ככל שמספר מחשבים בבית עולה, התכנים שלנו מפוזרים בכל מקום. כן, יש מחשב מדיה אבל אי אפשר למנוע את הבלאגן של הקבצים בין המחשבים ולא פעם אנחנו מוצאים חלק מהתמונות שלנו במחשב אחד וחלק מהסרטים במחשב אחר, שלא לדבר על גיבוי התכנים. כן, זו בעיה שאנו נתקלים בה ביום יום ולמרות שישנם שירותי ענן רבים, אי אפשר עדיין לעבוד איתם באופן רציף שכן גם נפח האחסון קטן וגם הרצון לתכנים זמינים כל הזמן. הפתרון לכך הם כונני הרשת, או NAS בשפה המקצועית (Network Attach Storage). הם כאן הרבה לפני שהכרנו את המונח “אחסון בענן” והם מספקים שירותי ענן שכאלה, רק באופן מקומי. בדקנו את ה-Synology DiskStation DS212.

הענן הפרטי
לכונן הרשת תחילה יש לו קודם כל את היכולת לרכז ולגבות לנו את הקבצים השונים מכל המחשבים ברשת. הוא מתחבר בצורה פשוטה למדי לרשת המקומית שלנו, כך מיקמנו את הקופסה הקטנה לצד הנתב שלנו, חיברנו אותה בכבל רשת, חשמל ויצאנו לדרך. בדיסק המצורף ישנה תוכנה קטנה שמסייעת למצוא את הכתובת של הכונן ברשת ולמפות את התיקיות בכונן (מבלי הצורך בהתקנה!). כך בעצם הסתיימה הפעולה הבסיסית והתחלנו ליצור תיקיות ולהעתיק לשם את הקבצים שלנו. הורדנו את תוכנת ה-Clode Station למחשב ודרכה ביצענו סנכרון וגיבוי לקבצים שלנו. מעבר לגישה לקבצים דרך אחד המחשבים שבבית, נוכל לגשת לקבצים למעשה מכל מקום. אם זה דרך אפליקציה לנייד שהורדנו למכשיר האנדרואיד שלנו (קיימת גם באייפון), אם זה דרך מחשב אחר בצד השני של העולם, FTP או דרך שירותי גיבוי שבכונן המסנכרן את הקבצים שלנו אחת לזמן שנגדיר. ניתן להגדיר תיקיות לפי תחומים (מוזיקה, סרטים, תמונות וכו') וכך לרכז את כל המידע והתכנים של כל המחשבים בבית במקום אחד, אפשר גם ליצור תיקיות אישיות לכל משתמש ברשת, להגביל את נפח האחסון, לקבוע הרשאות מתאימות לתיקייה ועוד.

ממשק המשתמש

לא רק כונן רשת
אבל כל הדברים שציינו כאן, הם רק הבסיס. גיבויים וגישה מכל מקום הם דבר שבשגרה, וכאן למעשה רק מתחילים היכולות של כונן הרשת של Synology. בממשק צבעוני ועשיר שאליו ניגש דרך הדפדפן (בכתובת שמצאנו באמצעות הסורק בהתחלה), נוכל לצפות, להגדיר ולהוסיף פונקציות רבות. הממשק בנוי משולחן עבודה וירטואלי המשמש רק את כונן הרשת וזוהי מערכת הפעלה של ממש ש-Synology משחררת לה גרסאות (אנחנו בגרסה DSM 4.0). שולחן העבודה בנוי ממספר אלמנטים, בהם ניתן לגשת לפונקציות השונות שבכונן, לפתוח חלונות ולהזיז אותם על גבי המסך. לכל משתמש שולחן עבודה משלו, כך ישנם האייקונים והקיצורים שלנו ליישומים וההגדרות שאנחנו בחרנו, כאשר בלוח הבקרה בחלקו הימני נמצא מידע המציג את המצב בזה רגע של משאבי המעבד והזיכרון, המשתמשים המחוברים למערכת, מידע על הגיבוי האחרון ולוגים ומידע הקשור לכונן. בחלק העליון ממוקמים כל החלונות הפעילים בדומה לסרגל המשימות של Windows, כך נוכל לעבור בין החלונות בקלות וכן הגדרות המשתמש, התראות בסגנון של פייסבוק וחיפוש מהיר. כל אלו למעשה הם כלים לניהול הכונן והאפשרויות הרבות הטמונות בו. לא רק כונן רשת כבר אמרנו?

להוריד ללא מחשב: נוכל להשתמש בו כשרת הורדות, הוא מסוגל להתחבר ולהחליף את שירותי ההורדות הפופולריים כיום כמו ביטורנט (Bit Torrent) ואימיול (eMule) ללא צורך במחשב, ואפילו נוכל לספק לכונן כתובת RSS כדי שיבצע הורדות באופן אוטומטי. היישום Download Statation נראה כתוכנת הורדות סטנדרטית ודרכו נוכל להוסיף קישורים (BT/HTTP/FTP) ולהוריד קבצים בין אם מדובר בקובץ בהורדה ישירה או בקובץ של תוכנת ביטורנט. ישנה אפשרות לעצור הורדה, לצפות במידע על הקובץ ועוד. הורנו במשך הלילה קובץ בן כמה ג'יגות שפעל בשיא המהירות של האינטרנט שלנו ועבד יפה מאוד.

תחנת מולטימדיה: הכונן מסוגל לשרת כסטרימר בתקן DLNA, כך לאחר שהעלנו את כל הקבצים שלנו בתיקיות מסודרות לפי תמונות, סרטים ומוזיקה, נוכל לגשת מכל מכשיר תומך אחר לתכנים הללו ולצפות בהם בצורה קלה ומהירה. הדבר בעיקר שימושי למי שיש ברשותו טלוויזיה תומכת או סטרימר המאפשר לגשת לקבצים דרך הרשת הביתית ולצפות בהם במקום. בנוסף לכונן גם נגן מוזיקה פנימי אשר נגיש דרך לוח הבקרה (Audio Station) ודרכו נוכל להאזין למוזיקה בקבצים השמורים בכונן, ליצור רשימות השמעה להאזין לתחרות רדיו מהעולם, ולגשת לשרתי המדיה שברשת. עוד שירותי מדיה הקיימים בכונן הם ה-iTunes Server וה-Logitech Media Server כשהראשון יאפשר לשתף את תכני המדיה עם יישום ה-iTunes המותקן במחשב האישי והשני יאפשר סטרימינג למוזיקה עבור מכשירי Logitech Squeezebox, הרדיו הדיגטלי של לוג'יטק שבמקרה ברשותנו אחד כזה וגם בדקנו זאת.

שירותי רשת: לכונן עוד מספר פונקציות נוספות. אם אתם ממפתחי האתרים תשמחו למצוא אפשרות להריץ שרת וירטואלי על הכונן שיאפשר להריץ אתרי PHP עם MySQL ואף קיימת התקנת WordPress פנימית. ה-MailStation יאפשר להיכנס לתיבות הדואר שלנו, DHCP Server יאפשר שירותי DHCP לרשת, תמיכה ב-Python, VPN, שירותי מעקב לוגים עם Syslog Server, שליטה במצלמות רשת עם Surveillance Station והגנה על הקבצים באנטי וירוס עם Antivirus Essential.

לכונן הרשת זוג כניסות USB בחלקו האחורי, דבר המאפשר לנו לחבר התקנים חיצוניים כמו מדפסת, כונן USB וכו'. אנחנו חיברנו את מדפסת הקנון שברשותנו, מדפסת משולבת, כזו שלא כל "שרת מדפסות" מסוגל לעבוד והופתענו שהמדפסת זוהתה באופן אוטומטי, וכל שנותר לנו לעשות זה להקליק פעמיים על אייקון המדפסת כשנכנסנו לתיקיית השיתוף בכונן וזהו למעשה.

אפליקציות בקליק
חלק מהיישומים שהזכרנו כאן אינם קיימים כברירת מחדל ונדרש לבצע התקנה שלהם דרך ממשק האפליקציות, או ה-Package Center שם מרוכזים כל היישומים שניתן להוסיף לכונן ה-DiskStation. ישנה אפשרות לצפות באפליקציות הקיימות, להתקין, להסיר ולחפש חדשות. ישנם כ-20 אפליקציות שונות שכל אפליקציה שכזו היא למעשה שירות מערכת (Service) הפועל על הכונן וצורך משאבי זיכרון ומעבד, כך שרק אפליקציות שאכן אנו נשתמש גם נשאיר אותם מותקנות.

ישנם מספר אפליקציות גם לנייד שדרגם ניתן לגשת לקבצים מרחוק, להאזין למוזיקה בסטרימינג, לפקח על הכונן ולבצע הגדרות שונות מרחוק, ולצפות בתכני המדיה השונים.

אחסון בלתי מוגבל
בנושא נפח הדיסק לא נגענו שכן המוצר כשלעצמו אינו מגיע עם כונני דיסקים ואלו נרכשים בנפרד. אנו בדקנו את הכונן עם שני כונני 1TB המחוברים יחדיו ב-RAID 1, כך שכל מידע הנכתב על האחד מגובה בזמן אמת גם לשני, ולמקרה שאחד הכוננים שבק חיים יש לנו אפשרות לחבר כונן חדש או לגבות את המידע. ה-DiskStation תומך במגוון דיסקים עד 4TB לכל כונן, ובהתאם להגדרות ה-RAID שנגדיר נוכל לקבל עד 8TB של אחסון (עבור RAID 0), שבמונחים שלנו נחשבים לכמות כמעט בלתי מוגבלת. למבינים ניתן לשרשר גם מכונות אחסון בתצורת iSCSI ולהגדיר את הכונן בתצורת קבצים של NTFS, FAT ו-EXT3/4.

ה-DS212j רץ על מעבד 1.2GHz והוא מגיע עם 256MB RAM וכאשר הוא פועל בשיא תפוקתו הוא יצרוך 17W בלבד. בזמן שאינו בשימוש הוא אף יורד לכדי 5.5W בזמן המתנה כך שמדובר במכשיר שצריכת חשמל שלו היא מינימלית.

הרכבת הכוננים הייתה פשוטה למדי. שני ברגים מאחור ושליפת המכסה חושפים לנו את בית הדיסקים הפנימי שם ניתן לחבר זוג דיסקים 3.5" בממשק SATA עד לנפח של 4TB לדיסק.

לסיכום, כונן רשת זוהי פונקציה חשובה בבית מרובה מחשבים ומשתמשים. אפשרויות הניהול הרבות, האפליקציות לנייד, היכולות השונות של הכונן מספקות מעטפת לא קטנה לאחסון, הפצה ושירות כלל המשתמשים ברשת. ישנם מגוון כוננים כוננים המספקים מעט מאוד ממה שציינו כאן, ולכן תג מחיר של 1,150 ש"ח לכונן (לא כולל דיסקים) נשמע לנו סביר בהחלט.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.