בשנים האחרונות נגנבו נתוניהם של מיליוני אנשים מכל רחבי העולם, החל מפרשת הסלבס בשירותי iCloud ועד משתמשי ״אשלי מדיסון״. בזמן שאלו רצו לבדוק מה מצב חשבונם או לגשת לשירות מכל מקום בצורה קלה ופשוטה,  אחרים הגיעו לתובנות שאפשר בקלות לפרוץ את חשבונם, הסיבה? הסיסמה פשוטה מידי.

הרשימה השנתית של חברת האבטחה Splash Data מציגה את 25 הסיסמאות הכי נפוצות לשנת 2015, ומסיבה לא ברורה ״123456״ עדיין עומדת בראש הרשימה. למרות שכולנו יודעים שאסור להשתמש בה, משתמשים עדיין בוחרים להחליק את אצבעותיהם על גבי החלק העליון של המקלדת כסיסמה הראשית שלהם. משתמשים יצירתיים יותר ימשיכו את הסיסמה עד לספרה 7, 8 ו"אפילו" 9, או יש כאלה שיבחרו את המילה ״password" או ״dragon״, אבל כאמור אלו סיסמאות פשוטות להפליא. וכן, גם השימוש בסיסמה "1qaz2wsx" אינו נחשב לבטוח.

נתונים אלו גם מעניקים לנו מספר תובנות מעניינות אודות אופיים של הגולשים ברשת. בתחום הספורט למשל, ניתן לראות כי ברשימה מציאות הסיסמאות ״כדורגל״ או ״בייסבול״. חלק מהסיסמאות משקפות אירועים בולטים באותה השנה כמו הסיסמה "starwars״ שהצטרפה רק השנה.

כך או כך, אף אחת מ-25 הסיסמאות המופיעות ברשימה אינן מפתיעות במיוחד. למען האמת הן קצת מדאיגות, וזאת למרות שלא משנה כמה פעמים נאמר לאנשים לאבטח את החשבונות המקוונים שלהם, חלקם עדיין עדיין מתעלם מהעצה. מה עושים? משתמשים בשירותי ניהול ססימאות כמו LastPass או משננים 2-3 סיסמאות מורכבות לשימוש אישי.