במוזילה (Mozilla) מתכוונים להשיק בקרוב מראה עיצובי חדש לדפדפן הקוד הפתוח שלהם פיירפוקס (Firefox), וליישר קו פחות או יותר בין כל סביבות העבודה. אחרי שפרויקט ההתאמה של הדפדפן לסביבת האריחים של חלונות 8 בוטל, משקיעים מהנדסי ומתכנתי הארגון יותר זמן בעיצוב מחדש של הדפדפן 'המרובע' של שולחן העבודה.

כפי שניתן לראות השינוי הוויזואלי הראשון הוא היעלמותה של תיבת ה-Firefox הכתומה (או בצבעים אחרים בערוצי הבטה והאלפא של הדפדפן) בצד ימין למעלה (בצד שמאל ברוב הגרסאות האחרות). כל ההגדרות וכל ההפניות לעזרה הועברו אל מתחת כפתור התפריט (שלושת הקווים) ממוקם בקצה השמאלי של הדפדפן, אחרי שדה הכתובת החכם, שדה החיפוש ומספר צלמיות נוספות. הצלמית של סמן התפריט אולי צריכה יותר מכל לסמן את יישור הקו עם גרסת האנדרואיד (Android) של הדפדפן: היא זו שמסמלת את התפריטים ברוב היישומים החדשים שנכתבים לסביבת האנדרואיד.

FFnewLook5

השינוי השני הוא שהלשוניות הפכו למעוגלות. אבל בעבודה השוטפת ניתן לראות זאת רק בלשונית הפעילה. עם זאת, אם מזיזים את סמן העכבר אל מעל לשונית אחרת, הצורה העגולה שלה מופיעה באופן שקוף. כך אפשר להבחין בקלות באיזו לשונית נמצאים ואיזו לשונית בוחנים.

FFnewLook2הצבת סמן העכבר על סימן הפלוס הסמוך ללשוניות מציגה מעין פעמון וזה כמובן הסימן לפתיחת לשונית חדשה. הצורה היא מעין פעמון, או בעצם לשונית עגולה קטנה.

קרא עוד:  בכיר במוזילה: גוגל מחבלת בכוונה במתחרים

 

FFnewLook3לחיצה על התפריט מציגה את אחד השינויים הגדולים: כל כלי העזר של פיירפוקס מוצעים במרחק לחיצה קלה, ויותר מכך, הם מוצעים בצורה של צלמיות, כולל כמה פעולות שכמובן ניתן לבצע באמצעות מקשי קיצור דרך, כגון פתיחת חלון חדש או חלון פרטי חדש, וכן עבודה במסך מלא (או לא) וכדומה. האפשרות המעניינת ביותר כאן היא אפשרות ההתאמה האישית. לחיצה על האפשרות הזו פותחת את המסך הבא:

FFnewLook4כאן בעצם אפשר לשנות את המראה של בקרות הדפדפן כך שיתאימו באופן אישי למשתמש. אפשר לשנות את הסידור של תיבת ההגדרות – כך לדוגמה אפשר להזיז את פס שיוני גודל התצוגה מעלה ומטה לכל מקום בין הצלמיות. ניתן להסיר צלמיות מרשימת ההגדרות ולהוסיף אחרות, אפשר להוסיף צלמיות עבודה לקצה השמאלי של שורת הכותרת, ואפשר כמובן גם להוריד, כשאפשר אפילו להעביר לשם את צלמית ההוספה של לשונית חדשה, במקום שהיא תוצג לצד הצלמיות הפתוחות. אפשר גם לבחור להציג סרגלי כלים כאלה או אחרים, חלק שמגיעים כברירת מחדל עם הדפדפן וכנראה גם כאלו שניתן יהיה לשבץ בדפדפן כתוספים, ועוד. וכמובן שאפשר בלחיצת כפתור להחזיר הכל לאפשרויות ברירת המחדל.

תמונות המסך לקוחות כאן מגרסת ערוץ ה-Aurora, שהוא הערוץ אותו מגדירים במוזילה כערוץ הניסיוני והלא יציב, ערוץ שלא כל מה שמופיע בו מגיע בסופו של דבר לגרסה היציבה. עם זאת, תרשו לנו להמר שהשינוי הזה בעיצוב הדפדפן יגיע ועוד איך. אנו בדקנו את גרסה 30.0a2, כשהגרסה היציבה הנוכחית היא 28.0, אז אפשר לשער שעוד גרסה עוד שתיים אנחנו נראה את הממשק החדש גם בגרסה היציבה.