חברת הסקרים NetMarketShare פרסמה לאחרונה נתונים עדכניים לגבי נתחי השוק של כלל מערכות ההפעלה למחשבים אישיים. מערכת ההפעלה חלונות (Windows) מבית מיקרוסופט (Microsoft) מוסיפה להוביל בפער אדיר של כמעט 90 אחוזים, אולם הגרסה המובילה בכל הנוגע לכמות המשתמשים איננה חלונות 10, העדכנית ביותר, אלא חלונות 7 הוותיקה. זו מותקנת על מעט יותר מ-46 אחוז מהמחשבים בעולם, לעומת כ-29 אחוזים לחלונות 10.

החדשות הרעות מבחינת מיקרוסופט הוא שקצב ההתקנות של חלונות 7 נמצאה במגמת דעיכה קלה בלבד – בנובמבר 2016 על פי נתוני NetMarketShare, אחוז המשתמשים בחלונות 7 עמד על 47 אחוזים. כלומר אחוז אחד ירידה בשנה, זאת לעומת עלייה קלה עוד יותר של חלונות 10.

אם כך יישארו פני הדברים, הרי שבשנת 2020, השנה שבה לפי מדיניותה הנוכחית של מיקרוסופט תחדל החברה מלתמוך באופן פעיל בחלונות 7, זו עדיין תהיה מערכת ההפעלה הפופולרית בעולם. זה בדיוק היה המצב אליו נקלעה מיקרוסופט עם חלונות XP, ש-״ננטשה״ למרות שרוב המשתמשים סרבו לשדרג אותה לחלונות 8. עיקר הסיכון הוא בפרצות אבטחה שונות שלא יתוקנו במהרה, אלא אם תכריז מיקרוסופט כי היא מאריכה את תקופת השירות של חלונות 7 בעוד מספר שנים.