הגרסה הממוחשבת של סוליטר (Solitaire), שנכללה במערכת ההפעלה חלונות (Windows) מאז 1990, זכתה לפופולריות רבה, וההחלטה של מיקרוסופט (Microsoft) להסיר אותה מ-Windows 8 הובילה לתהיות רבות וחיפוש אחר תחליפים אצל לא מעט משתמשים.

לא בטוח שגילוי הסיבה להורדת משחק הקלפים הוותיק תשפר את ההרגשה, מה גם שלחובבי הסוליטר נגרמה אכזבה נוספת כשהוא חזר ל-Windows 10 עם פרסומות שכדי להסירן נדרש תשלום לא מבוטל – אבל בכל מקרה מסתבר שמיקרוסופט העניקה לנו בזמנו את המשחק רק כדי שנלמד להשתמש – בעכבר.

ב-2017 זה אולי נשמע קצת מוזר, אבל ב-1990 השימוש בגרירת אייקונים על גבי שולחן העבודה (Drag&Drop) לא הייתה אינטואיטיבית, בעיקר בגלל שמשתמשי המחשב היו רגילים לתקשר עם המחשב דרך שורת הפקודה (Command Line). מיקרוסופט, שרצתה להרגיל אותנו לגרור ולשחרר עם העכבר, הבינה שהדרך הטובה ביותר להטמעת המיומנות החדשה היא משחק מהנה. לכן היא בחרה בסוליטר – ואחרי 20 ומשהו שנים, כשהיה ברור שהמטרה הושגה, הסירה את המשחק ממערכת ההפעלה שלה (ואז כאמור החזירה אותו ל-Windows 10, בגרסה חדשה שנקראת Solitaire Collection ובתשלום שעורר תרעומת).

כדאי לדעת אגב שגם משחקים פופולריים אחרים נוצרו כדי לעזור לנו לשלוט טוב יותר במערכת ההפעלה של מיקרוסופט: למשל שולה מוקשים, שהוצג לראשונה ב-Windows 3.1, לימד אותנו להשתמש בשני כפתורי העכבר, הימני והשמאלי, וגם ללבבות ופריסל היו מטרות חינוכיות  – ומי יודע, אולי בעתיד מיקרוסופט תחזור לספק לנו משחקים מהנים (וממכרים…) עם ערך מוסף, ואפילו בלי פרסומות ובלי תשלום.