המגזין טיים (Time Magazine) פרסם רשימה הכוללת את 50 מוצרי האלקטרוניקה החשובים והמשפיעים ביותר ביותר ב-100 השנים האחרונות. בין הרשימה ניתן למצוא מוצרים ישנים מאוד ביניהם: הווקמן של סוני, מצלמת הפולארויד, מחשב הקומודור, מצלמת הוידאו VideoMovie של JVC, הזימונית של מוטורולה (ביפר) ואפילו את הרדיו של Regency.

לצד המוצרים הוותיקים אפשר גם למצוא מוצרים חדשים יותר כמו טרמוסטט ה-Nest, קורא הספרים הדיגיטלי (קינדל) של אמזון, מכשיר המציאות המדומה Oculus Rift, רחפן ה-Phantom, הפלייסטיישן ועוד. כמובן שניתן להתווכח על החשיבות של מוצרים כאלה ואחרים, אולם באופן כללי נראה כי הרשימה מצליחה לייצג באופן די מיטבי את הגאדג'טים החשובים ביותר, אם כי אין ספק שרשימה של 100 מוצרי הגאדג'טים הייתה יכולה להיות מקיפה יותר עם מוצרים חשובים נוספים כמו למשל רובוטי הניקוי האוטומטיים של iRobot ודומיהם ועוד.

יצרניות המחשבים המשפיעות: IBM ואפל

באופן מעניין למדי ברשימה מופיעים רק שישה מחשבים כשרובם הגדול הם מחשבים וותיקים בין אם משנות ה-70', ה- 80' או ה-90'. כך למשל מחשבים אלו כוללים את הקומודור, המקינטוש, ה-ThinkPad, ה-iBook, מחשב ה-5150 של IBM ואת ה-Raspberry Pi שהוא המחשב (דה פאקטו) היחיד משנות ה-2000 (לשם דיוק, ה-iBook הוצג ב- 1999). מרשימה זו ניתן לראות כי בעיני טיים, שתי יצרניות המחשבים המשפיעות ביותר הן אפל ו- IBM כאשר לכל אחת מהן יש שני מחשבים (נייד אחד ונייח אחד). באופן מעניין למדי, למרות ש-IBM יצאה באופן רשמי מעסקי המחשבים וכיום המחשבים היחידים שהחברה מייצרת הם שרתים, מדובר ביצרניות המחשבים הוותיקות ביותר בשוק שעדיין קיימות.

ה-ThinkPad של שנת 1992
ה-ThinkPad של שנת 1992

בקטגוריית מכשירי המובייל או ליתר דיוק מכשירי סלולר שכמובן התפתחו באופן משמעותי בעשורים האחרונים בכלל ובפרט בעשור האחרון, ניתן לראות גם טרנד דומה. כאשר ברשימה נכללות: מוטורולה, נוקיה, בלקברי ואפל. כמו כן אם מתחשבים במכשירי PDA שהרי גם Palm מוצגת ברשימה. אין ספק שמדובר בשחקניות המשמעותיות והמשפיעות ביותר (בלשון עבר והווה) בתחום הסלולר והמכשירים החכמים שככיבה בתחילת שנות ה-2000. מוטורולה הייתה בין החברות הראשונות שהציגו מוצרים בתחום זה, החל עם הזימונית שלהם (שגם מופיעה ברשימה), במשך עם מכשיר המוטורולה DynaTAC 8000x הוותיק שרבים כינו אותו בשם "בננה" וכלה באימוץ המוקדם של החברה את פלטפורמת האנדרואיד, מה שהקנה לחברה מקום נוסף ברשימה עם ה-Droid שהיו בין הסמארטפונים הראשונים שהפכו את אנדרואיד לפופולרית, בעיקר בארה"ב כאשר Verizon השתמשה במכשירים אלו כתגובה נגדית למכשירי האייפון שנמכרו דאז באופן בלעדי ב- AT&T.

קרא עוד:  עיצוב ה-Note 10 הודלף: שינוי דרמטי מהדגם הקודם

עוד בנושא: גלגולו של מכשיר: כך נראו הטלפונים הראשונים של היצרניות הגדולות

האייפון המשפיע ביותר

כמובן שמעל כל אותם המכשירים שהשפיעו על התפתחות הסלולר והסמארטפונים נמצא האייפון שגם זכה למקום הראשון ברשימה, כאשר לפי Time, האייפון השפיע באופן הניכר ביותר על עולם הסלולר לכשעצמו, אולם גם שבר את ההפרדה בין מכשירי סלולר לבין מחשבים ובכך שינה את התפיסה לגבי מכשירי מובייל בין אם מבחינת המראה והעיצוב שלהם, הפונקציונליות שלהם, הממשק שלהם ולמעשה את האופן בו אנו צורכים מידע, מתקשרים ואפילו משחקים. לא בכדי מבין כל יצרניות הסמארטפונים בעשור האחרון, האייפון הביא את ההצלחה הגדולה ביותר לאפל וכעת כאשר נראה שעולם הסמארטפונים מתחיל להגיע לרוויה מסוימת, ההשפעה של הירידה במכירות של מכשירי האייפון משפיעה באופן הניכר ביותר על אפל.

First Playstation
הפלייסטיישן הראשון

באופן מעניין ניתן לראות שהשמות של מספר חברות מופיע יותר מפעם אחת ברשימה. אפל מופיעה 5 פעמים עם המוצרים: האייפד, האייפון, האייפוד, המקינטוש וה-iBook (ה-iMac והמקבוק הם הגלגולים המודרניים של אותם מחשבים), סוני מופיעה מספר פעמים עם המוצרים: טלוויזיית הטריניטרון, הווקמן, הדיסקמן והפלייסטיישן המראים את ההשפעה של סוני בתחום המדיה בין אם נגני המוזיקה שהיו פופולריים עד להגעת האייפוד, הטלוויזיות וקונסולות המשחקים – תחום בו עד היום סוני היא השחקנית הגדולה ביותר בו, יותר ממיקרוסופט ומנינטנדו. חברת מוטורולה כאמור מופיעה ברשימה 3 פעמים בזכות התרומה שלה בתחום המובייל. חברת IBM מופיעה 3 פעמים בזכות התרומה שלה בתחום המחשוב (ומכונת הכתיבה הדיגיטלית), קודאק מופיעה פעמיים בזכות תרומתה לתחום הצילום ונינטנדו מופיעה 3 פעמים בעקבות תרומתה לתחום המשחקים, למרות שכיום נראה שקרנה של החברה ירד, כאשר מכשירי הסמארטפון תפסו נתח גדול משוק משחקי הקאז'ואל.

קרא עוד:  שעוני ה-eSim של אפל מגיעים לישראל: המחירים נחשפים

גוגל אי שם בסוף

באופן מעניין המשקפים של גוגל מופיעים במקום ה- 50 ברשימה, כמוצר היחיד מבית גוגל (אם לא מחשיבים את ה- Nest שלא פותח על ידי גוגל, שרכשה את החברה). הדבר משקף באופן די ברור כי רוב פועלה של גוגל הוא בתחום התוכנה, בין אם מדובר glass_photos4בפלטפורמות כמו אנדרואיד ו-Chrome או שירותים שונים שהחברה מספקת. באופן אירוני גם המיקום האחרון ברשימה הוא לא בדיוק חיובי, כאשר Time מציינים כי המשקפיים של גוגל הראו כיצד טכנולוגיה יכולה להכשל כאשר למהנדסים שעובדים על מוצר כלשהו, יש תפיסה לא נכונה לגבי איך הוא יתקבל. כך למשל מעצם העובדה שהמשקפיים יכלו לצלם ללא ידיעת המשתתפים, יצרה גישה שלילית מאוד כלפיהם וכלפי המשתמשים (המעטים) שלהם. מה שכן נראה כי הפיצ'ר העקרי של המשקפיים – לתת למשתמש מידע באמצעות מציאות רבודה (AR) – הוא נדבך שכן נחקר על ידי חברות רבות שמנסות לשכלל את הטכנולוגיה ואת היישום שלה בעולם האמיתי.

תחום המוצרים שהעדרותו די בולטת הוא השעונים החכמים בכלל ושל אפל בפרט, אולם נראה כי שנה אחת בלבד אחרי השקתו, השעון עדיין לא שינה את העולם, ובעיקרון החברה היחידה מתחום הטכנולוגיה הלבישה שמופיעה ברשימה – Fitbit – זוכה לפופולריות בזכות ליין מוצרים די נישתיים, כשתחום המחשוב והטכנולוגיה הלבישה עדיין נמצאים בתחילת דרכם ויש לקטגוריה זו עוד הרבה לאן לצמוח ולהתפתח.

רשימה זו היא עדות מרשימה לשינויים הטכנולוגיים בעשורים האחרונים ולכך כי בעוד טכנולוגיה התקדמה תמיד, קצב ההתקדמות שלה בעשורים האחרונים הפך למהיר הרבה יותר ויהיה מעניין לראות מה צופן העתיד ואיך רשימה דומה תראה בעוד 50 שנה.

כתב: נתי שוחט ופורסם לראשונה באתר iPhones