כשכל טלפון חכם מגיע עם מצלמה מובנית, אין ספק שאנחנו מצלמים והמון. הלחיצה הקלה על לחצן הצילום מחייבת אותנו להיות קצת יותר מסודרים בכל הקשור להררי המידע הדיגיטליים שמצטברים אצלנו במכשיר. לא רק סכנות של אובדן מידע ניצבות בפנינו. כדאי שנדע גם לאתר תמונה כזו או אחרת או למיין אלו תמונות חשוב לשמור ואלו ניתן למחוק וכך לפנות שטח אחסון יקר. מדריך.

הוסיפו לתמונה מידע מפורט כדי שתמצאו אותה בקלות

יצרני המכשירים הבינו שמהר מאוד אלו הופכים למאגר תמונות עצום. כדי לעזור לנו ולעשות סדר ניתן לשמור מידע נוסף הקשור לצילום שזה עתה לכדנו. מידע שכזה, כמו המיקום שבו נלקחה התמונה או זיהוי המצולמים, יסייע לנו בעתיד לאתר בקלות יותר את התמונה מבין המוני התמונות.

ניתן להוסיף לתמונה, באופן אוטומטי, את המיקום שבו צולמה לפי חיישן ה-GPS. חשוב להדגיש שתמונה הכוללת מידע שכזה עלולה לחשוף את כתובתכם, לדוגמה אם תעלו אותה לרשתות החברתיות ולא תבדקו אם המידע הזה מוסתר.

כדי להפעיל את התכונה הזו במכשירי סמסונג היכנסו לממשק הצילום > לחיצה על גלגל השיניים בקצה הימני העליון והפעילו את המתג "תגיות מיקום". במכשירי אפל לחצו על הגדרות > פרטיות > שירותי מיקום > מצלמה > בעת השימוש ביישום.

אפל גם תאפשר לקטלג את כל התמונות בהן מופיעים מצולמים מסויימים תחת אותו אלבום. ניתן גם לתייג את תמונתו של המצולם יחד עם ציון שמו. עשו זאת באמצעות כניסה לתמונות > לחיצה על אלבומים (משמאל למטה) ותחת התיקייה אנשים ירוכזו אוסף של פרצופים שהמכשיר זיהה כאנשים המצולמים בכל התמונות המאוחסנות במכשיר. לחיצה על כל פרצוף תאפשר לצפות בכל התמונות שבהן הוא מצולם ולציין את שמו במרכז המסך למעלה. בדומה לכך ישנה תיקייה הנקראת "מקומות" שם ירוכזו, על גבי מפה, כל התמונות הנושאות תגיות מיקום.

ארגנו את התמונות באלבומים

בכל ממשק ישנן אפשרויות רבות לסדר את התמונות באלבומים לפי נושאים. כפי שהזכרנו קודם לכן, ישנם אלבומים אוטומטים הנוצרים במכשיר. בגרסאות התוכנה האחרונות במכשירי אפל ישנם אלבומים הנוצרים לפי מנגנון זיהוי פנים של המכשיר. במכשירי אנדרואיד יהיו אלו לרוב אלבומים שנוצרו לאחר שימוש באפליקציות שונות.

כך או כך, יצירת אלבומים פשוטה וכדאי לפתוח כאלה מכל מאורע. יצאתם לטיול משפחתי בדרום? רכזו את כל התמונות באלבום בשם "טיול משפחתי דרום". במכשירי סמסונג תעשו זאת בכניסה לגלריה > לחיצה על שלוש הנקודות משמאל למעלה > יצירת אלבום. תוכלו להקליד שם לאלבום ואחר כך תצטרכו לבחור את הפריטים שתרצו להכניס לאלבום. באפל יש להיכנס לתמונות > מימין לאלבומים לחצו על הסימן '+' וקבעו שם לאלבום. אחר כך תצטרכו לבחור תמונות אותן תרצו להעביר לאלבום החדש.

וכפי שיצירת האלבומים פשוטה, לעיתים יפתיע אתכם כמה חיפוש תמונה פשוט. כאמור, ככל שתשמרו עם התמונה יותר מידע, למכשיר יהיה קל יותר למצוא אותה.

כך תמצאו במכשיר תמונות בקלות ובמהירות

וכפי שיצירת האלבומים פשוטה, לעיתים יפתיע אתכם כמה חיפוש תמונה פשוט. כאמור, ככל שתשמרו עם התמונה יותר מידע, למכשיר יהיה קל יותר למצוא אותה.

במכשירי אפל, לאחר כניסה לתמונות, תמצאו בחלקו העליון של המסך שורת חיפוש. המכשיר מזהה אלמנטים רבים שצולמו בתמונות וכך תוכלו למצוא פתאום תמונות מזון, תמונות מהבריכה ועוד דוגמאות רבות. תוכלו גם לבקש מסירי, הסייעת הוירטואלית של אפל, להציג לכם את התמונות שצילמתם אתמול, את התמונות שצולמו בירושלים, להציג תמונות מהים או תמונות המצולמות עם שמו של המצולם.

גם מכשירי סמסונג מסוגלים לנתח את המצולם בתמונות. בכניסה לגלריה ולחיצה על זכוכית המגדלת משמאל למעלה, תוכלו לערוך חיפוש בתמונות השמורות במכשיר. התמונות השמורות תוצגנה לכם בקטגוריות על פי מיקום צילום, צילום הכולל אנשים, מסמכים או אלמנטים נוספים כמו אוכל, כלי רכב, בעלי חיים, כובעים ועוד.

קרא עוד:  בתמונות ראשונות: Nokia 7.2 מציג מצלמה משולשת בגוף דקיק

לא חייבים לשמור כל דבר

אז אולי תינוקות הם הדבר הכי חמוד בעולם, אך האמינו לנו שלא כל תמונה שלהם היא מושלמת. על כן, כדאי למחוק מדי פעם תמונות מיותרות, ולא תאמינו כמה כאלה תמצאו במכשיר.

אז נכון שאפשר לעשות זאת ידנית באמצעות לחצן המחיקה המובנה בממשק הצגת התמונות שבמכשיר, אבל אפליקציית Slidebox הופכת את הפעולה לקלה וידידותית יותר. זהו בעצם ה'טינדר' של התמונות הישנות. לאחר ההתקנה שלה תופענה לכם כל התמונות שבמכשיר, לפי הסדר. אתם תצטרכו להחליק את האצבע על המסך וכך להזיז את התמונות ימינה-שמאלה. משיכה למעלה תמחוק את התמונה. משיכה מטה תכניס אותה לאלבום. כך הופכת מלאכת סידור התמונות לפשוטה ומהירה.

ברוב המקרים גם תמונות שנשלחו אליכם בווטסאפ נשמרות במכשיר ותופסות נפח זיכרון יקר. Magic Cleaner for WhatsApp היא אפליקציה פרי פיתוח הודי שמסתמכת על אלגוריתם ניתוח תמונות. היא סורקת את כל התמונות שנשלחו אליכם באמצעות הווטסאפ ומחליטה אלו תמונות מיותרות ואלו חשובות. את התמונות שהוגדרו על ידה כ'תמונות זבל' מחלקת האפליקציה לכמה קטגוריות, והיא עושה זאת במנות של 500 תמונות לסריקה. על פי החלטתכם תוכלו למחוק את כל התמונות, או קטגוריה מסויימת בשלמותה או באופן ידני. כך גם לומדת האפליקציה מה חשוב עבורכם ומה פחות – זאת עבור הניתוחים הבאים.

לא לעולם חוסן: אחסנו את התמונות גם בענן

אובדן או גניבה של הטלפון החכם אולי כואבת, אך כואב יותר לאבד את הזיכרונות שתיעדתם באמצעותו לאורך השנים. מבחינה זו ומבחינות רבות אחרות נראה שניהול נכון של אוספי התמונות שלנו כדאי שיתבצע בשירותי האחסנה ברשת, אלו המכונים "שירותי ענן". שירותים רבים כאלה קיימים ברשת וגם יצרניות המכשירים מטמיעות שירותים דומים בתפריטי המכשיר מתוך הבנה כי אנשים רבים ימצאו את השמירה של תמונות שם כשימושית.

Google Photos הוא שירות אחסון תמונות עם נפח אחסון בלתי מוגבל, מתוך הבנה שלא תמיד עלינו לשמור את התמונות ברזולוציה המקורית שלהן. אם תתעקשו לשמור בכל זאת את התמונות ברזולוציה המקורית, לטובת הדפסה בהגדלה או עיבודים גרפיים מסובכים, תוכלו לעשות זאת בשירות של גוגל, ועבור תמונות כאלה נפח אחסנה מוגבל בהתאם לזה הפנוי בכלל שירותי הגוגל שלכם. אם תרצו להרחיב אותו תצטרכו לרכוש נפח נוסף.

השירות יסדר אוטומטית את התמונות לפי תאריך צילומן, אך לא רק. הוא מסוגל לזהות פרצופים של מצולמים ובשניות תוכלו למצוא את כל התמונות הכוללות את המצולמים שסימנתם. כמו כן, ניתן לחפש, באמצעות תיבת החיפוש של השירות, אחר תמונות שצולמו במקומות מסויימים ואפילו כאלה שכוללות חפצים מסויימים.

מכשירי אנדרואיד, המריצים את מערכת ההפעלה מבית גוגל, כוללים לרוב אפליקציה מובנית של השירות המכונה "תמונות", "תצלומים" או "גוגל תמונות". גם בעלי מכשירי iOS יכולים ליהנות משירות האחסון של גוגל וניתן להוריד את האפליקציה מכאן.

לאחר ההורדה יש להזין באפליקציה את פרטי הכניסה לחשבון הגוגל שלכם. ניתן להגדיר את מדיניות הסנכרון והגיבוי של התמונות, כפי שתחליטו: כך תעשו זו במכשירי אנדרואיד וכך במכשירי אפל.

אפל מפעילה את שירות iCloud, שירות האחסון והגיבוי שלה באמצעותו ניתן לאחסן גם תמונות וסרטונים. בכל מכשיר שלכם הפועל על אותו Apple ID, תוכלו לצפות, לערוך ולנהל את אוסף הקבצים שלכם. כדי להפעיל את השירות במכשיר שלכם לכו להגדרות > שם המכשיר > iCloud > תמונות > הפעילו את ספריית התמונות ב-iCloud. כברירת מחדל מקבלים לקוחות אפל נפח אחסון חינמי של 5GB ואם תרצו להרחיבו תצטרכו לעשות זאת לפי ההוראות כאן.

קרא עוד:  הדור השלישי של DJI Osmo Mobile עוד יותר קומפקטי וזול

 

ומה עושים עם כל מה שמצלמים?

אז עכשיו, כשאולי עשיתם קצת יותר סדר בהררי התמונות המאוחסנות במכשיר, הגיע הזמן גם לשתף את המשפחה והחברים ברגעי הקסם שאתם מנציחים.

החל מגרסת iOS 10 של מערכת ההפעלה של אפל, מפיק האייפון עבור בעליו סרט זיכרון המורכב מאוסף תמונות בעלי מכנה משותף. תוכלו לצפות ב"זכרונות" שהכין המכשיר עבורכם עם לחיצה על תמונות > בחירה למטה בכרטיסיית זכרונות. ישנם זכרונות אותם מפיק המכשיר אוטומטית לפי תאריך או מיקום צילום משותף, או אפילו לפי מצולמים המופיעים בכל התמונות. אם הכנתם אלבום הכולל אוסף תמונות תוכלו ליצור סרטון זכרונות משלכם. היכנסו לאלבום > לחצו על החץ המופיע לצד התאריכים המופיעים מעל התמונות > גללו עד למטה ולחצו על "הוסף לזכרונות". זכרונות קיימים ניתן לערוך במגוון דרכים ולשתף עם חברים. כך תעשו זאת.

בסמסונג נקראת התכונה הזו "סיפורים". היכנסו לגלריה > לחצו על הכרטיסייה סיפורים שבראש המסך > לחיצה על שלוש הנקודות משמאל למעלה > צור סיפור. כעת תוכלו לבחור תמונות כל פי תאריכים או על פי אלבומים. סמנו בראש התמונות את אלו שתרצו להכניסן לאנימציה > לחצו על הלחצן סיום > תנו שם לסיפור > צור. בלחיצה על שלוש הנקודות משמאל למעלה תוכלו לערוך או לשתף את הסיפור שיצרתם.

אם הזכרנו את שירותי האחסון של גוגל ושל אפל, אלו מציעים גם אפשרויות שיתוף מעניינות. כך תוכלו להכין אלבום מהשמחה או הטיול המשפחתי ולהזמין בני משפחה וחברים לצפות בו ואפילו להוסיף תמונות משלהם.

ב-Google Photos תוכלו לשתף כמעט כל סרט, תמונה או אלבום. היכנסו לאפליקציה > לחצו על האובייקט שאותו תרצו לשתף > לחצו על סמל השיתוף > בחרו אפליקציה אחרת באמצעותה תרצו לשתף (למשל ווטסאפ או דואר אלקטרוני) או שלחו למישהו קישור עם הקובץ המשותף. ניתן גם להכין אנימציות וקולאז'ים ישירות מתוך האפליקציה. בחרו בתמונה או כמה תמונות באמצעות לחיצה ארוכה עליהן > לחצו על סמל ה-'+' משמאל למעלה > ובחרו אנימציה או קולאז'.

באמצעות שירות iCloud תוכלו גם כן לשתף את תיקיית התמונות עם משתמשי אפל אחרים. תחילה הפעילו את סנכרון התמונות עם שירות הענן של החברה באמצעות הגדרות > שם המכשיר > iCloud > תמונות > הפעילו את ספריית התמונות ב-iCloud. לאחר מכן, כשתצפו בתמונה תוכלו ללחוץ על לחצן השיתוף מימין למטה ו-שיתוף תמונות ב-iCloud. ניתן לבחור אלבום משותף קיים או חדש ולהזמין אנשים לצפות בתמונות ובאלבומים המשותפים. עוד פרטים כאן.

ואי אפשר לשכוח את הרשתות החברתיות שגם אליהן תגענה, במוקדם או במאוחר, התמונות הכי טובות שלכם. הרשתות החברתיות הן רבות ולכל אחת מאפיינים שונים. אך השימוש הפשוט שבהן, כמו גם היכולת לשתף תמונה כמעט מכל מסך במכשיר, הפכו אותן למקומם הטבעי של התמונות שלנו והרשתות עושות בכל עת שיפורים בממשקי העלאת התמונות. כך, למשל, תארגנו טוב יותר תמונות בפייסבוק.

גם שם, חשוב להקפיד על שיתוף נכון של התמונות, זאת כדי שלא נגיע למצבים בהם תמונות יקירנו ציבוריות וזמינות לכל זר. כך, לדוגמה, תעשו בדיקת פרטיות כללית לחשבון הפייסבוק שלכם ותחליטו מי יחשף לתכנים שהעליתם.

פורסם לראשונה באתר נקסטר.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.