מהפיכת הסלולר, זו שהביאה לנו את בשורת החבילות ללא הגבלה, גרמה לרבים מאיתנו להפסיק ולעשות חשבון בכל הקשור להודעות או דקות שיחה סלולריות. לעומתן, דווקא נפח הגלישה הוא זה שנשאר מוגבל גם בחבילות החדשות. וכששוק המכשירים כולל ברובו סמארטפונים זוללי נפח גלישה – אין להקל ראש בנפח חבילת הגלישה שבתכנית התעריפים שלכם בחברת הסלולר.

ברוב המקרים, אם תחרגו מנפח חבילת הגלישה שהוקצה לכם, מהירות הגלישה תנצח בצורה דרמטית וחווית הגלישה הסלולרית תהיה מאוד מוגבלת. במקרים אחרים אפשרות הגלישה תיחסם לגמרי וישנן חבילות בהן תשלמו ביוקר על החריגה.

כיצד תדעו מהו הנפח המתאים לשימושים שלכם? מהן תכונות המכשיר שזוללות נפח גלישה רב? וכיצד ניתן לעקוב אחר ניצול החבילה בזמן-אמת? כל הדברים שאתם צריכים לדעת בכדי לנצל ביעילות את חבילת הגלישה הסלולרית.

בוחרים את החבילה המתאימה
לכולנו צרכים שונים ושימושים מגוונים במכשיר הסלולרי החכם שלנו. יש המעדיפים להמעיט בשימוש ולהסתפק רק בקריאת דואר אלקטרוני ומשלוח הודעות וואטסאפ. אחרים ירצו לצפות באמצעות המכשיר בסרטוני יוטיוב או בתכני VOD. השירות החינמי של ספקית הסלולר האמריקנית Verizon יעזור לכם להחליט לאיזו חבילת גלישה להתחבר דרך המפעיל הסלולרי שלכם.

Data calculation
העזרו בכלים חיצוניים, מחשבון הנתונים של פלאפון

 

באמצעות השירות מגדירים אם משתמשים בטאבלט, בטלפון חכם או התקני אינטרנט מסוג אחר. לאחר מכן תצטרכו לספק נתונים בדבר כמות הדואר האלקטרוני שאתם קוראים או שולחים באמצעות המכשיר בחודש, כמות דפי אינטרנט הנצפים, זמן השימוש בתוכנות ניווט ונתונים על הורדה, או צפייה ישירה במוזיקה וסרטים. כל אלה עוזרים למערכת להעריך בעבורכם את נפח הגלישה החודשי המתאים לכם. גם לחברת פלאפון ישנו מחשבון דומה המופיע בשפה העברית ומותאם יותר לשימושי השוק המקומי.

עוקבים אחר ניצול החבילה
לאחר שבחרנו את חבילת הגלישה המתאימה לנו, חשוב לבדוק מדי פעם את ניצול החבילה. בחברות הסלולר הוותיקות, וגם בחלק מהחברות החדשות, תוכלו למצוא באתר הבית של החברה אזור אישי ובו נתונים על ניצול חבילת הגלישה שלכם. אמנם יתכן שהנתונים יהיו מעודכנים למספר שעות אחורה, אך אלו הנתונים המדוייקים יותר, שכן אם אתם זכאים להטבות גלישה כלשהן – הן תהיינה מעודכנות בתוצאות שתראו. בחלק מספקיות הסלולר לא תחוייבו עבור גלישה בפורטל הסלולרי של החברה או שימוש בשירותי תוכן שאותם היא מספקת, וכדאי לבדוק זאת בתכנית התעריפים שלכם.

קרא עוד:  טלפון ה-5G הראשון של שאומי יהיה Mi 9 5G

 

המפעילות הוותיקות פיתחו גם אפליקציות ייעודיות שאיתן תוכלו להתעדכן בניצול חבילות הגלישה שברשותכם. האפליקציות חינמיות וזמינות בחנויות האפליקציות הפופולאריות (Google Play, AppStore). לאלה מצטרפות אפליקציות עצמאיות שעוקבות אחר ניצול חבילות הגלישה: My Data Manager ו-Onavo הן דוגמאות לאפליקציות מסוג זה. הן מאפשרות לעקוב אחר ניצול חבילת הגלישה, לנתח את השימושים הנפוצים שלכם ולהתריע לפני סיום החבילה.

ios-space-usage-available
לעקוב אחר הצריכה גם במערכת ההפעלה

 

מערכת ההפעלה אנדרואיד מציעה כלים מובנים למעקב אחר הגלישה שלכם. אם תיכנסו לתפריט ההגדרות, תחת הכרטיסייה "חיבורים" היכנסו לתפריט "שימוש בנתונים" שם תוכלו להגדיר מגבלת גלישה לפי נפח, לצפות בניצול החבילה על ידי יישומים שונים ואפשרות הגדרה מתי המכשיר יגלוש על אינטרנט סלולרי ומתי על רשת אלחוטית (Wi-Fi). במערכת iOS הנתונים פחות מפורטים וניתן לצפות בהם בלחיצה על הגדרות > סלולרי וגלילה למטה.

כשחבילת הגלישה מתקרבת לסיום
בחלק מהאפליקציות שעוקבות אחר שימושי הגלישה שלכם תוכלו להגדיר חסימה או התרעה לקראת סיום החבילה. גם משרד התקשורת מחייב את הספקיות להתריע בפני הלקוחות לאחר ניצול של 75 ו-95 אחוזים מחבילת הגלישה. ההתרעה מתקבלת באמצעות מסרונים הנשלחים ללקוח כמה שעות לאחר שהמערכת מזהה ניצול כזה של חבילת הגלישה.

Data usage androidבמקרה כזה, וגם בכדי להקדים תרופה למכה, כדאי לגלוש באמצעות Wi-Fi. היום ניתן למצוא יותר ויותר נקודות גלישה ציבוריות המספקות רשת אלחוטית במקומות רבים. בהרבה מסעדות, מלונות, אוטובוסים, מוניות ורכבות ניתן למצוא רשת אלחוטית והגלישה באמצעותה לא זוללת מחבילת הגלישה הסלולרית והמוגבלת.

קרא עוד:  צפו: Galaxy Note 10 בהצצה ראשונה

מאמצים הרגלי גלישה חסכוניים
אם אין בקרבתכם נקודות גישה לרשת Wi-Fi תוכלו לחסוך בתעבורת נתוני הגלישה הסלולרית בכמה דרכים: דפדפן האינטרנט Opera Mini המיועד לטלפונים סלולריים פותח בדגש על חיסכון בתעבורת נתונים בהעלאת דפים בגלישה דרך המכשיר הסלולרי. בחברה מספרים כי הוא חוסך עד 90 אחוזים מתעבורת הנתונים, בכך הוא הופך ליעיל, מהיר והוא מתאים לשלל מכשירים.

אם אתם מקבלים תמונות וסרטונים באמצעות אפליקציית וואטסאפ, תוכלו להגדיר שהם לא יורדו באופן אוטומטי למכשירכם כשהמכשיר גולש על אינטרנט סלולרי. תוכלו להוריד את התמונות והסרטונים שנשלחו אליכם רק כשתהיו בקרבת Wi-Fi. כדי לבטל את ההורדה האוטומטית היכנסו לאפליקציית וואטסטפ > תפריט ההגדרות > הגדרות שיחה > הורדת מדיה אוטומטית > בעת שימוש באינטרנט סלולרי > הסירו את כל ה-V ולחצו אישור.

אופציית הניגון האוטומטי של סרטוני וידאו בפייסבוק בוודאי לא מסייעת לכם לחסוך בתעבורת הנתונים. גם שם תוכלו להגדיר שהדבר לא יקרה. היכנסו לאפליקציית פייסבוק > בצד הימני העליון לחצו על הצלמית בעלת שלושת הפסים > גללו למטה עד App Settings > גללו עד Video Auto-Play ובחרו Wi-Fi only.

חנות האפליקציות של אנדרואיד, Google Play, מציעה לעדכן את האפליקציות שלכם באופן אוטומטי. בכדי לחסוך בתעבורת הנתונים כדאי לבטל את אופציית העדכון האוטומטית, או להחליט שהוא יתבצע רק כשהמכשיר גולש על Wi-Fi (נכנסים ל-Google Play > משמאל למעלה לוחצים על הצלמית בעלת שלושת הפסים > הגדרות > עדכן אפליקציות באופן אוטומטי).

ובאופן כללי כדאי להשתמש באינטרנט הסלולרי רק עבור קבלת האינפורמציה החשובה לכם כשאתם בדרכים. עבור שימושים כבדים התחברו לרשת Wi-Fi מקומית או שהרחיבו את חבילת הגלישה הסלולרית שלכם.

פורסם לראשונה באתר נקסטר מבית מאקו.