בעוד פחות משבוע, סמוך להכרזתה של יריבתה אפל (Apple) על מערכת ההפעלה iOS 9, צפויה גם גוגל (Google) להציג את הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה שלה בכנס המפתחים השנתי שלה, Google I/O. מה ידוע לנו עד כה על גרסת האנדרואיד הבאה, ומהם השינויים אותם גוגל מתכננת?

מלבד האות הראשונה של אותה גרסה, M כמובן, שרומזת כפי הנראה על דבר מתיקה כלשהו, כפי שנוהגת גוגל לכנות את גרסאות האנדרואיד שלה, לא צפויים שינויים מהותיים בגזרת העיצוב, וההערכות הן כי גוגל תישאר נאמנה לעיצוב ה-Metrial Design והוא צפוי לעבור ליטוש קל בלבד. מלבד זאת, כאמור, תשקיע גוגל בשמירה על הקיים.

Android-Home-side
עיצוב ה-Metrial Design. לא צפוי להשתנות

דגש על הפרטיות ואבטחה

אחד החסרונות הגדולים ביותר של אנדרואיד היא העדר פרטיות יחסי, שכן מערכת ההפעלה עצמה בנויה למעשה כקוד פתוח שמאפשר לבצע שינויים בידי כל דורש. על-פי דיווחים אחרונים צפויה גרסת האנדרואיד הבאה לשים דגש נרחב יותר על פרטיות המשתמש כמו גם על ההרשאות שמקבלות האפליקציות השונות. כך, ייתכן ובגרסת האנדרואיד הבאה נזכה לראות ממשק ניהול בו המשתמש יוכל להפעיל ולנטרל את ההרשאות השונות אותן דורשות האפליקציות לאשר לצורך התקנתן.

שינוי נוסף צפוי להביא ממשק של סורק טביעות האצבעות שיהיה מובנה ישירות במערכת ההפעלה, וזאת בגלל הפופולריות ההולכת וגדלה של התקן זה. לא מדובר במשהו שאמור להשפי על משתמש הקצה, והוא מיועד בעיקר להקל על יצרניות המכשירים השונות שנוהגות לשלב בעצמן ממשק טביעת אצבע, לעתים מבית היוצר שלהן עצמן, הי הוא יציע ממשק תכנות מוגדר ומוכן.

קרא עוד:  בקרוב: הסייענית של גוגל תאפשר שליחת תזכורות למשפחה וחברים

לצד ממשק המשתמש, שאינו צפוי לעבור שינויים מהפכניים כאמור, גוגל אמורה להציג אפליקציית תמונות חדשה לחלוטין שתשלב בתוכה מספר תכונות מאפליקציות צד שלישי. על-פי הדיווחים, אפליקציית התמונות צפויה לכלול מספר כלים לעריכת וידאו, יצירת קולאז'ים, עריכת תמונות, אנימציות ועוד. בנוסף, בדומה לגרסאות קודמות, יוכלו המשתמשים לגבות את תמונותיהם מרגע צילומן ישירות לענן – אך הפעם ללא תלות בחשבון +Google.

תכונה נוספת תהיה האפשרות לבצע תשלומים באופן נייד, בדומה למערכת ה-Apple Pay ומערכת התשלומים החדשה של סמסונג (Samsung). על-פי הדיווחים, התכונה תועיל בעיקר למפתחי האפליקציות השונות שיוכלו ליישם ולהטמיע אותה ישירות ביישומיהם. בהתבסס על השמועות האחרונות, התכונה תבוא לידי ביטוי בעזרת חיישן ה-NFC הקיים במרבית מכשירי האנדרואיד, כשתמיכה בחיישן טביעת האצבע צפויה להגיע בהמשך.

android-m-photos-app-2
אפליקציית התמונות החדשה

לדבר במקום להקליד

אחת התכונות החדשות המעניינות יותר שאמורות להיכלל ב-Android M קשורה, בין היתר, לאופן השימוש של המשתמשים באפליקציות צד שלישי השונות. אם אכן השמועות נכונות, צפויה גוגל לאפשר למפתחי האפליקציות סביבת פיתוח חדשה, אותה יוכלו להטמיע ישירות ביישומיהם ולאפשר למשתמשים ל-'דבר' אל האפליקציות השונות במקום להקליד או להקיש על המסך. עם זאת, חשוב לזכור שהפרטים אודות יכולת זו נותרו חסויים עד עתה, אם כי סביר שנשמע פרטים נוספים עוד השבוע.

אפשרות נוספת, שתועיל אף היא לאינטראקציה בין משתמשי האנדרואיד השונים, צפויה לסייע לאתר חברים בקרבת מקום בהתבסס על חשבון הגוגל שברשותם – בדומה לתכונת "מצא את החברים שלי" במכשירי אפל. גם הפרטים של יכולת זו נותרו חסויים עד עתה.

קרא עוד:  ניווט במציאות רבודה מגיע ל-Google Maps

לאחרונה, החלה מערכת ההפעלה למוצרים לבישים מבית גוגל לקבל מספר תכונות הכרחיות במיוחד למשתמשיה, כגון שליטה באמצעות מחוות, תמיכה ברשתות אלחוטיות ועוד. אחת השמועות המדוברות ביותר לאחרונה היא כי גוגל עובדת על תמיכה במערכת ההפעלה למוצרים לבישים, ה-Android Wear, כך שיוכלו לבצע צימוד גם למכשירי ה-iPhone. אמנם גוגל לא אישרה את המהלך הזה באופן רשמי, אך רמזה כי הדברים 'קרובים לסיום'.ייתכן ובכנס המפתחים של גוגל נוכל לראות תכונה זו באה לידי ביטוי. חשוב לציין כי לפי שעה טרם ידוע כיצד שעוני האנדרואיד יוכלו לדבר עם מכשירי ה-iPhone" וייתכן שימוש באפליקציית צד שלישי.

כנס המפתחים של גוגל ייערך בתאריכים 28-29 במאי בסן פרנסיסקו, קליפורניה. על-פי ההערכות וההיסטוריה, צפויה הגרסה החדשה להשתחרר באופן רשמי רק מספר חודשים לאחר מכן. לשם השוואה, גרסת האנדרואיד הנוכחית, Lolipop, שהוצגה ביוני 2014, שוחררה רק כחמישה חודשים לאחר מכן. כך או כך, המכשירים הראשונים שצפויים לקבל את הגרסה החדשה יהיו מכשירי ה-Nexus השונים ומכשירי ה-Play Edition המריצים את מערכת ההפעלה הנקייה של גוגל, ורק אחר כך, כרגיל, מכשיריהן של יצרניות מכשירי האנדרואיד המובילות.