סיום תקופה? אייסר (Acer) ואסוס (Asus), החברות שלמעשה המציאו את מחשבי הנטבוק, החליטו להפסיק את המחשבים הללו, ובעצם, הודיעו כנראה גם על חיסולו של פלח השוק הזה. לפי האתר הסיני DigiTime הפסקת הייצור של מחשבי הנטבוק תתרחש כבר בתקופה הקרובה, והחברות ימשיכו למעשה למכור את מה שנותר לבן במלאי, וזהו.

חמש שנים לאחר שהושקו מחשבי ה-Eee PC הראשונים של אסוס עם מסכי ה-7 אינץ', שראתה הזדמנות בתצורה שהוצעה על ידי ארגון מחשב לכל ילד כאפשרות שאפשר למכור לכלל הציבור, והעלייה המהירה על העגלה מצידה של אייסר ומאוחר יותר גם דל (Dell), הנטבוק נכנע למכירות של הטאבלטים. הוא יירשם בדפי היסטוריה אולי כמחשב אופנתי, יותר מכל מחשב אחר. כך או כך, ההכרזה של אפל (Apple) על השקת ה-iPad, וההחלטה של חברות רבות אחרות בשוק להתחיל ייצר טאבלטים בעקבות זאת, סגרה למעשה את המכסה על תחום הנטבוקים.

כך או כך, אייסר הציגה את מחשב הנטבוק האחרון שלה כבר לפני יותר משנה, ואילו אסוס כבר מזמן מתרכזת במותג Transformer במקום ב-Eee PC כדי לקדם את שלל הטאבלטים שלה, כך שבפועל מי שרוצה כיום לרכוש נטבוק יתקשה מאוד למצוא מכשיר חדש בחנויות.

זה גם המקום להזכיר שראשוני הנטבוקים היו מצוידים במערכות הפעלה מבוססות לינוקס (Linux), ולישראל יש השפעה לא קטנה על העובדה שהתחילו לספק אותם גם עם חלונות XP, ומאוחר יותר אפילו עם חלונות 7 בגרסת המתחילים (Starter). הנטבוקים גם היו ברובם המוחלט מבוססים על מעבדי האטום (Atom) של אינטל (Intel), למרות שבין המחשבים הראשונים בשוק היו גם כאלה שמבוססים על מעבדי סלרון  (Celeron) ואפילו כמה שהיו מבוססים על מעבדים של VIA. מי שלא מצאה את מקומה בשוק הזה הייתה AMD שהציעה מעבדים מתאימים מאוחר מדי. היו כמה דגמים, כולל של לנובו (Lenovo), שהציעו מעבדים של AMD, אבל הם היו חלשים יחסית לעומת מתחריהם.

כמו כן נזכיר שהמחשבים שהחילו עם מסכים של 7 אינץ' צמחו במהירות למסכי 9 אינץ', 10.1 אינץ' ואז אפילו 11.6 ו-12.1 אינץ'. עם זאת רוב המחשבים היו עם מסך 10.1 אינץ', גודל המסך שמלווה כיום גם את רוב הטאבלטים בשוק.

 

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il