בתחום הסלולר היצרניות הסיניות הצליחו להוכיח את עצמן ולכבוש את השוק. בתחום המחשבים הן עוד לא שם ונראה כי יש להן עוד הרבה עבודה לעשות. אנחנו לא מדברים על שאומי (Xiaomi) או או וואווי (Huawei) ששמן כבר הולך לפניהם, גם בתחום המחשבים הניידים, אלא על יצרניות מעט פחות מוכרות. לכן כשקיבלנו לסקירה את F5 של טקלאסט (Teclast) היינו מאוד סקפטיים. לכאורה מחשב נייד דקיק ומעוצב שמוצמד אליו תג מחיר זול, אבל האם הוא באמת עושה את מה שהוא מבטיח?

מבחוץ לבפנים

יצרניות רבות לקחו השראה ממחשבי ה-MacBook של אפל (Apple) וגם טקלאסט (Teclast) קיבלה את אותה השראה עבור Teclast F5, והתוצאה היא עיצוב מתכתי המקנה לו מראה יוקרתי, מודרני ובהחלט מסקרן. גוף המחשב מיוצר מאלומיניום ואילו החלק העליון, כלומר גב המסך, מיוצר מפלסטיק.

Teclast F5, איתו גם נכתבת הסקירה הזו, הוא מחשב 2-ב-1 מהסוג ההפיך. ככזה, ציור המסך מפשר לקפל אותו ב-360 מעלות, כך שאפשר לבחור להשתמש בו כמחשב נייד או כטאבלט מבוסס Windows 10. אבל הדבר שהכי הפתיע אותנו הוא עוביו של המחשב הנמדד ב-1.3 ס"מ בנקודה הכי עבה שלו. הוא גם קומפקטי יחסית וקטן מידות, וגודלו הוא קצת פחות מדף A4 סטנדרטי – 27.4 ס"מ על 18.8 ס"מ, כאשר משקלו הוא 980 גרם בלבד.

בשל דקיקותו, Teclast F5 מוגבל למדי מבחינת החיבורים. אין לו יציאת רשת (RJ45) או יציאת USB מלאה. במקום זאת הוא מציע חיבור USB C המשמש גם לטעינה, חיבור microUSB שבשימוש עם מתאם המצורף לערכה ניתן לחבר התקני USB סטנדרטיים, microHDMI למסך ויש גם חיבור אוזניות 3.5 מ"מ.

מה שהפריע לנו במבחינת עיצוב, עוד יותר מהעובדה כי אין חיבור USB בגודל מלא, הוא שכפתור ההפעלה/כיבוי הממוקם בדופן שמאל בולט מגוף המחשב. לצידו בולט גם כפתור השליטה בעוצמת השמע. כאשר המחשב נמצא בתיק, יש סיכוי לא קטן שהכפתורים יילחצו בשוגג. זה גם יכול לקרות, וקרה, גם בזמן אחיזה פשוטה במחשב, ופתאום בלי להבין למה המחשב עובר למצב המתנה. לא אסון, אבל היה עדיף אם הם היו מוטמעים בגוף המחשב ולא בולטים החוצה.

מחשב, סיבוב, טאבלט

Teclast F5 הוא כאמור מחשב היברידי קומפקטי למדי, ואם תשאלו אותנו – ככה צריך להיראות מחשב נייד. הסיבה העיקרית לגודלו הקטן יחסית היא המסך שגודלו 11.6 אינץ'. ראינו בחנו מסכים כאלה במחשבים ניידים, כולל כאלה שמשלבים תמיכה במגע, אבל זה של F5 נראה איכותי מאוד: הוא מספק צבעים טובים וזווית הצפייה רחבה גם היא. זהו מסך ברזולוציית Full HD ביחס היבט 16:9, והוא מגיב היטב ומהר למגע האצבעות. זהו פלוס גדול בהחלט.

אבל יש גם חסרונות למחשב דקיק וקטן: למרות כי הצירים שעליהם יושב המסך נראים חזקים, והחברה טוענת לעמידות גבוהה, יש תחושה כי הוא שברירי מאוד. כל נגיעה במסך או הקלדה בזמן שהמחשב על ברכיים גורמתץ לרעידת המסך, ותרשו לנו להעריך כי הוא לא ישרוד לאורך זמן בשימוש אצל ילדים.

השימוש במחשב כטאבלט נוח ופשוט למדי. סיבוב המסך על הציר מעביר באופן אוטומטי את מערכת ההפעלה ל-'מצב טאבלט' ב-Windows 10, ולמי שנוח, ניתן להשתמש למוסיף בעט אלקטרוני שמציע דיוק רב יותר בעת המגע והוא גם נוח גם יותר לכתיבה ולשרבוט ציורים על המסך. המקלדת במצב טאבלט מבוטלת, כך שאי אפשר ללחוץ בטעות על מקשים בזמן שאחוזים בו בצורה הזו.

כאשר צופים בתוכן וידאו, נוח לנצל את היותו מסך מסתובב ולהטות את המסך בזווית של 45 מעלות שיעמוד על השולחן. זוג הרמקולים הסטראופוניים משלימים את חווית השמע, אם כי הם בסיסיים מאוד וללא יכולת להוציא צלילים נמוכים (בס) באיכות טובה.

למקלדת מקשים גדולים ורחבים. הם דקים ונוחים להקלדה, אבל היו חסרים לנו מספר מקשים חשובים כמו Home, End או PgUp ו-PgDown. למי שמקליד הרבה, כמו לדוגמה כאלה שמבצעים סקירות מחשבים, החוסר מורגש. עוד חסרון, הקשור לעובדה כי מדובר ברכישה באתרים מעבר לים, הוא כי המקלדת חרוטה רק באותיות באנגלית. עם זאת ניתן לרכוש מדבקות בעברית למקלדת.

משטח השליטה מגיב היטב ותומך בשימוש במחוות. מקשי העכבר (ימין ושמאל) משולבים כחלק מהמשטח, דבר הנותן מראה אחיד ויפה. עם זאת, בשל כך הרגשנו שהמקשים מעט פחות נוחים ללחיצה וקשים מידי. בעבודה אינטנסיבית עדיף לחבר עכבר חיצוני.

צוללים למפרט

טקלאסט היא יצרנית מחשבים וטאבלטים וותיקה יחסית ואי אפשר להאשים אותה בחוסר ניסיון, לכן המטרה העיקרית שלנו הייתה לבדוק האם המחשב מציע תמורה טובה ומספקת, והאם הוא מספיק לשימוש חלק בגלישה ברשת והן בצפייה בתכני וידאו.

Teclast F5 לא מציע מעבד Core i, שוב, בהתאם למחיר, אלא מעבד צנוע יותר מדגם Celeron N4100 של אינטל (Intel). זהו מחליפו של N3450 הפופולרי והוא מבוסס על ארכיטקטורת Gemini Lake החדשה. זה אומר יותר ביצועים ופחות צריכת הספק. אם כבר ביצועים, על הנייר המעבד מסוגל להגיע לתדר של 2.5 גיגה-הרץ במקסימום או 1.1 גיגה-הרץ במינימום. בנוסף משולב בו שבב גרפי של אינטל מהדור התשיעי, וכן יש זיכרון RAM של 8 גיגה-בייט מסוג DDR4.

מבחינת אחסון, הוא מגיע כרטיס SSD בנפח 128 גיגה-בייט, וזה בהחלט מספיק עבור מערכת הפעלה וכן אחסון אישי. קיבלנו את המחשב כשנותרו עוד 89 גיגה-בייט פנויים. אם זה לא מספיק אפשר להרחיב את האחסון באמצעות כרטיס זיכרון מסוג microSD ובנוסף ישנה אפשרות להחליף את כונן ה-SSD בקלות באמצעות מגירה קטנה הנמצאת בתחתית המחשב.

במהלך הבדיקות שלנו גלשנו באמצעות Chrome (כרום) עם מספר רב של לשוניות פתוחות, צפינו בסרטים ב-Netflix וכן ב-YouTube. הכל עבד חלק ומהר, גם במצב חסכון בחשמל כשהוא פועל על סוללה. עם זאת, שמנו לב לדוגמה ב-Chrome לתגובות מעט יותר איטיות כשהוא פעל על סוללה. זה כמובן נתון להגדרות צריכת האנרגיה וחסכון בחשמל.

היכולות הגרפיות של Teclast F5 אינן גבוהות מספיק למשחקים עתירי גרפיקה. ניסינו לשחק ב-Fortnite (פורטנייט) שעבד בצורה סבירה, וגם Dragon Mania Legend שמתאים במיוחד למסכי מגע, אבל כשמדברים על משחקים גדולים יותר זה כבר לא המחשב למשימה.

במאמץ שמנו לב כי המחשב מתחמם לא מעט, ובשל עוביו זה מורגש מיידית. החום מורגש בעיקר בצד שמאל של המקלדת, שם כפי הנראה ממוקם המעבד. ההתחממות מורגשת גם כאשר הוא פועל על סוללה, וזה נובע גם בגלל שמדובר במחשב שמגיע ללא מאווררים, מה שאומר כי גוף האלומיניום הוא זה שאחראי לפיזור החום ולקרר את המעבד.

הסוללה של Teclast F5 מציעה הספק עבודה של 3,850 מילי-אמפר/שעה. לדברי החברה זה מספיק ל-7 שעות שימוש. עם זאת, כבר בשימוש הראשוני זיהינו זמני עבודה לא הגיוניים של מערכת ההפעלה, לכן בפעם הראשונה נדרשנו לרוקן את הסוללה לגמרי, לכבות את המחשב ולהטעין במשך הלילה. אחרי מספר שימושים הגענו למספר שהיצרנית מצהירה, שזה לא רע בכלל. בשימוש מואץ המספר יורד לכיוון ה-5 וחצי שעות, שזה גם סביר בהחלט.

השורה התחתונה

כמחשב נייד, Teclast F5 עושה את העבודה. הוא קטן וקומפקטי, המסך שלו איכותי והוא נוח לעבודה. הוא גם מספיק זריז ובהחלט יכול לספק את המשתמש הממוצע. העובדה כי מדובר במחשב 2-ב-1 הפיך מעשירה מאוד את חווית השימוש, במיוחד כשצופים בסרטונים ותכנים מהרשת. בצד המגרעות אפשר למנות את המקלדת המינימלית, משטח העכבר שאינו נוח, התחממות בצד אחד של המחשב וביצועים גרפיים בסיסיים.

במחיר שהוא מוצע, 329.99 דולרים שהם כ-1,200 שקלים (קוד קופון GB&TATCF5), קשה למצוא בארץ מחשב בעל יכולות זהות. לכן המחיר שלו הוא בהחלט סביר למה שהוא נותן.

המחשב נמסר לנו לבדיקה מאתר GearBest.