 הולידה, אחרי חבלי לידה קשים וכואבים, אחרי תהליך שהתחיל שנים רבות לפני האייפון, את האייפד.

האייפד היה מהפכה אמיתית. הוא נמכר בכמויות, וברא שוק חדש משלו, הטאבלט. מחשבי הלוח של אפל שיחזרו את בהלת האייפון. עד שסמסונג הכריזה על ה-Tab 10.1 ואת הסדרה הכמעט מצליחה שלה, ועד שאסוס נטשה את שוק הנטבוקים שלה והביאה את הטרנספורמר, האייפד מכר כמויות מרשימות. הוא עדיין מוכר. אבל כמו שהאנדרואיד הצליחה להשיג את אפל, כך גם הטאבלטים שלה יצליחו. כולם מסכימים על כך שהטרנספורמר פריים יוביל את שנת 2012, לאתגר קשה מאוד לאפל.

אבל שוק הסמארטפונים, שנולד למעשה עם האייפון, לא היה מאוד מהפכני. כל הטכנולוגיות שמשולבות בו היו קיימות הרבה לפניו. ברובם ככולם הם שולבו כבר במכשירי נוקיה הישנים והטובים, אך האייפון הצליח בגלל החוויה שהוא יצר, אותה חוויה שלמעשה אנחנו מקבלים גם במכשירי HTC  וסמסונג.

מצלמה? בשביל מה?
אבל מחוץ לאור הזרקורים, הסמארטפון אחראי לשלוש מהפכות ענקיות. הוא למעשה, החריב ושינה שלושה שווקים ענקייים. מצלמת הכיס, קונסולת המשחקים הניידת, ומחשב כף היד.

מצלמת הכיס, המצלמה הקומפקטית והטובה, הייתה מוצר חובה לכל אחד שרצה להנציח רגעים מיוחדים. היום, רבים פשוט שולפים את הסמארטפון, ומקליקים על מסך המגע בנינוחות. שוק המצלמות נפגעה מהמכשירים החדשים ובמקרים רבים נמצאת נטושה בבית, במגירה או בארון בגדים. אבל המצלמה לא מתה. אפל מוכרת עשרות מיליונים ממנה בכל שנה. כנ"ל סמסונג. הסמארטפון, עם שמונת המגה פיקסל שלו, חמישת המגה פיקסל שלו, או 16 המגה פיקסל שלו, הוא מצלמת כיס לכל הדעות. זה שהיא נמצאת בתוך מעטפת של סלולר, זה לא משנה כלום. מצלמת הכיס לא מתה, היא פשוט השתנתה.

קונסולת משחקים ניידת? לכולם יש כזו בכיס
אלו מאיתנו שמחזיקים PSP, מתבקשים להרים את ידם. אלו מאיתנו שמשתמשים בו באופן יומיומי, מתבקשים לקום ולצאת מהחדר, בדרך לבדיקה. אתם באמת משתמשים ב-PSP או בנינטדו שלכם ? למה לכם? הרי באייפון יש NFS חדש, ו-GTA כבר שם, ומדברים אפילו על גרסה ניידת של Call Of Duty. אפילו קונאמי וEA, אלופות הכדורגל, מחזיקות בגרסאות ניידות מצליחות.

הקונסולה הניידת התמודדה עם העובדה הפשוטה, היותה מכשיר לא נחוץ ועלות משחקים יקרה. בבית יש לכולנו מחשב (אם לא, איך אתם קוראים את הכתבה הזאת?), ולרובנו גם סמארטפון וקונסולה. כשבבית יש לנו את ה-PS3, ובכיס Xperia Play, אז בשביל מה אנחנו צריכים PSP (שהוא לרוב חלש יותר מהסמארטפון) ?

התשובה של סוני לסמארטפון, היא ה-PS Vita, פלייסטיישן ויטה. הויטה הוא מכשיר עצמתי, ובקרביה נמצא מעבד מרובע ליבות של סמסונג (כנראה אותו אחד שיהיה ב-SGS3). היא אמורה להגיע גם בגרסת דור שלוש.

מחשב כף יד מת מזמן
אבל הקונסולה והמצלמה לא מתו. הם רק גוססות. שוק אחר, שהושמד לגמרי, הוא מחשב כף היד.

אבל מחשב כף היד לא באמת הושמד, הוא פשוט מעולם לא היה בזירת המכשירים הניידים. חומרה ממוצעת, מערכות הפעלה בינוניות, ממשק עלוב, ועוד מספר גורמים, קשרו אותו לכישלון באזיקי פלדה. למעשה, הדבר הכי קרוב למחשב כף יד שאנחנו מכירים, הוא האייפוד טאצ', מכשיר מבית אפל, החברה שהנחיתה את מכת החרב האחרונה על מחשב כף היד.

מוזיקה בכל מקום
אי אפשר לשכוח את ההמצאה העיקרית של אפל, ממנה הספקולציות הרבות למכשיר האייפון התחילו – האייפוד טאץ' שהביא את מהפיכת המוזיקה למכשירים ניידים. כך גם היה כאשר אפל השיקה את האייפון ובהמשך הגיעו הסמארטפונים האחרים ולמעשה חיסלו למעשה את נגני ה-MP3 והמדיה השונים.

נווט אותי לסופר
אם עד לפני מספר שנים היינו צריכים להצטייד במכשיר GPS כדי לנווט את דרכנו בכבישים, היום הסמארטפון יודע להציע מגוון אפליקציות ותחליפים למכשיר ה-GPS המוכר ואף הוסיף מספר פונקציות חדשות שלא היו קיימים לפני כן כמו דיווחי תנועה, נקודות עניין המתעדכנות כל הזמן ואף מאפשר לנו לזהות היכן חברינו.

אבל הסמארטפון לא מסתפק בזאת. הוא צועד לקראת מהפך אמיתי. בזמן האחרון, עם התקרבותה של ווינדוס 8, נראה יותר ויותר שהסמארטפון נלחם ב-PC על השליטה בצריכת התוכן של המשתמש. ה-PC, מרכז המדיה הביתי כבר כמה עשרות שנים, צריך להתחיל להזיע.

נלחם ב-PC
הסמארטפון התקדם במלחמת החומרה מהר מאוד. כבר מדברים על Tegra4  עם מעבדים מתומני ליבה. 2  ג'יגה זיכרון RAM  זה כבר לא חלום רטוב. מצלמת 16 מגה פיקסל נמצאת בטיטאן השני של HTC, מסכי HD כבר יש, וממשק המשתמש של אנדרואיד 4 מלוטש למדי. אפל מצידה עומדת להשיק אייפד חדש, שכנראה יגיד לנו בוודאות איזה חומרה תהיה בלב האייפון 5.

ממשק המטרו של מיקרוסופט, הגיע גם לווינדוס 8 ואמור להיות אותו הממשק שיפעל במחשב, בסמארטפון, בטאבלט ובקונסולה. מיקרוסופט גם מקדמת את WindowsPhone7.5 , מערכת ההפעלה שלה לסמארטפונים, שאולי תאוחד עם ווינדוס 8 בעתיד.

ובקרב בין הסמארטפון למחשב, נמצא גם הטאבלט, שדוחק את רגליו של הסמארטפון מתחומים רבים, למשל צפייה בסרטים. אני נוהג להתלוצץ ולומר שהאיום העיקרי על האייפון של אפל, הוא האייפד של אפל. הקרב המשולש הזה לא צפוי להסתיים במהרה. לצד הסמארטפון נמצאת הנוחות והפשטות, ולצד ה-PC  העצמה והיכולת ליצור תוכן. והטאבלט מנסה בכלל להביא את הטוב מבין שניהם.

לסיכום, המחשב האישי לא צפוי להיעלם. הסמארטפון הרס את המצלמה, הקונסולה הניידת ומחשב כף היד בכך שהוא איחד את שלושתם למכשיר אחד ונוח. את ה-PC, יהיה לו קשה לשבור. אני ממליץ לכם לעקוב אחרי האסוס פאד-פון, בעד הקונספט המעניין, שצפוי להיות מוכרז בקרוב. בינתיים, ה-PC חי וקיים. אך האם הוא ימשיך לשלוט ?

כתב: אגם לוי