אינטל (Inteal) הכריזה בלילה באופן רשמי על משפחת הדור הרביעי של מעבדי ה-Core-i שכונו עד עתה האסוול (Haswell). משפחת המעבדים הזו היא השנייה של החברה שמשתמשת בתהליך ייצור של 22 ננו-מטר, והיא מחליפה את הדור השלישי, או ה-Ivy Bridge, שהיה הדור הראשון של הייצור ב-22 ננו-מטר. עם זאת, בשונה מהנהוג בתהליך הטיק-טוק של אינטל, מציעה הסדרה החדשה של המעבדים שיפורים ושינויים רבים לעומת הדור הקודם, כולל הפרדה מדויקת יותר לנתחי השוק אליהם אינטל מכוונת את משפחת המעבדים.

HaswellBGA_bאחד השינויים הבולטים הוא שתי גרסאות של המעבדים: אחת בתצורה רגילה של מעבד וערכת שבבים, ואחת בתצורה של מערכת על שבב (SoC) שכוללת את ערכת השבבים בתוכה. בתצורה השנייה התחילה אינטל להשתמש עבור מעבדי האטום (Atom) שלה שמיועדים לטלפונים חכמים ולטאבלטים בקצה הנמוך, וכעת היא מביאה אותה לראשונה גם לתחום הגבוה של המעבדים שלה. את תצורת ה-SoC מייעדת אינטל למחשבי האולטרה-בוק, בתצורה הרגילה ובתצורה היברידית נתיקה. במחשבים הניידים הרגילים ובמחשבים נייחים תמשיך החברה להשתמש בתצורת שני השבבים בהם היא משתמשת מאז תחילת ימי ה-Core-i ב-2008 – אז ירדה משלושה שבבים לשניים בלבד (זוכרים עדיין את ימי המעבד, ה-North Bridge וה-South Bridge?)

אבל זהו כמובן אינו השינוי היחיד במשפחת המעבדים החדשה. המסר העיקרי של החברה הוא ביצועים גבוהים עם צריכת כוח נמוכה יותר. למעשה, זהו השינוי העיקרי לפי אינטל: היכולות המשופרות שמציעים מעבדי ההאסוול בנושא של חיי סוללה. זו גם הייתה אחת המשימות הראשיות של צוות הפיתוח בישראל שלקח חלק בפיתוח של המעבדים, במקביל למוקדי פיתוח בארצות הברית ובסין.

"עבדנו בעיקר על המעבדים שמיועדים לאולטרה-בוק וגם למה שאנחנו מכנים 1×2 – המחשבים הנתיקים" סיפר אורי פרנק, ממנהלי הפיתוח בחברה, שעמגד בראש צוות של 80 מפתחים ביקום ובחיפה. "עבדנו מאוד צמוד מול קבוצות בארה"ב וגם באסיה כדי לממש חלק מהשינויים שבוצעו ובעיקר הורדת ההספק המשמעותית כדי לבנות מערכות דקות יותר באופן משמעותי מהמערכות שאנו רגילים אליהן. בין השיפורים זה התמיכה ב-Connected Standby, שזה היכולת של המחשב לעבוד בעצם כל הזמן גם במצב שינה כמו טלפונים, תוך מינימום השפעה על הסוללה".

לפי הנתונים שמסרה החברה, מדובר בשיפורים ניכרים לאורך כל הדרך ולכל דרכי השימוש במחשב. "מבחינת חיי הסוללה מציע הדור החדש את הקפיצה הגדולה ביותר מדור לדור שהציעה אינטל, מעבר מ-6.5 שעוות סוללה בזמן הצגת סרט ל-9.3 שעות. במצב של המתנה נעשתה עבודה משמעותית מסדר גודל של 4.5 ימים קודם לכן ל-10 עד 13 ימים בדור החדש. אנחנו בהאסוול צמצמנו את הזמן החזרה ממצב המתנה לעד 3 שניות, בתלות בתצורת המערכת, וזאת לעומת 9 שניות בדור הקודם, ומדובר בשיפור ניכר בחוויית המשתמש", סיפרה במסיבת עיתונאים שלומית וייס, סגנית נשיאה, קבוצת ארכיטקטורות אינטל ישראל.

קרא עוד:  סקירה: SteelSeries Apex Pro - מקלדת גיימרים למתקדמים בעיצוב מיוחד

השינוי העיקרי השני הוא השבב הגרפי החדש אותו מכנה החברה איריס (Iris). כפי שכבר כתבנו, השבב בגרפי החדש יוצע בכמה רמות של איכות כדי לנסות ולאפשר משחקיות ברמה גבוהה גם ללא שימוש בכרטיס תצוגה ייעודי. לפי החברה, השבב החדש מציע ביצועים הטובים עד x2 לעומת השבב שמשולב בדור השלישי של מעבדי ה-Core i ועד x75 לעומת הדור הראשון של המעבדים הללו. את הרמה הגבוהה יותר מכנה החברה Iris Pro ובה משלבת אינטל זיכרון eDRAM בשבב עצמו כדי להגביר עוד יותר את הביצועים וכדי להקטין את ההספקים הנדרשים.

מעבר לכך תומכים השבבים החדשים בתצוגה בשלושה מסכים במקביל, הם מציעים תמיכה בדור החדש של תצוגות 4K x 2K, מעבר ל-HD מלא, תמיכה ב-DisplyPort 1.2 ועוד.

Info

כאמור ההאסוול יוצע בכמה SKU. לתחום המחשבים הניידים יוצעו מעבדים בסדרת ה-H שתכלול את מעבדי הארבע ליבות החזקים ביותר של התחום עם שבב האיריס פרו החזק במיוחד; סדרת ה-M היא לתחום המיינסטרים ותכלול מעבדי ארבע ושתי ליבות; סדרת ה-U מיועדת למחשבי אולטרה-בוק רגילים ובה ישובץ, כאמור, המעבד החדש כמערכת על שבב שגם כוללת את ערכת השבבים ואת השבב הגרפי ביחידה אחת; וסדרת ה-Y שמיועדת למחשבים ניתקים, והיא תכלול את המערכות על שבב עם צריכת הכוח הנמוכה ביותר של מעבדי הדור החדש, עם מעטפת תרמית של כ-7 וואט בלבד. התצורות החסכוניות בחשמל יוכלו גם, לראשונה, להשתמש בזיכרונות מסוג LPDDR3 ו-DDR3L שהיו בשימוש עד עתה בתחום הטלפונים והטאבלטים בלבד, וזאת במטרה לחסוך עוד כמה וואטים בהספק הכולל של המערכת.

לתחום הנייח תציע האינטל את סדרת ה-K שכוללת מעבדי ארבע ליבות לא נעולים שניתנים להמהרה; מעבדי שתי ליבות וארבע ליבות לתחום הביניים; ואת סדרות ה-T וה-S שמיועדת למחשבים שולחניים שדורשים צריכת כוח נמוכה במיוחד.

המעבדים החדשים אמורים להיות זמינים בארץ למכירה ביולי, אז גם אמורים להגיע המחשבים הראשונים שיהיו מבוססים עליהם. למרות התחרות הקשה כיום בשוק, באינטל אופטימיים. "להאסוול יש השפעה על טווח רחב של מחשבים והוא גם נכנס לטאבלטים עם ביצועים גבוהים וזה משהו שאנחנו מאמינים שהעולם מתעניין והולך לשם, בזכות העוצמה הנמוכה והביצועים. אנחנו מאמינים שתהיה דרישה", סיכמה וייס.

קרא עוד:  מעבדי הדור ה-10 של אינטל הגיעו גם ל-NUC

NewLogo

מיתוג מחדש
כן, כפי שניתן היה להעריך, אינטל מלווה את הדוק החדש של המעבדים, וגם של ערכות השבבים (סדרה 8), גם עם סמלילים חדשים שמחליפים את המרובעים המסיביים שליוו את הדור השלישי. כפי שאפשר לראות, מדבור הפעם בגרפיקה קצת יותר עדינה וקצת פחות אגרסיבית וקצת מזכירים יותר הסמלילים של פעם.

ההשקה הראשונית
את תחילת עידן ההאסוול מציינת אינטל עם ההשקה של לא פחות מ-13 מעבדים שולחניים ששייכים למשפחת ה-Core i7 וה-Core i5, כולם מרובעי ליבות, חלקם תומכים בעבודה בריבוי נימים וחלקם לא, וכמו תמיד לחלקם יותר יש יותר זיכרון מטמון מאחרים. כפי שניתן לראות בטבלה, המהירות הבסיסית של השבב הגרפי היא תמיד 350 מגה-הרץ, אך במצב הטורבו שלו, יש שינויים במהירות המרבית שמוצעת עבור כל מעבד. כמו כן, בקצה הטבלה אפשר לראות את המהירות של כל ליבה במצבי עבודה שונים: בסיסית, וטורבו כשליבה אחת פועלת עד מצב בו כל ארבע הליבות פועלות. המחיר של המעבד המוביל, ה-i7-4770K אמור להיות כ-339 דולרים ברכישה של אלף יחידות מהחברה. הוא גם היחיד מבין המעבדים עליהם הוכרז שיגיע עם השבב הגרפי ברמה הגבוהה ביותר, כלומר ה-Iris Pro Graphics 5200. כל שאר המעבדים השולחניים יגיעו עם ה-Intel HD 4600 – אם תרצו היחיד עם GT3e מול ה-GT2 של השאר.

עדכון 4.6 בשעה 10:30: מחירים – ובכן, כפי שכתבנו ה-i7-4770K יעלה 339 דולרים. שאר מעבדי ה-i7 יעלו 303 דולרים. ה-Core i5-4670K הפתוח יעלה 242 דולרים, ושאר חבריו למשפחת ה-4670 יעלו 213 דולרים. שלושת מעבדי ה-i5-4570 על שונותם יעלו 192 דולרים. שוב, הכוונה למחיר ליחידה ברכישה של אלף יחידות בבת אחת.

ערכות השבבים
כמו בכל השקה ילוו את הדור החדש של המעבדים גם ערכות שבבים חדשות: ה-Lynx Point. ערכות השבבים הן ה-Z87 שמיועד לאלו שחובבים בהמהרה, ה-QM87 ו-Q77 הן לתחום הביניים, ואילו ה-HM87, H87, HM86 וה-B85 מיועדות יותר לתחום העסקי, כלומר מציעות תמיכה בטכנולויותכמו Anti Theft, Smart Connect ועוד בהבדלים קלים בין ערכה לערכה.

וסיכום קצר
בסופו של דבר השאלה מבחינת אינטל כיצד המעבדים החדשים ישפיעו על מחשבי האולטרה-בוק, הקטגוריה שהם המציאו והם ממשיכים לדחוף. אז הם הכינו טבלה שמסכמת את הכל, שהעמודה השמאלית מייצגת את האולטרה-בוק בעידן ה-Ivy Bridge והימנית את האולטרה-בוק בעידן החדש.

All

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il