טלגרם Telegram

טלגרם (Telegram), המפתחת את אפליקציית השיחות הפופולרית, הפסידה בערעור אותו הגישה לבית המשפט העליון ברוסיה כנגד חשיפת פרטי משתמשים. החברה נדרשה לפני כשנה להעביר לשירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (FSB) את מפתחות הקידוד המשמשים לצורך הצפנת מסרים המועברים בין המשתמשים באפליקציה. טלגרם סירבה לעשות זאת, והגישה את הערעור לבית המשפט – ערעור שבו, כאמור, הפסידה השבוע.

הצעד הבא מבחינתה של טלגרם הוא ערעור נוסף לערכאה גבוהה אף יותר, אך ייתכן כי בינתיים ינסו הרשויות ברוסיה להטיל על החברה קנסות גבוהים, או אף לחסום את הגישה לאפליקציה במדינה. פעולה שכזו צפויה לגרום נזק רב לטלגרם, הנהנית מפופולריות רבה בשוק הרוסי. בכדי להפעיל חסימה שכזו, תידרש התערבות ישירה של משרד התקשורת הרוסי, שנותר עד עתה מחוץ לתמונה.

הדרישה לחשיפת פרטי המשתמשים מסתמכת על חוק שחוקק ברוסיה ב-2016, ומאפשר לארגוני הביטחון שבמדינה לדרוש ממפתחים גישה מלאה להודעות הנשלחות בין משתמשים בכדי לנתר פעילות טרוריסטית או חתרנית. ב-FSB טוענים כי לא מדובר בהפרת החוקה הרוסית, שכן מפתחות הקידוד עצמם אינם מספקים לשירותי הביטחון כל מידע אם לא יעשה בהם שימוש בפועל, שלטובתו נדרש אישור פרטני של בית המשפט.

רמיל אחמטגלייב, עורך הדין המייצג את טלגרם בבית המשפט, טוען כי מדובר בטיעון ערמומי. "זה כמו לומר – יש לי את הסיסמא לחשבון המייל שלך, אבל אני לא שולט בו. יש לי רק את האפשרות לשלוט בו", הוא אמר.