משתמשת בסמארטפון

אפליקציה ישראלית בשם TextVoice, הזמינה להורדה עבור מכשירי אנדרואיד (Android) ו-iOS, מציעה לכאורה דרך לחשוף את מקורה של כל שיחה המתקבלת במכשיר הטלפון החכם – לרבות מספרים חסויים. האפליקציה מנתבת למעשה כל שיחה דרך מרכזייה המופעלת בחו״ל, ומתעלמת מבקשת המתקשר לשמור על מספר הטלפון שלו חסוי. מיד לאחר מכן אותה שיחה מנותבת בחזרה ללקוח בארץ, תוך ציון המספר המלא ממנו היא מבוצעת.

במאקו בחנו את האפליקציה וטוענים כי היא אכן פועלת. ״ האפליקציה הצליחה לפצח את כל הניסיונות שלנו להסתיר את המספר בכל ספקיות התקשורת הישראליות״, כך לפי הדיווח באתר. תכונה נוספת אותה מציעה האפליקציה היא המרה אוטומטית של הודעות קוליות להודעות טקסט, לאחר שאלו מתקבלות בתא הקולי. לא מדובר בשירות חינמי: אחרי שבועיים לניסיון, נדרש תשלום דמי מנוי של 30 שקלים בחודש על מנת להשתמש באפליקציה. בנוסף, זמן השיחה למספרים חסויים שאותם חשפה האפליקציה מוגבל ל-60 דקות בחודש. 

ומה לגבי הגנה על הפרטיות? באתר מציינים כי העבירו את האפליקציה לבחינתו של מומחה אבטחה, שאישר כי ״אין איתה בעיות בתחום הזה״. בעוד שייתכן כי האפליקציה אכן אינה עוקבת אחר המשתמש ולא מעבירה מידע אודות השיחות המתקבלות במכשיר לגורם שלישי, הרי שניתוב השיחות למרכזיה חיצונית מעיד בהכרח כי מפעילי השירות מסוגלים לבצע רישום ומעקב אחרי כל השיחות הנכנסות למכשיר, בדומה לרשת הסלולר עצמה. זוהי חדירה אפשרית לפרטיות המשתמש אליה אין התייחסות מצד יוצרי האפליקציה.