ההצעה של סלקום לטלוויזיה הרב ערוצית ב-99 שקל לחודש הוליד במהרה גם פתרונות חדשים. חברת Take (טייק), שהשיקה את TakeBox, שואפת להציב אלטרנטיבה זולה אף פחות. למעשה החברה מבטיחה תשלום של 549 שקלים חד פעמי לממיר, ואת שאר התכנים בחינם.

הקופסה הקטנה של טייק מבטיחה למעשה להחליף מספר מוצרים בבית. בראש ובראשונה את הטלוויזיה הרב ערוצית, זאת על ידי שילוב של ערוצי עידן פלוס וערוצים נוספים. נוסף לכך, טייק מציעים ספריית VOD עם סדרות וסרטים במגוון נושאים ונוסף לכל אלו תוכלו גם להתקין אפליקציות אנדרואיד, להזרים תוכן מהתקן חיצוני ולהתחבר לפייסבוק ולראות מה החברים צופים בהם.  יש תמורה בעד האגרה? תלוי מה אתם מצפים לקבל.

הקופסה מתחברת לטלוויזיה כמו שמחברים ממיר, על ידי חיבור ה-HDMI. יש לה כניסות USB, אנטנה לעידן פלוס, קורא כרטיסי זיכרון ויצאה אנלוגית. היא מגיעה עם שלט אלחוטי שהדונגל שלו כבר חובר מראש ליציאת ה-USB, כאשר השלט גם משמש כעכבר אוויר ומקלדת מלאה בצידו השני.

החיבור לטלוויזיה היה פשוט יחסית וכל שהיינו צריכים לעשות זה לחבר את כבל ה-HDMI ולהעביר למקור הנכון בשלט הטלוויזיה. גם התהליך הראשוני בו נדרשנו להגדיר את רוחב המסך, ליצור משתמש, להתחבר לרשת ה-WiFi ולסרוק ערוצים בעידן פלוס – כל אלה היו לנו פשוטים לביצוע. מיד לאחר מכן הועברנו לערוצים הדיגיטליים, ואז התחלנו לחפש את עצמנו.

Take-Box

אנדרואיד מותאם

הממיר מבוסס על מערכת האנדרואיד בגרסה 4.2.2 עם ממשק ייעודי שפותח עבורו בעברית מלאה. קשה באמת לראות כי מדובר במערכת האנדרואיד ונעשתה עבודה טובה מאוד יחסית במסכי הממשק, ואנחנו אומרים מסכים כי המעבר בין מסך אחד למשנהו אמנם פשוט, אבל לקח לנו לא מעט זמן להבין כיצד להשתמש במערכת ואנחנו עוד משתמשים מתקדמים.

השלט מכסה את כל האפשרויות השונות. כך ישנו כפתור TV לטלוויזיה, כפתור VOD לספריית התכנים, כפתור Apps לאפליקציות, כפתור EPG למידע על שידורי הטלוויזיה וכפתור PC לסרטימינג מהרשת. הכפתור החשוב ביותר בממשק, Take, ממוקם במרכז השלט ומיועד להביא אותנו לשלל האפשרויות השונות – החל מטלוויזיה, מדיה סנטר, אינטרנט דרך הדפדפן המובנה, אפליקציות, תכני ה-VOD והגדרות המכשיר. למעשה, אם היו הרבה פחות כפתורים על השלט ורק את הכפתור הזה היינו יותר מסתדרים.

טלוויזיה חינמית, מהרשת

מי שכבר החליט לוותר על מאות ערוצי הכבלים והלווין, ערוצי עידן פלוס לא יהיו לו זרים, ועל ידי חיבור אנטנת RF חיצונית נוכל לקלוט את ערוץ 1, 2, 10, 23, ערוץ הכנסת וערוץ 33. מעבר לאלו, ישנם גם ערוצים בהזרמה דרך האינטרנט כמו ערוץ אופנה, פנאי, דוקו, אומנות של ערוץ השידור BOX וערוץ של גלובס. כל אלו כמובן זמינים חינם גם ללא קופסת טייק.

Take-Box-tv

בערוצי עידן פלוס האיכות טובה יחסית, ולא נתקלנו במקרים של הפסקות שידור כפי שהיה קורה לנו עם הממיר המקורי שלנו. כאשר ישנה ירידה בקליטה, האיכות יורדת פלאים והדיבור לא מסונכרן עם הוידאו, כך שכפי שמשתמשי עידן פלוס למדו, אם הקליטה באזורכם טובה אז לא צפויה להיות בעיה לקלוט את השידורים עם הממיר. ערוצי המדיה האחרים דורשים טעינה מקדימה (buffer), זאת לפני שנוכל לצפות בהם, כך שמעבר בערוצים בשלט די מעיק כאשר עוברים בין ערוצי עידן פלוס לערוצים המוזרמים, וחבל שלא ניתנת האופציה לבטלם. ככלל, לא מצאנו כל כך עניין בערוצים אלה, וגם איכות השידור לא כל כך טובה כפי שראוי לצפות בטלוויזיה.

קרא עוד:  מסכי ה-OLED של LG מקבלים תמיכה של Nvidia G-Sync

קרה לנו לא פעם שהמסך הוצג חתוך, בחלקו, זה נבע משינוי רזולוציה אחרי שנכנסנו לאפליקציה כלשהי או ניגנו וידאו בהזרמה. הדרך לחזור למצב ה"רגיל" היא להגיע לתפריט הראשי או ללחוץ Back, שוב לא משהו שאנחנו מצפים שיקרה לנו.

VOD
ההבטחה הגדולה של טייק היא בתכני ה-VOD, הרי כפי שכבר סלקום הצליחה לשכנע אותנו – אנחנו צופים בתכנים המתאימים לנו בזמן שמתאים לנו. ה-VOD של טייק מחולק למספר קטגוריות, מוזרות לדעתנו. כך לדוגמה יש את “לוהט בנט”, “מעניין”, “מטורף”, “מחוץ לקופסה”. לא הבנו כיצד שם הקטגוריה אמור להעיד יותר מידי על התכנים, וכך גם התכנים עצמם לא ממש מעניינים (אבל זה כבר עניין של טעם אישי). אין סרטים או סדרות, כלומר אין את אלה החשובים לכולנו כמו סדרות מפורסמות או סרטי קולנוע, שכן אלו תכנים שלא ניתן להזרים בחינם באופן חוקי. במקום זאת יש כמה תוכניות ילדים, סדרות רשת, תוכניות בישול וכל מיני קטעים שראינו אותם בעבר מסתובבים באינטרנט.

בשל חוסר התכנים, החלוקה הפנימית גם לוקה בחסר. למעשה, תחת רוב הקטגוריות מצאנו חלוקה של “הכל”, “חדשים” ו-“מומלצים”, כך שלא פשוט למצוא מה שבאמת רוצים. יש גם מעט מאוד תכנים שאולי יכולים לעניין את חלקכם כמו הופעות חיות, סדרות לילדים ומעט סדרות מבוגרים.

Take-Box-vod

כן, הניגון היה רציף וחלק, האיכות סבירה עד נמוכה אך גם כאשר בחרנו בתוכנית הרצוייה נדרשנו ללחוץ עוד קליק מיותר כדי להתחיל אותה. נדמה כי ה-VOD הוא לא יותר מאוסף של תכנים מהרשת, או מ-YouTube ליתר דיוק שנבחר כדי למלא את החסר, וחסר הרבה מאוד אם רוצים לקרוא לזה VOD.

אפליקציות
יתרון גדול למכשיר המריץ את מערכת האנדרואיד היא האפשרות להפעיל אפליקציות וכידוע, לא חסר מגוון שכאלה בחנות ה-Google Play. המכשיר מספק 4 גי'גה-בייט של אחסון ומגיע מראש עם אפליקציית וואלה! VOD, גרסה מיוחדת של YouTube וישנה גם גישה לחנות של גוגל. אנחנו התקנו את אפליקציית Facebook, מאקו TV וגם את משחק ה-Angry Birds, הכל באמצעות השימוש בשלט המשמש כעכבר אוויר. במבחן התוצאה, פייסבוק עבד בסדר גמור, אם כי לא קל לגלול באמצעות השלט ועדיף למי שמעוניין להשתמש באפליקציות להצטייד בעכבר רגיל. אפליקציית מאקו לא עבדה כלל, כלומר היא עבדה והוצגו פסים-פסים על גבי המסך, דבר הנובע כפי הנראה משינוי ברזולוציה ורק לחיצה על אפשרות אחרת בשלט סייעה לנו לברוח החוצה. משחק הציפורים המפורסם עבד עד השלב שבו הזינו את הגיל שלנו, אז הוא החליט לצאת לפתע, גם לאחר מספר ניסיונות חוזרים. אפילו אפליקציית וואלה VOD הציגה לנו הודעה כי היא הפסיקה להגיב. את Kodi (ה-XBMC לשעבר) אפילו לא טרחנו להתקין.

Take-Box-apps

מי שעבדה כראוי היא YouTube, שכפי הנראה מציגה גרסה לא מקורית של גוגל אלא היא מעין גרסה מותאמת. בכפתור השלט ישנו לחצן אדום, שבלחיצה עליו מביא אותנו לאפליקציה המחולקת לפי הקטגוריות המוכרות כמו הפופולרי ביותר, משחקים, מוזיקה, סרטים ועוד. ניתן להתחבר לחשבון שלנו וכך לקבל התאמה אישית את הערוצים החביבים עלינו.

קרא עוד:  65 אינץ' קטן לכם? סוני תציע מסכים בגודל של עד 790 אינץ׳

למעוניינים לגלוש באינטרנט, דרך כפתור ה-Take ישנה גישה לדפדפן ואתרים מועדפים, שבדומה לדפדפן שנמצא במובייל, אלו יציגו גרסאות מותאמות למכשיר נייד. האתרים הוצגו כראוי והשימוש דרך השלט בעכבר האוויר היה סביר באם מעוניינים להתעדכן בקצרה בנעשה, לא מעבר.

הממיר גם מאפשר להתחבר לחשבון הפייסבוק שלנו, כך שבאמצעותו נוכל להתעדכן בפיד ובסטטוסים האחרונים, לשתף את מה אנחנו צופים באותו רגע ולדעת מה חברינו צופים גם הם. בשביל זה דרוש להתחבר כמובן לפייסבוק, ואף יש שני כפתורים יעודיים לכך בשלט, האחד כפתור לייק (שלא עשה דבר) והשני כפתור המציג אפשרות לשיתוף מהיר, מציג את רשימת החברים המחוברים ומציג תכנים פופולריים. לא מצאנו בזה כל שימוש.

מזרים-מדיה
אז אם עדיין התכנים ב-VOD דלים, נסתפק במה שיש לנו, ואחת התכונות החשובות בטייק היא היכולת לצפות בסרטים וסדרות שכבר נמצאים באוסף שלנו. לממיר נוכל לחבר התקן חיצוני ב-USB, להעתיק לאחסון הפנימי או לסרוק מהרשת. לגבי האפשרות האחרונה, הצטערנו לגלות כי הוא לא יכול לזהות התקני DLNA כמו המחשב שלנו או דיסק הרשת, אלא רק כונני רשת משותפים. לכן בחרנו בחיבור דיסק נייד ישירות לממיר.

ניגנו מספר סוג קבצים כמו MKV, AVI באיכויות שונות, גם Full HD ולא נתקלנו בכל בעיה. הסרט המנוגן עבר חלק, ללא קטיעות והאיכות הייתה טובה מאוד. התלונה שלנו היא דווקא לנגן הפנימי, שחסרים לו פונקציות כמו העברה מהירה קדימה ואחורה (שלא דרך עכבר האוויר), ואין כל אפשרות לייבא קבצי תרגום ולהציגם. חבל.

שלט
אולי הדבר שהכי אהבנו מכל הוא השלט. כן, לא מדובר במשהו שונה מגדר הרגיל, אבל כאמצעי שליטה הוא מספיק ביותר. יש לו כפתורים מהירים לשלל הפונקציות של הממיר – תפריט ראשי, VOD, גישה ל-YouTube, הזרמה מהמחשב ועוד. בנוסף, כפתור Back לחזרה מהירה שגם שימושי מאוד, כפתורי חיצים, שליטה בעוצמת השמע ומעבר בין ערוצים. ריבוי כפתורים אכן מסבך את העניינים, ולקח לנו זמן ללמוד אותו. האפשרות החביבה עוד יותר היא המקלדת מאחור, שבלחיצה אפשר לעבור בין הקלדה עברית או אנגלית, וכפתור Shift לשימוש בלחצנים נוספים כמו ספרות. יש גם אפשרות לעכבר אוויר, ולחיצה על כפתור העכבר תציג את הסמן, אשר ינוע בתנועה שלנו עם השלט. השלט מצויד בסוללה נטענת, כאשר טעינתו מתבצעת בחיבור ל-USB, ויש גם כפתור כיבוי, שימושי במקרה שהילד משחק עם נשלט. הדבר הטוב עוד יותר בו, שהוא עובד על תדר 2.4 ג'יגה-הרץ, כך שלא צריך לכוון אותו באמת למסך כמו שלט אינפרא-אדום והוא יקלוט ממרחק רב.

מהפכה? לא ממש

אם ההבטחה הגדולה של Take היא לנסות ולספק לצרכנים פתרון כמעט חינמי לטלוויזיה הרב-ערוצית התברר כלא מדוייק. לא מדובר כאן במהפכה, בטח שלא כזו המהווה אלטרנטיבה לחברות הכבלים והלווין, ואפילו לא לסלקום TV המציעה מגוון גדול מאוד של סדרות יוקרה מחו"ל במקום ערוצים בתשלום חודשי קבוע.

הממשק מסורבל מאוד, התגובות איטיות, וגרוע מכך – אין כמעט תכנים מעניינים. כן, זה סטרימר, מזרים-מדיה המגיע עם שלט חביב ואפילו נוח במחיר סביר בהחלט, אבל מכאן ועד ולהצהיר כי מדובר במהפכה? הדרך עוד ארוכה, ארוכה מאוד.