עם זוג מכשירי ה-iPhone 8 ו-iPhone X שהוצגו השבוע, החדשות היותר מרעישות היו כי אפל (Apple) הודיעה על תמיכה רשמית בתקן ההטענה האלחוטי Qi היישר מהקופסה. רוכשי הטלפונים החדשים הללו לא יצטרכו לחפש פתרונות עקיפים, כיסויים ומתאמים, אלא פשוט להניח את הטלפון על משטח הטענה תואם תקן – וזה הכל. מה גרם לאפל לשנות גישה, ואיך זה הולך להשפיע על השוק?

כבר איתנו מ-2012

תחום ההטענה האלחוטית אינו חדש. מזה מספר שנים כבר יש מוצרים כאלה, ובתחום הסלולר בפרט ניתן למצוא מכשירים תומכים ממיטב היצרניות. נוקיה (Nokia), בגלגולה המקורי, הייתה הראשונה לאמץ את תקן Qi עבור מכשירי ה-Lumia שלה עוד ב-2012. אחריה עשו זאת גם LG, סמסונג (Samsung) ומספר יצרניות טלפונים אחרות, עבור מכשירי הדגל שלהן. אבל השיפור העיקרי התרחש בשנתיים האחרונות.

תקן Qi, עליו אחראי איגוד Power Matters Alliance, שופר משמעותית והותאם לסטנדרטים החדשים ולקיבולת הגדולה של הסוללות כיום. אם בדור הראשון המטענים היו מוגבלים להספק של 5 וואט בלבד, הרי כיום ניתן להטעין בהספק של 15 וואט ויותר, מה שאומר שניתן לספק את טכנולוגיית הטעינה המהירה גם בהטענה אלחוטית. התקן אף מאפשר להגיע להספקים גבוהים במיוחד אולם העיכוב הוא בעיקר בשל מגבלות בטיחותיות.

השינוי שגרם לאפל להצטרף

בעבור אפל, אימוץ של טכנולוגיה חדשה הוא לא דבר של מה בכך. בדרך כלל היא מעדיפה לפתח את הטכנולוגיות הללו בעצמה, בעיקר בשל היכולת לשלוט בפרטי התקן ולקבוע ארותו כך שיותאם במיוחד למוצריה השונים. מלבד זאת, היא מעוניינת כי התקן יהיה חלק מהאקו-סיסטם שלה – כלומר רק מוצרים שמקבלים את אישורה יכולים להימכר באופן רשמי. היא עשתה זאת עם חיבור ההטענה, עם שיחות הווידאו, המגבלות של iTunes ועוד.

קרא עוד:  סמסונג תכריז על Galaxy S20 או S11 ב-11 בפברואר

עם זאת, ייתכנו בעיות בכל מה שקשור להטענה האלחוטית אם בוחרים להשתמש בטכנולוגיה שאינה נחשבת סטנדרטית. תקן Qi נחשב כיום לנפוץ למדי והוא מזמן עבר את ההיקף של השאלה איזה טלפונים תומכים בו. כיום עמדות הטענה מבוססות Qi נפוצות ברחבי העולם. לפאורמט (PowerMat) הישראלית יש למעלה מ-1,000 נקודות פזורות במסעדות ובתי קפה בארצות הברית, ובסך הכך יש כ-4,000 נקודות הטענה אלחוטיות ברחבי העולם. יש גם אפליקציה המציגה בכל מקום נתון היכן ישנה עמדת טעינה אלחוטית זמינה לשימוש.

לזה צריך להוסיף את העובדה כי הטכנולוגיה כבר מוטמעת גם ברכבים, אביזרים שונים ועוד. אם אפל הייתה מפתחת תקן עצמאי משלה, מכשירי ה-iPhone 8 ו-iPhone X לא היו יכולים להיטען בכל אותן נקודות הטענה והאביזרים.

השינוי בשוק בדרך

תחום ההטענה האלחוטית כאמור קיים זה מספר שנים, לכן אי אפשר לזקוף זאת לזכותה של אפל. עם זאת, אפשר לצפות כי מכיוון שהיא אימצה את הטכנולוגיה, הדבר יגרום לדחיפה משמעותית בתחום שיביא חברות רבות להטמיע את תקן Qi במוצרים רבים ונוספים.

עד כה מגוון האביזרים הוא דל יחסית, אך אם נסתכל על ההשפעה של אפל בכל תחום שהיא נכנסת אליו – אפשר להבין מה הולך לקרות בזמן הקרוב. כך היה עם העוזרת הווירטואלית סירי (Siri), המעבר לגוף מתכתי, חיישן טביעות האצבע ויש עוד דוגמאות נוספות שגרמו לתעשייה לבצע מהלכים דומים בעקבותה.

קרא עוד:  דיווח: אפל תשיק השנה לא פחות משישה מכשירי iPhone

אפל כבר אישרה את בלקין (Belkin) כספק הבית שלה גם בתחום ההטענה האלחוטית. באירוע השבוע חשפה אפל תחנת הטענה משלה בשם AirPower שהיא עמדה רחבה וגדולה המסוגלת להטעין מספר מוצרים בו זמנית כמו שעון, טלפונים וגם אוזניות AirPods באמצעות נרתיק ייעודי. צריך לציין כי אפל תמשיך לספק את אותו מטען סטנדרטי (5 וואט) בערכת הטלפונים החדשים ולא מטען מהיר (אחרת איך תרוויח?).

אבל העתיד של ההטענה האלחוטית לא מסתיים רק באספקת חשמל. הוא יכול לשנות את הדרך שבה אנו מתממשקים להתקנים חיצוניים. כך לדוגמה נקודת הטענה ברכב תדע לחבר את הטלפון למערכת הבידור, להפעיל את יישום הניווט ולהפעיל את ה-GPS, זאת דרך שימוש ב-NFC. באותו אופן נוכל לדוגמה להניח את הטלפון על מערכת הבידור בבית ולהטעין במקביל להאזנה למוזיקה.

אז יותר מהטענה מהירה, מדובר בשינוי בהרגלי השימוש שלנו עם הטלפון בכלל.

Apple iPhone X

iPhone X הוא האייפון העשירי אשר חורג מהעיצוב המוכר של החברה ומציג מסך 5.8 אינץ' מקצה לקצה בשם Super Retina. עוד למכשיר שבב שישה ליבות Apple A11 Bionic וזיכרון עבודה של 3 ג'יגה-בייט. בגבו מערך צילום כפול עם זוג חיישנים באבחנת 12 מגה-פיקסל ובקדמתו 7 מגה-פיקסל. iPhone X תומך בהטענה אלחוטית והוא מגיע עם מערכת ההפעלה iOS 11

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.