תל אביב, 8 בבוקר. העיר הומה עוברים ושבים, נוסעים בתחבורה פרטית ומשתמשים בתחבורה הציבורית ואת רובם מלווה, בדרך זו או אחרת, הטלפון החכם שלהם. יש כאלה שמעדיפים לנצל את הזמן ולענות להודעות דואר אלקטרוני, אחרים מאזינים למוזיקה המועדפת עליהם, חלק מעדיפים להשתמש בשירותי הניווט, ולא נשכח את משתמשי התחבורה הציבורית שרוצים לדעת את זמני הגעת האוטובוסים בזמן אמת. אך מסתבר שבוקר שגרתי של תל אביבי ממוצע, כנראה שונה לחלוטין מזה של תושבי ניו-יורק או לונדון, לפחות בכל הקשור לאפליקציות שמלוות כל אחד מהם בדרכו לעבודה, ללימודים או סתם לבית קפה.

יש אפליקציות ושירותי אינטרנט שונים שפעילים בחו"ל עבור מליוני משתמשים, אך במדינתו הקטנה, שמספקת לעולם חידושים טכנולוגיים רבים, לא תמיד נזכה ליהנות משירותים שבחו"ל נחשבים לפופולריים ואפילו לברירת מחדל. על חלקם אנו נאלצים לוותר בשל אילוצי רגולציה מקומיים, על אחרים מוותרים מכיוון שלרבים אין צורך בהם, אבל בטוח שיש כמה שמאוד מצליחות בנכר והסיבה היחידה שהן לא כאן היא שאף אחד עוד לא הרים את הכפפה והחל בפיתוח הגרסה הישראלית.

השפם של משתמשי Lyft; צילום: Σπύρος Βάθης cc flickr

הדרך לעבודה מתחילה עם Lyft

בעוד שהתל אביבי נהנה מהחידושים האחרונים בשוק המוניות הישראלי, כדוגמת אפליקציית Uber, המתחרה של GetTaxi, תושבי ארה"ב נהנים מאפליקציית Lyft, הרשת החברתית לטרמפים. האפליקציה פונה לקהל קצת שונה מקהל נהגי המוניות ומעודדת נהגים פשוטים, שבכל מקרה נוסעים עם רכביהם, לארח ברכבם טרמפיסטים בתשלום.

בדומה לאפליקציית GetTaxi, הרכבים הזמינים לנסיעה מוצגים על מפה אצל המעוניינים לתפוס טרמפ ו-Lyft דואגת לשדך את הנהג לנוסע הפוטנציאלי, תוך כדי שהאחרון מקבל מידע על סוג הרכב, דירוג הנהג ועוד. נהגים שמעוניינים להשתתף במיזם עוברים בתחילה קורס קצר ואם עמדו במבחן הם זכאים לסמל השירות: שפם ורוד ופרוותי לתלייה בחזית הרכב. כמו כן, מרוויחים הנהגים 'תרומה' מכל נוסע.

נכון לחודש אפריל השנה, האפליקציה פעלה ב- 60 ערים אמריקניות, ונהגי מוניות רבים כבר מחו על פעילותה. כך או כך, כדי שזו תגיע לישראל דרוש שינוי בחוק האוסר על נהגים פרטיים לגבות כסף עבור איסוף טרמפיסטים ברכביהם.

חיסכון של זמן יקר בתחבורה הציבורית

אם תושב ניו-יורק סיטי למשל, יעדיף את פתרונות התחבורה הציבורית, יתכן כי יבזבז זמן רב בשל הצפיפות בקרונות וברציפים. הרשת המסועפת של הרכבות התחתיות, בשילוב עם אוטובוסים מקומיים, מצריכה עוזרת אישית וירטואלית שתחלוק עימנו את נסיונה העשיר ותמליץ לנו באיזה קרון כדאי לעמוד, ובאיזה רציף כדאי לחכות, כדי שנהיה קרובים ביותר לדלתות הכניסה/יציאה של הרכבת ונחסוך זמן יקר בדרכנו ליעד הבא.

קרא עוד:  חגיגת מלחמת הכוכבים במסנג'ר של פייסבוק

אפליקציית Exit Strategy NYC נותנת מענה מדוייק לצורך: מלבד מיפוי הקווים המפורט וההדרכה הניתנת למשתמשים כיצד להגיע לתחנות התחבורה הציבורית השונות, ממליצה האפליקציה באיזה קרון כדאי בדיוק לעמוד כדי לחסוך זמן יקר ביציאה מהרכבת, או באיזה מקום לעמוד ברציף כדי להיכנס אליה מהר ככל האפשר.

אז נכון שלנו עוד אין רשת מסועפת של רכבות תחתיות המצריכות אפליקציה ייעודית שתעזור לנו להתמצא בבלאגן, אך כמי שנוסע כבר כמה וכמה שנים ברכבת ישראל, לא אתנגד לפיתוח דומה.

תחבורה ציבורית נגישה גם לתיירים

ואם נצא לרגע מהבוקר העמוס של האמריקני הממוצע, נוכל לדמיין לרגע את עצמנו כתיירים המשוטטים בנחת בניו-יורק סיטי ומחפשים אחר תחנות הסאבווי. אפליקציית WayFinder NYC משתמשת בטכנולוגיה של מציאות רבודה (Augmented reality), יחד עם ה-GPS, כדי לזהות את המיקום המדויק של המשתמש תוך שהוא משתמש במצלמת המכשיר. האפליקציה מסמנת על גבי תמונת הרחוב את קווי הרכבת הזמינים ואת מיקומי התחנות, ומנווטת את המשתמש כיצד להגיע אליהן.

לא היינו מתנגדים לאחת כזאת שתסמן לנו כיצד להגיע מכיכר רבין לחוף הצוק.

להנעים את הנסיעה עם מוזיקה טובה

אם כבר עלינו לרכבת, לאוטובוס או שאפילו החלטנו לקחת את הרכב הפרטי, נרצה ליהנות ממוזיקה טובה שתנעים לנו את הדרך. נראה ששירותי המוזיקה בהזרמה (Streaming) משגשגים במקומות רבים בחו"ל, אך בארץ הקודש לא נזכה לשמוע מוזיקה דומה, איכותית וגם חוקית. מדוע? יתכן כי מדובר בסוגיות הקשורות לזכויות יוצרים, אחרים יאמרו שדווקא חברות התקליטים מכשילות את כניסת השירותים הללו בשל הפגיעה בהכנסותיהן.

כך או כך, בחיפוש קצר באינטרנט גם אתם תוכלו למצוא מדריך שיבטל את הגבלת המיקום ותוכלו ללמוד ליהנות מן האפליקציות הללו.

Spotify מכילה כמעט מליון שירים של זמרים המשתפים פעולה עם חברות תקליטים מפורסמות וניתן לחפש שם שירים באמצעות מגוון קריטריונים. באופן עקרוני ניתנת האפליקציה תמורת דמי שימוש קבועים, אך ישנה תקופת נסיון של חצי שנה בה ניתן להאזין למוזיקה כמעט בלי הגבלה. השירות זמין במספר מדינות בעולם, אך עד שנראה אותו בישראל יקח עוד זמן רב, אם בכלל.

http://youtu.be/0yJ4ibh5x8A

גם שירות Beats Music מציע מוזיקה בהזרמה, אך זה מספק מעל 20 מליון שירים. כאן תקופת הנסיון היא לשבוע בלבד, ואחריה תצטרכו לשלם דמי שימוש חודשיים. ב-Beats, שבבעלות חברת Apple, מציינים כי השירות שלהם מצטיין בהתאמת המוסיקה לטעם האישי של המשתמשים ולמצבים שונים בחייהם. ההתאמה מתבצעת באמצעות מגוון שיטות, ביניהן גם למידה על פי חיפושי המשתמש וגם שאילת שאלות שונות המצביעות על מצב הרוח בו הוא נמצא.

קרא עוד:  בוטיקה משיקה את Jiggy - האפליקציה שתרקיד אותך

http://youtu.be/0qfdzjmPDr8

וידאו בסטרימינג

לא רק למוסיקה יש מקום בשירותי הזרמת הנתונים שכה משגשגים בחו"ל. עבור המשתמשים שם גם צפייה בסרטים ובסדרות קלה יותר, איכותית יותר וגם זולה ביחס למצב בישראל.

Hulu משמש כאתר אינטרנט אמריקני שמציג בעיקר סרטים ותוכניות טלוויזיה לפי דרישה (VOD). הוידאו באתר מוצג באיכות בינונית: גבוהה יותר מ-YouTube, אך פחותה משידורי הטלוויזיה. האתר זמין רק עבור משתמשים בארצות הברית ומתפרנס בעיקר מפרסומות קצרות המשולבות בתכני הוידאו.

אל Hulu מצטרף שירות דומה בשם Netflix (נטפליקס) המספק שירותי וידאו בהזרמה עבור מגוון מכשירים. השירות החל בפעולתו רק בגבולות ארה"ב ובשנים האחרונות התרחב גם לדרום אמריקה, לאיים הקריביים, לאירלנד ולבריטניה. בנטפליקס ניתן למצוא גם סרטי איכות, דוקו וסרטים הודיים.

המלצות על בתי עסק שבסביבה

אחרי שדאגנו לאמריקני החביב שלנו ומצאנו עבורו את הדרך המהירה והנעימה להגיע לעבודה, הגיע הזמן לצאת להפסקה ולאכול משהו. אך לא תמיד אנו שומעים על בית קפה מומלץ, או מסעדה טובה.

המושג 'חכמת ההמונים' בעידן הדיגיטלי שלנו, מתבטא בניסיונות רבים לדרג ולהביע חוות דעת על בתי עסק. כשמשלבים את זה עם האופציה לזיהוי מיקום הטמונה בכל טלפון חכם, נראה שניתן לייצר נוסחה מנצחת לקידום עסקים מקומיים מחד, ולצריכה נבונה ומשתלמת של צרכני שירותים שונים, מאידך. אפליקציית Yelp מאפשרת למשתמשים למצוא את הפיצרייה הקרובה שפתוחה בזה הרגע, את בית הקפה, את הפאב או את חנות המכולת. לכל בית עסק ניתן לקבל חוות דעת, הוראות ניווט, תמונות ואפילו לצפות בתפריט ולעשות Check-In ברשתות החברתיות.

ואם אחרי הארוחה הטובה חייב המשתמש האמריקני שלנו להשתמש בשירותים ציבוריים? עבור כך קיימת אפליקציית Whizzer שתפקידה למצוא את השירותים הציבוריים הקרובים ביותר למשתמש ולקבל מידע על מידת הניקיון שבהם. כמו כן יוכל המשתמש לקבל מידע על עמדות החלפה לתינוקות, מוצרי היגיינה נשיים ואף אם יש מקלחות ציבוריות. המפתחים טוענים שמעל מיליון חדרי שירותים ברחבי העולם נכנסו למאגר. גילוי נאות: לא בדקנו את האפליקציה בישראל.

אז מה מעקב את כניסתן לישראל של כל האפליקציות שעובדות כל כך טוב בחו"ל? חלקן לא מגיעות לכאן מתוקף ענייני חקיקה, אחרות בשל מגבלות זכויות יוצרים, ויש אפליקציות שפיספסו את הטיסה לישראל כי אף אחד לא חשב שיהיה מי שישתמש בהן. אם היום אנו מזמינים מונית באמצעות אפליקציה, יודעים באמצעות אפליקציה אחרת מתי יגיע האוטובוס הבא, כדאי גם שנפעל לשיפור סדר היום  שלנו באמצעות אפליקציות נוספות.

פורסם לראשונה באתר Nexter

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.