אחד המאפיינים המרכזיים של ה-iPhone X הוא ללא ספק יכולת הזיהוי פנים המכונה Face ID. לטכנולוגיה הזו אפל (Apple) לא הייתה מצליחה להגיע אלמלא הייתה רוכשת את החברה הישראלית פריימסנס.

פריימסנס, שנרכשה על ידי אפל ב-2013, היא המוח מאחורי בקר התנועה קינקט (Kinect) שבקונסולת Xbox מבית מיקרוסופט (Microsoft). מאז רכישתה, נראה כי החברה עבדה רבות כדי למזער את הטכנולוגיה עד כדי להטמיעה בתוך הטלפון.

אפל הציגה בשבוע שעבר את iPhone X עם מערך חומרה מרשים בשם TrueDepth Camera, הנמצא בראש המכשיר ומכיל בתוכו מערך מרשים של חיישנים חדשים ובראשם מצלמת אינפרא אדום, מיקרופון, רכיב בשם Flood Iluminator המאיר באור בלתי נראה את הפנים, וה- Dot Projector בונה מערך של כ- 30 אלף נקודות למיפוי ביומטרי של הפנים.

מערך זה היוצר את יכולת ה-Face ID, הוא אמצעי הזיהוי הביומטרי החדש של אפל המחליף את Touch ID, לאור הסרת לחצן הבית. בשנה האחרונה אפל ליטשה את הטכנולוגיה של Face ID לכדי שלמות מתוך החלטה לעבור באופן מלא לטכנולוגיה הביומטרית המבוססת על זיהוי הפנים ולא על זיהוי טביעות האצבע אשר נחשבת לבטוחה יותר וקלה יותר לשימוש.

עם זאת התגלו גם מספר חסרונות ל-Face ID ולמרות כי הטכנולוגיה מסוגלת לזהות אמצעי ליבוש שונים כמו חבישת כובע, צעיף ועוד, עדיין מי שלובש בורקה או לבוש המכסה את כל הפנים – לא יוכל להשתמש בה. בנוסף Face ID משלב לתוכו גם לימוד מכונה (ML) הודות לחומרה של ה-iPhone X הכוללת את רכיב A11 Bionic וכן מעבד AI ייעודי, באופן שלומד את פני המשתמש ומסתגל לשינויים ויזואליים כמו למשל גידול זקן, שינוי מראה השיער, שיזוף ואפילו שינויי גדילה (אצל נערים/נערות).

סגן הנשיא הבכיר לפיתוח תוכנה באפל, קרייג פדריקי, התייחס לשאלות סביב Face ID. בין היתר נשאל כיצד ניתן לבטל את Face ID במידה ונמצאים במצב לא בטוח. הוא הסביר כי ניתן לנעול באופן זמני את הגישה הביומטרית על ידי לחיצה על לחצן הכיבוי/הדלקה עם לחצן עוצמת השמע העליון, דבר שנועל את Face ID ומצריך הכנסה של קוד באופן ידני.

באופן אירוני, נעילת הגישה הביומטרית אחרי מספר ניסיונות זיהוי כושלים, גרמה גם לכשל במהלך באירוע המדיה כאשר פדריקי עלה לבמה להדגים את Face ID ואת השימוש ב-iPhone X. יש לציין שנעילה ביומטרית תתבצע גם במידה ו- Face ID לא פתח את המכשיר מנעילה אחרי כ-48 שעות, או כאשר המכשיר אותחל, באופן דומה לאופן בו Touch ID פועל וננעל לשימוש.

אולם בעוד שהטכנולוגיה עצמה מרשימה, מה שמרשים עוד יותר הוא העובדה שמערך ה-TrueDepth הוא למעשה מכלול הקינקט שכווץ בכמה עשרות מונים במהלך 4 השנים שעברו מאז הרכישה של פריימסנס. לפי התאור של אפל מערך ה- TrueDepth פועל באופן כמעט זהה לזה של הקינקט הראשון, שהתבסס אף הוא על זיהוי בחלל תלת ממדי. כדי להשלים את היכולת של פריימסנס, אפל הוסיפה אלמנטים טכנולוגיים של חברות אחרות כמו Faceshift, Emotient המאפשרות לזהות פנים ומחוות בתלת מימד וכן הטכנולוגיה של RealFace שנרכשה לאחרונה ונתנה לאפל את הטאץ׳ האחרון שהחברה הייתה צריכה כדי להשלים את Face ID.

 כתב: נתי שוחט ופורסם לראשונה באתר iPhones