IP67. רגע או שבכלל IP68. פי, מה זה התקנים האלה, ומה בכלל ההבדל? ובאמת, זה מגן מאבק, ובעצם, מה אכפת מאבק, זה ממש מגן ממים? כלומר, ברצינות, תקנים עם שמות, או שמות של תקנים, אבל מי באמת צריך את כל הדברים האלה. מה אנחנו הולכים לשחות עם הטלפון ביד?

אז טוב, יכול להיות שאתם לא בדיוק מסוג האנשים שמתכוונים לקפוץ עם הטלפון שלהם לתוך הים המלוח כדי לנסות לתפוס תמונה של מישהו עושה גלגול בצלילה, עד מטר וחצי לא לשכוח, אבל בעולם בו הרבה מאוד אנשים לא עוזבים את הטלפון שלהם אפילו לשנייה, כולל הנחה לצד הכרית כשהולכים לישון, לא חסרים מקרים שיכולים להפגיש את המכשיר היקר, לפחות ללבנו, עם קצת יותר נוזלים ממה שהתכוון היצרן.

אז הנה, בנינו את הרשימה הבאה של מקרים בהם אם הטלפון שלכם ישתתף בכל זאת תשמחו לדעת שכן היה לו איזה IP68 קטן ברשימת המאפיינים.

רק אל תורידו את המים

בואו נודה, ובאמת, כמה מכם לוקחים עמם בימים אלו של 2017 את הטלפון שלהם אל חדר הישיבות הכי חשובות, או הנוחיות? זה זמן יוצא מן הכלל למעבר מהיר על תזרים החדשות, לבדיקת כמה הודעות דוא"ל ואפילו רפרוף על קבוצות ה-WhatsApp. הכל טוב כדי להפיג את השעמום בבית הכסא. אבל זה גם מקום בו יכולות תאונות להתרחש והמכשיר עלול ליפול למי האסלה, לא עלינו. אם בגלל שלא מניחים אותו מספיק טוב על הניאגרה, או אולי בגלל שמניחים אותו לרגע בכיס החולצה והוא מחליק ממנה כשמתכופפים לרגע. העדויות האחרונות שהגיעו לאוזנינו ממקרה כזה כללו תיאור מדויק של מה שקרה מיד אחרי הנפילה: צווחה רציפה מרמקול המכשיר, שנגרמה כנראה מקצר חשמלי שנוצר שם, ואז המכשיר נדם. בעליו לא. הוא המשיך לצרוח.

הסבון לא רוצה לבכות עם מסך המגע

אם בוחנים את החיים בהיבט של 'דקות ללא הטלפון', המקלחת/אמבטיה הופכת למתמודדת על המקום הראשון. מדובר מבחינת רבים בזמן מת בו איננו צמודים לחבר הטוב ביותר שלנו. אבל עבור רבים הוא לא ממש רחוק, מונח על השיש של כיור הרחצה. אז מה קורה כשהמכשיר מצלצל בדיוק במהלך המקלחת? האם מתעלמים או יוצאים כדי לענות? או האם בכלל לא חושבים פעמיים, מושיטים את היד ומביאים את המכשיר אלי אוזן כמו שרגילים. אם תחליטו לענות, כנראה שתצטרכו להשתמש במיטב תרגילי האקרובטיקה כדי לתפעל את מסך המגע מבלי שיירטב. רק היזהרו, תנועה לא נכונה והוא עלול לשתות הרבה מים, בכמות שתימנע לחזור לחיים.

גשם, גשם מטפטף

יש רבים שאוהבים בעיקר את עונת החורף, במיוחד הישראלי זה שעמוס בימים סגריריים וקרירים, אבל בגשמים קצת פחות – יותר טיפות גשם דקות שיורדות מפעם לפעם ולא באמת מצריכות מטרייה. אבל גם אם אנחנו הרי לא עשויים מסוכר, ודבר לא יקרה לשערות ראשנו אם יספגו מעט גשם מרענן, לא ממש כדאי שתמשיכו לשוחח בסלולרי הצמוד לאוזנכם בעת שמטפטפות עליו טיפות גשם. עד כמה שהן דקות, טיפה אחת שתחדור דרך המקום הלא נכון פירושה טלפון מושבת.

כשהבקבוק מרטיב הכל

אבל יותר מחורף קריר יש לנו קיץ לוהט, וזה אומר שבמקרים רבים יוצאים מהבית ואורזים בתיק בקבוק מים קרים וגם את הטלפון שלכם. אך אבוי, בגלל הטמפרטורה הקרה של המשקה שבבקבוק והאוויר החם שבחוץ, התעבו המים על דופן הבקבוק והרטיבו את הטלפון, שאחרי כמה דקות של ניסיונות מתברר שהוא כבר לא ממש חכם. יותר מת מאשר חכם. כן, שהות של המכשיר בצמידות לנוזל עלולה להיות קצת יותר מדי עבור מכשיר אלקטרוני שלא מוגן בפני מים.

גוללים את הפיד על שפת הבריכה

ומה יותר קיץ ממסיבת בריכה, ואם לא מעלים תמונות תוך כדי לאינסטגרם – זו לא באמת מסיבת בריכה. ובריכה זה מקום מצוין להשמדת מכשיר אלקטרוני בכלל, וטלפון חכם בפרט. יצאתם מהבריכה ואתם רצים למכשיר בכדי לצלם סלפי עם החברים ושכחתם להתנגב בדרך ? זה עלול להיות סוף עצוב למכשיר החכם שלכם. הוא אמנם אולי ישרוד את צילום תמונת הסלפי הלוהטת, אך כשהמים יחלחלו לפנים המכשיר – זה כבר עלול להיות מאוחר מדי. עמדתם על קצה הברכה אבל הזעה גרמה לטלפון להחליק מהידיים יש אל המים הצוננים? אולי עדיף שבכלל לא תצללו אחריו לחפש אותו. החלטתם להיות אלו שיצלמו את הקפיצה הכיתתית רק כדי להבין מאוחר מדי שהספלאש גדול מדי והמכשיר שלכם לא ממש אוהב את זה?

View this post on Instagram

Galaxy S7 water test #galaxys7 #watertest #tgspot

A post shared by TGspot (@tgspotcoil) on

אז מה עושים? מכשירים עמידים מחפשים

כפי שניתן לראות, חיי היום-יום שלנו כוללים יותר מדי הזדמנויות למפגשים רבים עם מים, ושהטלפון הולך איתנו ממש לכל מקום – עמידות בפני מים ואבק הופכת לתכונה נדרשת. כמעט כל מכשירי הדגל בתקופה האחרונה כבר מספקים עמידות שכזו, וביניהם גם Galaxy S8 של סמסונג (Samsung). אז אם אתם מתכוונים לרכוש מכשיר חדש בקרוב – שימו לב שהוא מוגן בפני מים.

אה, ולא שכחנו. מה ההבדל בין IP67 ל-IP68? אז ככה: צמד האותיות IP זה קיצור של International Protection, וזה תקני הגנה שמוגדרים בידי ה-IEC, ועדת התקינה האלקטרוטכנית הבינלאומית. הספרה ראשונה מציינת את רמת העמידות בפני אבק, ואילו הספרה השנייה והיותר מעניינת היא עמידות בפני רטיבות. ובכן ברמה 7 המכשיר אמור להיות עמידה לצלילה אל מתחת למים למשך 30 דקות עד עומק של מטר, וב-8 זה עד עומד של 1.5 מטר. לא יותר, ממש לא יותר.

נכתב בשיתוף סמסונג ישראל.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.