לכל בעלי מכשיר האייפון ששואלים את עצמם האם לעבור למכשיר מבוסס אנדרואיד, אסף מורז, ממושבעי האייפון עשה את הצעד ומספר על כך ועל ההבדלים והשימוש במערכת ממבטו של משתמש האייפון ומסביר לפרטים את הסיבות, היכולות וממשק החדש שנתקל בו לראשונה. כך עברתי מהאייפון לאנדרואיד.

את הכתבה הבאה דחיתי קצת יותר מידי ולא מפני שלא רציתי לכתוב אותה כבר מזמן, נהפוך הוא, דווקא השתוקקתי לכתוב אותה מאוד מזה תקופה, אך החלטתי שאם אני מעוניין לכתוב כתבה ממצה ומעמיקה בנושא הספציפי הזה שסביר מאוד להניח שהחל לעניין רבים מכם מהגולשים בעיקר לאחרונה, אולי רצוי שאלמד מבעוד מועד את מערכת ההפעלה החדשה (חדשה לפחות עבורי) על בוריה, עוד לפני שאצא בכתבה, זאת בכדי שאוכל להיות אובייקטיבי כמה שיותר.

שני מכשירי האייפון שהיו ברשותי במשך תקופה של כשנתיים וחצי ושימשו אותי נאמנה (האייפון 3GS והאייפון 4) היו מבחינתי בגדר חלום רטוב בלבד לפחות בהתחלה, ואת מכשיר האייפון הראשון (האייפון 2G) זכיתי להכיר מרחוק באמצעות צפייה בסרטונים ותמונות שצצו ברשת, אך עקב מחירו הגבוה וחוסר ההצדקה (לפחות מבחינתי) לשלם עליו את המחיר הנדרש שהיה די גבוה ביחס לשאר המכשירים שהיו בשוק באותה התקופה, נמנעתי במשך זמן רב מלרכוש לעצמי אחד שכזה. למעשה, כחצי שנה בלבד לאחר שהושק האייפון 3GS בעולם (אי שם בשנת 2009) החלטתי סוף כל סוף לשפוך את כספי על המכשיר הנחשק ולטעום לראשונה את הטעם היוקרתי.

ובכן, בתור חובב טכנולוגיה מושבע, לא יכולתי להפסיק להתפעל ממכשיר המגע המשובח הזה. הממשק החלק, המשחקים המגניבים, האפליקציות שגרמו לי להתפעל כל פעם מחדש וכל שאר האלמנטים שגרמו לאייפון לנחול הצלחה ענקית בקרב משתמשים רבים ברחבי העולם כולו, פשוט עשו לי את זה והמכשיר היוקרתי שינה את חיי מקצה לקצה. אך לאחר תקופה קצרה לפחות באופן יחסי, כבר הרגשתי שחסר לי משהו במכשיר ולכן חיפשתי דרך אחרת למלא את הדחף הבלתי נשלט לאפשרויות נוספות במכשיר מצוין שכזה, שלפתע נראה לי קצת "נכה" במובנים רבים.

באותה תקופה גיליתי את אפשרות הפריצה והחלטתי שאני פשוט חייב לבצע אותה אמנם עם חשש קטן בלב, אך מסתבר שהעניין השתלם לי מאוד בהמשך הדרך. כאמור, בדקתי היטב לאיזו גרסה קיימת פריצה ואיך בדיוק אמורים לבצע את התהליך, ומצאתי את עצמי מהר מאוד עם מכשיר פרוץ בפריצה קשורה (פריצת ה- Blackra1n בזמנו) כשלמעשה, זה היה הרגע המדויק בו נבלעתי בעולם הפורומים, המדריכים והכתבות, כי לפני זה באמת שלא היה לי שמץ של מושג עד כמה אפשר להתחבר למשהו כזה ממכר.

הדשא של השכן ירוק יותר?
מערכת ההפעלה הניידת של גוגל – האנדרואיד, הייתה בעבר מערכת הפעלה כזו שיכולתי להביט בה רק מהצד. למה הכוונה? ובכן, מעולם לא חשבתי שאעזוב את מערכת ההפעלה של אפל (iOS) לטובת האנדרואיד. הרי המוצרים של אפל הכי איכותיים והכי טובים בשוק, לאפל יש את היצע האפליקציות המרשים, הגדול והאיכותי ביותר בשוק, ואם זה לא מספיק אז ניתן לפרוץ את המכשיר ולהעלות בו את כמות התכונות, האפליקציות והתוספים שאנו זקוקים להם, ובצורה אירונית למדי, ניתן אפילו להתקין את מערכת ההפעלה אנדרואיד על-גבי מכשיר האייפון עצמו. נו טוב, לא ממש כי זה יזוז ממש לאט, והדבר אפשרי רק באייפון 2G/3G ובכל זאת, לא חסר כמעט כלום בסידיה. האמנם? לפחות כך חשבתי…

הפזילה אל עבר הרובוט הירוק החלה אצלי בצורה חזקה במיוחד ביחד עם שחרורה של גרסה 4 (ICS) לאנדרואיד. ברגע שראיתי שמדובר בגרסה הרבה יותר מרשימה ומשוכללת, הממשק הנקי של גוגל נראה ומרגיש מצוין, הפיצ'רים שמגיעים ביחד עם הגרסה נראים טוב (לפחות על הנייר) ודבר אחד לא פחות חשוב הוא שסוף כל סוף המכשיר תומך בשפה העברית באופן מובנה עם יישור לימין – אלמנט חשוב והכרחי לפחות לנו הישראלים. אמנם אני דובר את השפה האנגלית בצורה טובה, אך מטבע הדברים אני גר בישראל, ומן הסתם אני גם מעדיף להשתמש בשפת האם שלי במידה והדבר אפשרי.

בנוסף, מכשיר הגלקסי נקסוס (מכשיר הדגל הנוכחי של גוגל מבית סמסונג) קסם לי מאוד, והייתי בוחן סרטונים ברשת ללא סוף בניסיון להבין איך המכשיר מתפקד, מהן תכונותיו המשמעותיות ואולי הכי חשוב: האם מפלצת ענקית שכזו באופן יחסי אכן מתאימה לצרכיי.

עוד בנושא

ואכן, לפני כמה חודשים החלטתי לבצע את המעבר באופן סופי. את הגלקסי נקסוס בחרתי כמכשיר האנדרואיד הראשון שלי דווקא בגלל שהוא מגיע עם הממשק הנקי של גוגל, ממשק שאמור לפעול בצורה הרבה יותר חלקה מאשר כל ממשק אחר ש"הולבש" על המכשיר דרך אחת מהיצרניות או החברות הסלולריות, בגלל שהוא היה המכשיר היחיד באותה העת שהריץ את מערכת ההפעלה החדשה (ICS) וגם כי הוא המכשיר היחיד שיזכה לקבל עדכונים ישירות מגוגל עוד לפני כל שאר המכשירים הקיימים בשוק, כי הוא מעוצב לטעמי וכי יש לו נתונים טובים ביחס למכשירים אחרים. למעשה, היה נראה לי שמדובר במכשיר פתיחה מצוין עבורי ועם הזמן גם הסתבר לי שלא טעיתי.

מבלבל בהתחלה
אני מודה, בהתחלה הייתי די מבולבל (הלם תרבות כמו שאחד ממכרי מכנה זאת) ולא הייתי בטוח שאכן ביצעתי את הצעד הנכון. למען האמת, זה בהחלט קצת קשה לתפוס את הקונספט הכולל בעיקר אחרי שרגילים לממשק פשוט ונוח כמו הממשק של האייפון (iOS) ובטח ובטח כשהכול כל כך שונה מאיך שזה מתפקד ופועל באייפון (גוגל מעתיקה מ- iOS? איפה בדיוק?!) אך לאחר מספר שעות בהן התעסקתי עם המערכת לאורכה ולרוחבה, התחלתי כבר לתפוס את הקונספט שנראה פתאום מאוד הגיוני, ופשוט המשכתי לחקור ותאמינו לי כשאני אומר זאת, פשוט אין גבול למה שאפשר לגלות במכשיר כזה.

קרא עוד:  החל בשבוע הבא Apple Arcade ו-TV Plus ב-4.99 דולרים, בקרוב גם בישראל

תוך שבוע בלבד הבנתי שאם אני רוצה "להוציא את המיץ" מהמערכת הזו, כדאי ואף מומלץ שאבצע פריצת רוט (Root) למכשיר, שלמעשה אחראית על מתן הרשאות מנהל או בשפה פשוטה יותר: מתן גישה ישירה לכל קובץ הקיים במערכת ההפעלה, בדומה ובמקביל לפריצת מכשירי ה- iDevice במערכת ההפעלה iOS. בהמשך הדרך הבנתי שאולי כבר הגיע הזמן לעבור ולהשתמש ברומים מקוסטמים, כאלו שמאפשרים עוד המון אופציות שכלל לא קיימות במכשיר עם גרסת הסטוק (הגרסה הרשמית) בין אם הוא פרוץ או לא. ובכן, מסתבר שגם הפעם לא טעיתי, זאת מפני שלאחר חודש בלבד מהיום שבו התחלתי להשתמש בנקסוס, כבר למדתי איך לבצע גיבויי מערכת ידניים ומתוזמנים, איך להתקין רומים כאלו ואחרים ואף להתקין כל מיני מודים למערכת ההפעלה שדורשים התקנה במצב מיוחד שנקרא ריקוברי (Recovery) כזה "המקביל" בערך למצב DFU במערכת ההפעלה iOS. אני חייב לציין שיכולות המערכת באנדרואיד היו ידועות לי עוד לפני שרכשתי את המכשיר, אך על קצה המזלג בלבד…

אינטגרציה עמוקה במערכת ההפעלה
אחד הדברים המעניינים והשימושיים ביותר במערכת ההפעלה אנדרואיד, זו האינטגרציה העמוקה שיש לה עם אפליקציות צד ג' עקב פתיחותה של מערכת ההפעלה, כך שאם למעשה תבחרו להתקין את אפליקציית דרופבוקס (Dropbox) הרשמית למשל, זו תגבה לכם את התמונות ואת סרטוני הוידאו בצורה אוטומטית ממש כמו שירות ה- iCloud במערכת ה- iOS, היות והיא רצה כשירות (Service) פעיל ברקע במערכת ההפעלה. בנוסף, כמעט כל אלמנט שפועל במערכת יודע להתממשק עם אפליקציות צד ג' מותקנות, כך שאם למשל תיכנסו לגלריית התמונות ותבחרו לשתף תמונה או סרטון, מיד יפתח עבורכם חלון שיתוף גדול הכולל את כל האפליקציות הרלוונטיות כגון: WhatsApp, פייסבוק, אינסטגרם והרשימה עוד ארוכה…

ברגע שתיכנסו לאפליקציית היוטיוב למשל ותצפו בסרטון, תוכלו לשתף את הקישור ישירות לאפליקציות צד ג' נתמכות כגון: WhatsApp, ליין, וויבר ועוד, כשלקישור תתווסף כותרת בסגנון הבא: "צפה בסרטון: Android VS iOS" או למשל: "צפה בסרטון: iPhone 5".

מה שאני מתאר לכם כרגע הוא ממש על קצה המזלג, זאת מאחר והאינטגרציה הקיימת באנדרואיד הרבה יותר עמוקה מאשר אוכל לתאר כאן במילים. לצורך העניין, תנסו לדמיין לעצמכם את שיטת העבודה עם המחשב האישי (PC) כשכל אפליקציה יודעת לפתוח את הקבצים המתאימים לה (וידאו, שירים ועוד) ולעבוד בצורה אוטומטית, כך שגיבויים למשל יבוצעו בשעה מתוזמנת וללא מגע יד אדם, אנטי וירוס יתעדכן בעצמו ויסרוק את המערכת בשעות קבועות, תמונות יעלו לשרת מרוחק, אנשי קשר יסונכרנו עם אנשי הקשר בפייסבוק ובאנדרואיד כאמור, השמיים הם הגבול…

מרכז ההתראות (Notification Center)
ליין מכשירי הנקסוס (בדיוק כמו הגלקסי S3 החדש) כולל נורת לד מחליפת צבעים לצורך חיווי על התראות, סוללה חלשה ושאר ירקות. מה שזה אומר למעשה הוא שאם אני מקבל התראה בפייסבוק, נורת הלד תהבהב בצבע כחול, אם אני מקבל התראה באפליקציה WhatsApp, נורת הלד תהבהב בצבע ירוק, וכן הלאה. יתרה מכך, ניתן להגדיר את נורת הלד בכל צבע שרק ארצה, כמו גם לאפשר לה באמצעות אפליקציות להתריע (להבהב) בעת שיחה שלא נענתה, בזמן שהסוללה חלשה ועוד.

מרכז ההתראות באנדרואיד פשוט, נוח והרבה יותר קל לתפעול מאשר זה הקיים ב- iOS, כשלמעשה הוא גם היה שם עוד הרבה לפניו. בתור התחלה, ניתן לומר שיתרון אחד של מרכז ההתראות באנדרואיד הוא אפשרות השימוש בו גם במסך הנעילה וללא הצורך בפריצה כמובן. אך דבר נוסף ולא פחות חשוב ממנו הוא נוחות השימוש, ונראה כי גוגל בהחלט עשתה עבודה טובה מאוד בנושא, כך שכאשר אנו מעוניינים למחוק התראה כלשהי, כל שעלינו לעשות הוא פשוט לסלק אותה כלפי צד ימין תוך כדי שימוש במחווה. לעומת זאת, שירותים (Services) כגון: Waze, סקייפ, וכו', לא יסגרו, אלא רק יזוזו בעת שימוש במחוות האצבעות כלפי צד ימין או שמאל (Bounce) ויחזרו בסופו של דבר למקומם הטבעי. אם נרצה לסגור את אחד מהשירותים שהוזכרו או כל שירות אחר שפועל במערכת, כל שעלינו יהיה לעשות הוא פשוט ללחוץ עליהם, דבר שיגרום לאפליקציה להיפתח, ואז נוכל לצאת ממנה בדיוק כמו שאנו יוצאים מאפליקציית הניווט Waze ב- iOS.

בגרסה האחרונה של אנדרואיד – (Jelly Bean) הממוספרת כגרסה 4.1, גוגל עשתה עבודה טובה יותר בנושא של מכרז ההתראות כך שכעת נוכל לעשות שימוש רב יותר בחלק מההתראות על ידי שימוש במחוות בשתי אצבעות, כך שמשיכת התראה כלפי מטה תרחיב אותה ותציג לנו אפשרויות נוספות. לדוגמה: היה ומישהו מתקשר אלינו ולא הספקנו לענות לשיחה, מיד אחריה בעת משיכת ההתראה כלפי מטה בשתי אצבעות, יצוצו לנו כפתורים נוספים לשליחת הודעה או התקשרות בחזרה אל הנמען. בעת צילום מסך נקבל תמונת הצצה (Preview) של צילום המסך, ביחד עם אפשרות לשימוש בשתי אצבעות לצורך משיכה כלפי מטה והרחבת האפשרויות לצורך שיתוף התמונה. כנ"ל גם לגבי התראות מהיומן, שעון מעורר וכו'.

קרא עוד:  מנויי Apple Music יכולים להאזין למוזיקה מעתה היישר מהדפדפן

 

 

באופן כללי, מרכז ההתראות מציג לנו מידע מפורט ביותר על כל התראה שאנו מקבלים במערכת ההפעלה, מידע הכולל בין היתר גם תמונות של אנשי הקשר במידה ומדובר למשל בהודעת SMS, שיחות טלפון שלא נענו וכו', אך זה לא הכל. במערכת ההתראות יתקבל חיווי על הורדות, התקנת אפליקציות ועל מגוון רחב של פעולות שונות המתבצעות במערכת, כשכל העסק מלווה באנימציות ובצבעים כדי לנסות לעזור לנו המשתמשים לזהות כל אלמנט שרץ במקום אחד שימושי כמו מרכז ההתראות.

 

מחוץ למרכז ההתראות קיים מקום נוסף במכשיר בו מוצגות לנו חלק מההתראות (לפחות בחלק מהמקרים) כך שנוכל לקבל עדכונים גם בעת עבודה שוטפת עם המכשיר לא משנה היכן נהיה ומה נעשה בו, כל זאת ללא הצורך כלל להוריד את מסך ההתראות כלפי מטה.

 

 

שורת הסטטוס בר
שורת הסטטוס בר באנדרואיד עשירה מאוד, כאשר תפקידה המרכזי הוא לספק לנו חיווי על כל דבר שקורה במערכת ההפעלה כמו למשל: שירותים שרצים ברקע, הורדות שמתבצעות, הודעות SMS הממתינות לנו כמו גם הודעות במייל, חיווי על צילום מסך שבוצע, שיחות שלא נענו ועוד אינספור אפשרויות שונות ומגוונות. ברגע שמתקבלת הודעה כלשהי (SMS, התראה מפייסבוק וכו') הסטטוס בר מתקפל כלפי מטה ומציג לנו שורת מידע מתחלפת, המציגה את כל המידע הרלוונטי לגבי אותה הודעה או פעולה שמתבצעת ברקע באותו זמן נתון.

 

ווידג'טים
למעשה מדובר כאן בפיצ'ר שמייחד את מערכת ההפעלה אנדרואיד כבר מימיה הראשונים. אם כך, מה הם בדיוק ווידג'טים ומהו תפקידם בכוח? ובכן, ווידג'טים הם למעשה חלק פעיל מהאפליקציה המוצג על-גבי מסך הבית ותפקידם הוא לספק לנו מידע כמו גם פעולות שונות, כך שלא נצטרך לפתוח את האפליקציה כלל על-מנת לצפות/להיות פעילים במידע החשוב לנו. אם אגע בנושא ממש על קצה המזלג, נסו לצורך העניין לדמיין לעצמכם ווידג'ט של טוויטר או של פייסבוק למשל, כמה נוח וקל לצפות במידע כשהוא מוצג לנו על-גבי מסך הבית מבלי הצורך להיכנס לאפליקציה כלל, כמה נוח לצייץ או להשיב למישהו ישירות מהווידג'ט עצמו או אפילו לשלוט על מוזיקה (עצירה/הרצה קדימה/אחורה וכו') לקרוא חדשות או לחזות במזג האוויר העדכני המקשט לנו את דף הבית במלוא הדרו.

 

הדלקת המכשיר לאחר שעבר פריקה מלאה
דבר אחד שהצליח להוציא אותי מדעתי במכשיר האייפון, הוא הצורך להמתין מספר דקות בעת פריקה מלאה של המכשיר עד להדלקתו מרגע חיבורו אל המטען. נוסיף על כך את העובדה שהטענה של המכשיר דרך המחשב או ברכב (למי שאין מטען מהיר) לוקחת זמן רב יותר, שלעיתים נחוץ במיוחד כדי לבצע שיחה חשובה.

תארו לעצמכם מצב בו הנכם נכנסים לרכב וזקוקים לבצע שיחה דחופה, אך לאחר שהייתם כל היום בסידורים והמכשיר שלכם כבר הספיק לפרוק את עצמו עד שכבה, אתם נאלצים להמתין מספר דקות ארוכות עד להדלקתו מחדש. ובכן, באנדרואיד זה לא פועל כך, כי החל מרגע שחיברתם את המכשיר למטען, תוך דקה אתם כבר יכולים להמשיך ולהשתמש בו גם אם הוא מציג לכם עדיין 0 אחוזי סוללה אך מחובר למטען, מצב שיאפשר לכם להמשיך להשתמש במכשיר בזמן הטעינה למרות שהמכשיר כמעט ריק לגמרי. מצד אחד אני בהחלט יכול להבין את התכנון של אפל לפחות בנושא הזה היות והיא דואגת שברגע שננתק את המכשיר מהמטען לאחר שעבר הטענה קצרה ונדלק בחזרה, הוא יוכל לשמש אותנו עוד מספר דקות, אך לעיתים זה מתסכל. לכן אני באופן אישי דווקא מעדיף את האופציה הקיימת במכשירי האנדרואיד שחסכה לי זמן יקר כבר מספר פעמים.

דבר נוסף: אם בטעינה עסקינן, אז את מכשירי האייפון בלתי אפשרי להטעין באמצעות המחשב ללא התקנת תוכנת האייטונס (iTunes) או במילים פשוטות יותר: ללא מנהל התקן (Driver) המותקן על המחשב, ואילו את מכשירי האנדרואיד ניתן להטעין מיד עם החיבור אל שקע ה-USB.

אופציה נוספת הקיימת ברומים מקוסטמים בלבד היא אופציה שנקראת Fast Charge (טעינה מהירה). ברגע שמפעילים אותה ניתן להטעין את המכשיר הרבה יותר מהר באופן יחסי, אך הדבר בא על חשבון חוסר היכולת להטעין את המכשיר ובו זמנית להעביר אליו נתונים מהמחשב.

יכולות הבלוטוס (Bluetooth)
כאן ארצה לגעת בנושא שאולי הכי כואב למשתמשי האייפון, בעיקר לבעלי המכשירים "הטהורים". משום מה אפל החליטה פשוט לנעול את אפשרות שליחת הקבצים בבלוטוס, והסברה הרווחת היא שאפל עשתה זאת דווקא כדי למנוע, או לפחות לנסות למגר, את תופעת הפיראטיות הקיימת ברשת. סביר להניח שאפל החליטה למנוע מאיתנו את האפשרות להעביר מוזיקה, סרטים וקבצים אחרים, כדי שלא נוכל חלילה להעביר בינינו שירים או תכנים אחרים, שהענקית מקופרטינו מוכרת בחנות האייטונסטור שלה. עם זאת, אפל אינה מגבילה את המשתמש מלהטמיע שירים, סרטים וקבצים אחרים במכשירי ה- iDevice השונים באמצעות תוכנת האייטונס (iTunes) ולמעשה, קיימות אפליקציות חוקיות באפסטור שמאפשרות לשלוח את השירים הנמצאים בנגן האייפוד ישירות במייל לכל דורש כקובץ MP3, כך שקשה לי עדיין להבין מדוע זו ממשיכה להקשות על המשתמשים. למעשה, אלו הם רק חלק מהדברים שבגללם החלטתי שפשוט הגיעו מים עד נפש, ואולי כבר הגיע הזמן שלי לעזוב את מערכת הגן הסגור לטובת הרובוט הירוק, בו אין כמעט גבול לאפשרויות.


אני לא יודע מה אתכם, אך שליחת תמונות ב- WhatsApp או בכל אפליקציה אחרת, לרוב מקטינה את איכותן, ולשלוח כ- 50 תמונות ומעלה במייל זה פשוט לא הדבר הכי פרקטי שיש, בעיקר כשמבצעים את הפעולה הזו מהסמארטפון. אם נוסיף למשוואה הזו גם את שאר הקבצים שאפשר לשלוח באמצעות התקן הבלוטוס, נראה לי שהטכנולוגיה הזו לא תמות כל כך מהר כפי שרבים מכם סבורים.

עניין נוסף הקשור להתקן הבלוטוס במכשירים של אפל ולכל בעלי הדיבוריות או אזניות הבלוטוס למיניהן, אתם לבטח כבר מכירים. בגדול מדובר על כך שלעיתים אין אנו מסוגלים לשמוע את צלילי ההתראות בדיבורית, או לסירוגין אנו שומעים צלילים קטועים או את חלקי הצלילים בלבד, זאת במקום לשמוע את הצליל המלא. ובכן, באנדרואיד לקחו את העניין המתסכל הזה צעד אחד קדימה ועל-מנת לפתור את הבעיה, ברגע שהמכשיר שלנו מחובר להתקן הבלוטוס (דיבורית אישית/רמקול חיצוני/אוזניית בלוטוס וכו') ומתקבל ממנו צליל כלשהו, הצליל מושמע קודם כל במכשיר עצמו, ורק לאחר מכן עובר אל הדיבורית, כך שהצלילים מגיעים למעשה כצליל כפול, ועל ידי כך בצורה שלמה ולא קטועה גם לאביזר הבלוטוס המוצמד באותו הרגע אל המכשיר.

טוויקים ותוספים ישירות מהחנות הרשמית של גוגל
אחד הדברים שהדהימו אותי לגמרי במערכת ההפעלה אנדרואיד, היא העובדה שטוויקים הקיימים להורדה במכשירי ה- iDevice (הפרוצים בלבד) מהסידיה (Cydia), זמינים להורדה עבור כל דורש ישירות מהחנות הרשמית. קחו לדוגמה את BiteSMS אשר זמינה להורדה באנדרואיד תחת השם ChompSMS מאותם המפתחים, ומבצעת את אותה הפעולה כמו באייפון אחד לאחד. קחו לדוגמה את Bluetooth Mono (יש כמה סוגים) או את התוסף הנהדר (שלצערי המפתח שלו הרג את הפרויקט בטרם עת) MeZeZe, של המפתח הישראלי המוכשר: עידן בכר.

מה שהפתיע אותי כאן עוד יותר זו העובדה שגוגל אינה מונעת מאפליקציות אשר דורשות גישה עמוקה יותר (פריצת רוט) לככב בחנות שלה במלוא הדרן, ולעיתים נדמה שאין גבול למה שניתן למצוא במרכולתה הרשמית של גוגל באנדרואיד וטוב שכך.

 

אפליקציות? לא חסר
לפני המעבר שלי לאנדרואיד ולמעשה אפילו עד עצם היום הזה, אני שומע באופן קבוע רבים מהמשתמשים (בעיקר משתמשי ה- iOS) הטוענים שהאפליקציות באנדרואיד נראות הרבה פחות טוב, הרבה פחות מושקעות והמגוון שלהם מצומצם בצורה משמעותית ומורגשת ביחס ל- iOS. אם כך, תרשו לי בבקשה לסבר לכם את האוזן:

  1. האפליקציות באנדרואיד נראות מצוין, ולמעשה, לא הצלחתי להבחין עד כה באפליקציות שנראות פחות טוב באנדרואיד, אך אולי זה קשור לעובדה שהמכשיר שלי תומך ברזולוציה גבוהה (ליתר דיוק: 1280 על 720 פיקסלים) כך שסביר להניח שמי שהתלונן על כך, דיבר דווקא על מכשירי הגלקסי S2 או מכשירים אחרים ונחותים יותר ממכשירי האנדרואיד המתקדמים כגון: הגלקסי S3, מכשיר הדגל של חברת HTC – דגם ה- ONE X ומכשירים איכותיים נוספים אחרים כמו המכשיר שלי למשל – הגלקסי נקסוס כמובן.
  2. עקב פתיחותה של מערכת ההפעלה, אפליקציות כגון: WhatsApp, וויבר וליין למשל, יכולות להציג חלון פופ-אפ קופץ, כך שבעת קבלת הודעה נוכל להשיב למשתמש ישירות בחלון הקופץ, זאת מבלי הצורך כלל להיכנס אל האפליקציה עצמה. באפליקציות כגון WhatsApp למשל, מקלדת האימוג'י מוטמעת בתוך האפליקציה עצמה, כך שלא נצטרך להתקין מקלדת ייעודית לשם כך, דבר שאותי באופן אישי די הרגיז באייפון. תוסיפו לכל הנאמר את העובדה שדיברנו כבר על אינטגרציה מלאה של מערכת ההפעלה ביחד עם אפליקציות צד ג', והרי לנו מערכת שפועלת בצורה טובה, יעילה ושימושית ביותר. אבל רגע, מישהו ניסה לשלוח שירים באפליקציית WhatsApp באנדרואיד? ובכן, מסתבר שאפשר לשלוח אותם גם ל- iOS, אך שם הם תקועים במערכת הגן הסגור ואילו באנדרואיד ניתן לשלוח אותם בכיף באמצעות אפליקציה זו גם לצד השני של הגלובוס.
  3. אפליקציות שפועלות בצורה אוטומטית? אכן כן! קחו לדוגמה את האפליקציה המעולה ל- iOS שנקראת SmartSync, האם לא חבל שבעקבות מדיניות הגן הסגור של אפל זו מונעת מהאפליקציה לרוץ כשירות ולסנכרן את אנשי הקשר שלכם בצורה אוטומטית ללא מגע יד אדם? האם לא היה קל יותר אם כך היו פועלים הדברים גם ב- iOS? ובכן, באנדרואיד האפליקציה הזו כלל אינה קיימת, אך לא חסרות אפליקציות טובות אחרות ואולי הכי חשוב: הן פועלות בצורה אוטומטית, כך שלא נאלץ לזכור לפתוח אותן כל שני וחמישי, כשלמעשה, פעם אחת התקנה וגמרנו עם הסיפור אחת ולתמיד.
  4. אפליקציות בחינם? מסתבר שהמון אפליקציות שהייתי נוהג לרכוש באייפון על-גבי מערכת ההפעלה iOS, זמינות להורדה באנדרואיד בחיני חינם, כך שלמעשה אני גם מסוגל לחסוך כסף רב על רכישות ולהשקיע אותו בדברים נוספים ובאפליקציות אחרות. מבחינתי אפליקציות פרוצות ממש לא באות בחשבון.
  5. זיכוי כספי? מערכת הרכישות של גוגל מאפשרת לנסות כל אפליקציה לרבע שעה מעת ההורדה (שימו לב: מעת ההורדה עצמה) ואם אנו מסירים את האפליקציה, אנו מקבלים זיכוי כספי, או שאולי נכון יותר לומר: החיוב לא מתבצע אם הסרנו את האפליקציה לאחר רבע שעה, צעד שמבחינתי כבר מזמן היה צריך להיות נהוג גם בחנות האפליקציות של אפל – האפסטור (App Store).

כי אי אפשר בלי וידאו
הנושא הספציפי הזה קצת כואב עבור משתמשי ה- iOS, זאת היות ואפליקציית היוטיוב המובנית כבר לא קיימת יותר החל מגרסה 6 בטא 4 של מערכת ההפעלה iOS. אך מה קורה באנדרואיד? ובכן, באנדרואיד האפליקציה פורחת, ונראית ומרגישה הרבה יותר טוב מאשר ב- iOS, כך שאם לדוגמה אנו צופים בסרטונים במצב רגיל (מצב אנכי) ניתן לגלול למטה את המידע הקיים, לבצע לייקים, לכתוב תגובות ולבצע מגוון פעולות שונות ומגוונות הקשורות בסרטון, ממש תוך כדי צפייה בסרטון בעצמו.

הדבר המרכזי שלא אהבתי אצל אפל הוא העקשנות שלה לשלוט עלינו המשתמשים בכל אספקט אפשרי, כך שסרטונים דרך האפליקציה הרשמית ב- iOS בעת צפייה על-גבי הרשת הסלולרית היו נראים פשוט זוועה, עד כדי כך שהיינו אמורים להתקין תוספים כאלו ואחרים כמו My3G או 3G Unrestrictor למשל, כדי לפתור את הסוגיה. אני באופן אישי אהבתי את האפליקציה באייפון, אך אני מודה שבאנדרואיד היא בנויה בצורה הרבה יותר טובה, מתוחכמת ונוחה לשימוש, ולמעשה אין בכלל טעם להשוות.

כאמור, אפליקציית היוטיוב הרשמית באנדרואיד עתירת שכלולים ואפשרויות מכף רגל ועד ראש, כשלמעשה ניתן לטעון סרטונים ספציפיים מראש לצורך צפייה בשלב מאוחר יותר (במצב אוף-ליין) כשאין לנו חיבור אינטרנט זמין, ניתן לשתף את הסרטונים בקלות לכל מקום/אפליקציה צד ג' במכשיר (מערכת הפעלה פתוחה כבר אמרנו?) ניתן לצפות בסרטונים באיכות גבוהה גם על רשת הסלולר, דבר שהיה מחייב התקנה של אחד מהטוויקים שהוזכרו קודם לכן ב- iOS, והאפשרויות רבות ומגוונות…

 

ריבוי משימות (מולטי טסקינג)
החל מגרסה 4 ומעלה (ICS/Jelly Bean) של מערכת ההפעלה אנדרואיד, קל מאוד לשוטט בין האפליקציות הפתוחות במכשיר, כך שלחיצה ארוכה על כפתור הבית או במכשירים עם כפתורים וירטואלים כמו הגלקסי נקסוס למשל, לחיצה על הכפתור הימני, פורשת בפנינו ממשק של כל החלונות הפתוחים במערכת עם הצצה פיזית למה שמתרחש בתוך האפליקציה עצמה, כך שקל מאוד להחליט לאיזו אפליקציה ברצוננו לשוב בחזרה או לסירוגין, פשוט להחליק עליה כלפי צד ימין ולסגור אותה לחלוטין בצורה קלה ונוחה ביותר. אפשר לדמות את העניין לאחד הטוויקים הקיימים ל- iOS כגון: CardSwitcher או MultiFl0w למשל.

דבר אחד שמאוד אהבתי במערכת האנדרואיד הוא כפתור החזור. למעשה, עד שרכשתי מכשיר מבוסס אנדרואיד והתנסיתי לעומק בשימוש בכפתור זה, לא היה לי שמץ של מושג עד כמה הוא נחוץ, כך שנכון להיום אני באופן אישי כבר לא מסוגל לוותר עליו בשום פנים ואופן.

תארו לעצמם מצב בו הנכם משוחחים עם מישהו באפליקציית ה- WhatsApp למשל ופתאום קופץ לכם מייל חשוב, אתם נכנסים אל המייל, משם אתם פותחים קישור לכתבה שמפנה לאתר מסוים ושם אתם לוחצים על קישור לצורך צפייה בסרטון מיוחד שאותו החליטו לשתף עמכם. עכשיו מה יקרה כשתרצו לחזור בחזרה, ומה עושים עם כל הדרך שעברתם? האם לחזור לאפליקציה בה הייתם לראשונה, או שפשוט לחזור אחורה כדי לבצע פעולות אחרות שמיד אסביר? ובכן, כמה פשוט, ככה קל: גמרתם לצפות בסרטון? כעת לוחצים על כפתור החזור, מה שמחזיר אתכם למעשה לאתר בו הייתם, לאחר מכן לוחצים על כפתור החזור פעם נוספת כך שהנכם מועברים אל המייל, במידה וזה אינו חשוב לכם יותר אתם פשוט מוחקים אותו, לוחצים על החזור עוד פעם אחת, והנה אתם שוב נמצאים בחזרה בשיחה שערכתם עם החבר שהמתין לכם באפליקציית ה- WhatsApp (נראה לי שזו הפעם האחרונה שאני מזכיר אותה בכתבה זו).

המעבר עצמו בין אפליקציות פתוחות ורדומות במערכת ההפעלה מתבצע בצורה קלילה וחלקה, ולדעתי האישית, אפילו בצורה חלקה וטובה יותר מאשר ב- iOS, זאת היות וחלק מהאפליקציות פועלות כשירות ברקע ולא באמת נכנסות למצב של Freeze (הקפאה) כמו ב- iOS, ובאופן כללי ההרגשה המתקבלת היא של מולטי טסקינג חי ואמיתי יותר, ממש כמו במחשב האישי, דבר שמבחינתי לפחות גורם להרגשה שהכול פועל בדיוק כפי שהוא אמור לפעול.

 

סוללה
ברוב מכשירי האנדרואיד (למעט HTC One X למשל) הסוללה נשלפת מהמכשיר, אופציה שמקנה לנו את האפשרות להחליף סוללה במידת הצורך. יחד עם זאת, מעולם לא אהבתי לעשות זאת בשום מכשיר קודם שהיה לי, היות וזה פשוט נראה לי כמו פעולה שעדיף להימנע ממנה במידת האפשר כמובן. הרי רוב המכשירים שמאפשרים להחליף את הסוללה עשויים מחומרים שבירים יחסית כמו הגלקסי נקסוס למשל, שסוגר על הסוללה עם מכסה שעשוי מחתיכת פלסטיק דקה שלא ממש רצוי לפרק באופן יומיומי, לפחות אם רוצים לשמור על התקינות החיצונית של המכשיר.

הסוללה באנדרואיד (לפחות בכל מכשיר בו הזדמן לי לבדוק את זמן השימוש) לא מחזיקה הרבה זמן באופן יחסי, כשלמעשה ב- iOS הצלחתי לסחוב איתה הרבה יותר זמן מאשר באנדרואיד. טעינת המכשיר דרך מטען לרכב זה כבר סיוט בפני עצמו כל עוד שלא משתמשים באופציה של הטענה מהירה (Fast Charge) הקיימת ברומים מקוסטמים בלבד, כשלעיתים במשך כשעתיים נהיגה בלבד, הצלחתי להטעין רק כ- 50 אחוזי סוללה בלבד, כשעוד הייתי משתמש ברום המקורי הרשמי (רום הסטוק).

אמנם התופעה די צפויה, הרי מכשירי האנדרואיד מריצים שלל של תהליכים ברקע ורקעים חיים על-גבי שולחן העובדה שלהם, כך שאכן מובן שסוללה כזו קטנה לא תצליח לספק לנו זמן שימוש ארוך במכשיר, אך מצד שני לאלו שלא ממש מתעסקים במכשיר 24 שעות ביממה, יש אפשרות לסיים את היום עם עשרות אחוזי סוללה.

גלריית התמונות
מעולם לא אהבתי את גלריית התמונות המובנית ב- iOS, ואילו באנדרואיד היא תמיד נראתה לי יוצאת דופן, עשירה בצבעים ובאלמנטים נוספים שחסרים לכולנו ב- iOS. מה שהכי אהבתי בגלריית התמונות באנדרואיד, זו העובדה שכל אפליקציה יודעת לפתוח תיקיות משל עצמה, ואם וכאשר נרצה למחוק משם את התמונות, התיקייה לא תישאר ריקה, אלא פשוט תיעלם ביחד עם מחיקת התמונה האחרונה. אם לצורך העניין אני אעלה תמונות לאינסטגרם, תיפתח בגלריה תיקייה בשם Instagram, אם אני אצלם את המסך תיפתח תיקייה בשם צילום מסך וכן הלאה…

לאנצ'רים וערכות נושא
במערכת האנדרואיד לא ניתן להתקין ערכות נושא ללא פריצה, אך אל תתנו לעניין הזה לבלבל אתכם כלל וכלל, זאת היות וניתן להתקין עליה לאנצ'רים, שלמעשה הם די מקבילים ל- Dreamboard הזמינה להורדה עבור מכשירי ה- iOS הפרוצים, ועל-ידי כך בעצם להוריד מגוון רחב של ערכות נושא עבור כל לאנצ'ר קיים, כשהלאנצ'ר הפופולרי ביותר למערכת זו נקרא Go Launcher והוא מצוין מבחינת האפשרויות שהוא מציע, אך אני באופן אישי בחרתי להסירו לאחר שהוא לא פעל בצורה חלקה, לפחות לא אצלי במכשיר, ולכן בחרתי בלאנצ'ר אחר שמשמש אותי נאמה מזה תקופה (Apex Launcher).

לעומת זאת, ברומים של Cyanogen שנחשבים לרומים הפופולריים ביותר או כל רום אחר המבוסס עליהם כמו למשל הרום המקוסטם בו אני משתמש העונה לשם AOKP מבית קבוצת Team Kang, אפשר להתקין ערכות נושא מלאות שמשנות את המכשיר מקצה לקצה בכל אספקט אפשרי במערכת, בדומה לאיך שהנושא פועל במכשירי ה- iOS הפרוצים.

אם בערכות נושא עסקינן, למערכת ההפעלה אנדרואיד קיימות מספר ערכות נושא מטורפות בצורת מעטפת (Shell) שהן למעשה לאנצ'רים מיוחדים במינם המציגים אלמנטים תלת מימדיים מטורפים לגמרי.

חנות האפליקציות הרשמית

חנות האפליקציות הרשמית של מערכת ההפעלה אנדרואיד העונה לשם פליי (Play) מסודרת בצורה נוחה ומרשימה במיוחד, כשלמעשה רק ב- iOS 6 אפל הצליחה סוף כל סוף להתקרב (אם כי לא בצורה מושלמת) לחווית השימוש בחנות שגוגל מספקת עם האנדרואיד במשך תקופה ארוכה.

הדף הראשי בחנות מספק לנו תמונות גדולות וצבעוניות של האפליקציות השוות ביותר בכל קטגוריה, אשר מקוטלגות לפי בחירת העורכים, בחירת הצוות, משחקים ואפליקציות פופולריות אחרות שגוגל בחרה להטמיע בדף הראשי. גלילה שמאלה פותחת לנו את דף הקטגוריות, כשלכל נושא יש קטגוריה משל עצמו, ואילו הורדה של אפליקציות אינה גורמת לחנות האפליקציות להיסגר כשלמעשה, אנו עדים לתהליך ההורדה עצמו ישירות בדף ההורדה בחנות עם האפשרות לפתוח או להסיר את האפליקציה בסיום הורדתה ישירות מהחנות עצמה.

יתרון חשוב ושימושי מאוד לחנות הפליי (Play) הוא האפשרות לגלוש אליה מכל מחשב המחובר לרשת האינטרנט, ולהתחיל לבצע בה חיפוש או אפילו התקנה "בשלט רחוק" כשהמכשיר לא נמצא לידנו. מבחינתי לפחות, היתרון הגדול ביותר הוא שכלל אין צורך להתקין תוכנה כלשהי כדי להתחיל לעבוד עם זה. נסו לגלוש אל החנות כבר עכשיו, ותחוו בעצמכם את התהליך.

חייגן הטלפון ואנשי הקשר
אנשי הקשר באנדרואיד מסונכרנים עם חשבון הגוגל שלכם (Gmail) כך שבכל שדרוג גרסה או התקנה נקייה תוכלו לשחזרם בקלות ובנוחות, בדומה לאיך שהתהליך מתבצע ב- iCloud של אפל. יחד עם זאת, אופציות כגון תצוגה של אנשי קשר ב- WhatsApp לדוגמה או אנשי הקשר של הסקייפ, פייסבוק ואפליקציות נוספות אחרות, יוצגו לכם באנשי הקשר שבחייגן אלא אם תבחרו לא להציגם כלל.

גלילה על-גבי החייגן כלפי צד ימין תפתח את רשימת השיחות האחרונות, ואילו גלילה נוספת תגיע לאנשי הקשר והמועדפים, כאשר אנשי הקשר המועדפים מופיעים למעלה בתצורה של ריבועי תמונות גדולות וברורות, המאפשרות לנו לבצע אליהם שיחות טלפון בקלות ובנוחות תוך כדי האפשרות לבחור איזו אפליקציה תוציא אליהם שיחה, כך שאם למשל אנחנו מעדיפים להתקשר לחבר הכי טוב שלנו בוויבר, ברגע שנבחר את האופציה הזו פעם אחת היא תוטמע במערכת אחת ולתמיד (במידה ונחפוץ בכך) כך שכל חיוג אליו תמיד יתבצע באמצעות וויבר, וכך גם עם שאר האפליקציות הרלוונטיות בנושא.

עוד דבר חשוב לא פחות, היא היכולת להגדיר חייגן SIP מובנה ישירות בחייגן הטלפון, ואף להגדירו כברירת מחדל לכל השיחות היוצאות. למי שלא יודע, חייגן SIP הינו חייגן אינטרנטי לכל דבר, כזה שהשיחות היוצאות דרכו מתבססות על רשת האינטרנט (VOIP) ולרוב טומנות בחובן עלויות שיחה זולות יחסית, בעיקר כאשר אנו מעוניינים להתקשר לחו"ל. אחד הדברים שאהבתי בפיצ'ר שאף היה מוגדר לי על המכשיר במשך חודש שלם, הוא שברגע שמתקבלת שיחת טלפון רגילה למכשיר, הדבר לא יגרום לניתוק שיחת האינטרנט המתבצעת באותו הרגע, ואנו נקבל את הצליל המוכר של השיחה הממתינה למרות שהצד השני ישמע צליל חיוג נקי, זאת היות ואנו לא מנהלים שום שיחה נוספת כביכול, לפחות לא בעבורו.

 

מסכים גדולים מידי?
מכשירי האנדרואיד זמינים עבור כל דורש ומתאימים לפלח שוק רחב. הם נמכרים החל מ- 500 ש"ח בלבד עבור מכשיר פשוט, ועד למכשיר יקר ומתקדם הרבה יותר שכבר עולה מעל 3000 ש"ח. הבעיה העיקרית הטמונה בכך, היא שרוב המכשירים המשמעותיים והרציניים בקטגוריה זו מגיעים עם מסכים ענקיים, שלא בהכרח מתאימים לכל משתמש, מה שלמעשה אומר שאם אתם חושקים במכשיר מהיר, חזק ואיכותי, תאלצו לרכוש מכשיר עם מסך גדול, וכשאני מדבר על גדול אני מדבר על גודל של 4.5 אינצ' ומעלה לפחות.

לפני שאמשיך, אני פשוט חייב להפריח כאן טענה שאותי די מצחיקה באופן אישי. תבינו משהו אחד, מכשירי הסמארטפון של היום הם גדולים וזה לא סוד. גם האייפון עצמו הוא מכשיר גדול, לפחות באופן יחסי. הרי לא מדובר על נוקיה 3100 נכון? אבל מכאן ועד לטעון שאי אפשר להכניס לכיס מכשירים עם מסך הגדול יותר מ- 4 אינצ'? המכשיר שלי עם מסך בגודל 4.65 אינצ' כשהוא עטוף מכף רגל ועד ראש בכיסוי טנק מאסיבי מסוג אוטרבוקס דפנדר נכנס לי לכיס אפילו כשאני לובש ג'ינס צמוד.

 

סימון טקסט ויכולות "העתק הדבק"
יכולת העתקה והדבקה של טקסט ואלמנטים אחרים במערכת ה- iOS פועלת מצוין לפחות ברוב המקרים. אך מה קורה באנדרואיד? ובכן, כל הנושא הנ"ל באנדרואיד פועל מצוין כשהוא אכן מחליט לפעול, אך התחום כולו טעון שיפור רציני בעיקר באנדרואיד. אני מודה, בגרסה הקודמת שהרצתי על המכשיר שלי (ICS) כמעט וזרקתי את המכשיר על הקיר מרוב תסכול בנושא "העתק הדבק", כשזה לא פעל אצלי כמו שצריך בעיקר בשפה העברית ובדפדפנים אחרים מלבד הדפדפן של אופרה (Opera Mobile) אשר שימש אצלי כדפדפן ברירת המחדל במכשיר במשך תקופה, דווקא מהסיבה הזו.

לעיתים לא ברור היכן עלינו ללחוץ, וכל אפליקציה מציגה כפתורים אחרים כך שקשה מאוד ללמוד מה לעשות ולדעתי היה עדיף לחזות בטקסט במקום לנסות ולנחש איזה כפתור גרפי מבצע כל פעולה. יחד עם זאת ברגע שזה כבר עובד, סימון הטקסט באנדרואיד הרבה יותר נוח מאשר זכוכית המגדלת ב- iOS (לפחות מבחינתי) ופיצ'ר נוח ושימושי ביותר הינו האפשרות להגדיר את מקשי הווליום במכשיר כמקשי התזוזה, כך שאם נרצה לנווט בתוך הטקסט כדי לתקן משהו (לאו דווקא בעתק הדבק) נוכל לעשות זאת בקלות ובדייקנות באמצעות מקשי הווליום הפיזיים במכשיר – כמה פשוט, ככה קל.

רומים מקוסטמים (Custom Roms)
רום (Rom) הוא למעשה קובץ הקושחה, אותו קובץ מכווץ אשר מכיל את ההתקנה של מערכת ההפעלה במכשירים שלנו. אחד היתרונות במערכת ההפעלה אנדרואיד לאחר שאנו פותחים לה הרשאות רוט (Root), הוא היכולת להתקין עליה רומים מקוסטמים, שהם למעשה גרסאות של מערכת ההפעלה אשר עברו שינויים כאלו ואחרים (מודיפיקציה) והותאמו למכשיר, כך שהם מספקים לנו (לפחות ברוב המקרים) חוויה הרבה יותר עמוקה, עשירה, מהירה וטובה, עם העבודה השוטפת במכשיר.


בדומה לקהילת ההאקרים העוסקת בפריצת מכשירי ה- iOS, גם באנדרואיד קיימת קהילה ענקית שחיה לה ברחבי הפורומים של ה- XDA, ומשחררת גרסאות של רומים מקוסטמים בחינם לכל דורש. קשה לי להקביל את הרומים המקוסטמים לפריצת מכשירי ה- iOS, זאת מאחר ואני בטוח ואף משוכנע בכך שפריצת רוט (Root) עשויה להתאים יותר להקבלה הזו. אולי גרסה מקוסטמת כמו זו שלא משדרגת את המודם של מכשיר האייפון, עשויה להתאים קצת יותר להקבלה של רומים מקוסטמים באנדרואיד, אך ההבדל הוא עצום, זאת מפני שב- iOS אנו לא מקבלים שם אופציות של אלמנטים שלא קיימים ב- iOS כלל, ואילו באנדרואיד אנו מקבלים המון אפשרויות חדשות שגוגל כלל לא טרחה להטמיע במערכת ההפעלה וכאן ההבדל הגדול.

אחד היתרונות ברומים המקוסטמים הוא האפשרות להתקין גרסה על מכשיר מסוים אשר זו כלל לא יועדה אליו באופן רשמי, כך שמצב זה מאפשר לנו למשל להתקין את הגרסה האחרונה (גרסה 4.1 – Jelly Bean) על מכשיר הגלקסי S הראשון והזקן, בו בזמן שזה אפילו זכה לקבל את הגרסה שקדמה לה (גרסה 4.0 – ICS) באופן רשמי. אם נקביל את הנושא ל- iOS, זה יהיה ממש כאילו שהצלחנו להתקין את גרסה 5.1.1 על האייפון 3G הזקן שלנו, מה שכנראה בלתי אפשרי לבצע או שפשוט טרם הצליחו לעשות במכשירי ה- iOS.

עוד דבר מעניין הוא שב- iOS כאשר פורצים את המערכת (פריצת Jailbreak) אנו מיד מתחילים להאט את קצב העבודה עם המכשיר. באנדרואיד המצב הוא בדיוק הפוך, כי ברגע שאנו מתקינים רום מקוסטם, מהירות העבודה עם המכשיר עולה מכמה סיבות:

 1. אנו נפתרים מכל "הזבל" שמגיע על המכשיר מהיצרניות, כך שקיימת אפשרות להעיף ממשקים כאלו ואחרים כמו למשל הטאצ'ויז (Touchwiz) של סמסונג או ה- סנס (Sense) של HTC, וכמובן גם אפליקציות כאלו ואחרות שכלל אין לנו בהם שום צורך.
 2. ברוב הרומים המקוסטמים קיימות אופציות של המהרה (Overclocking) כך שיש באפשרותנו להאיץ את מהירות השעון של המעבד, לשחק עם המתח (Voltage) של הזיכרון ובקטע הזה, השמיים הם הגבול.

אם אסכם את הנושא בקצרה, אז דבר אחד כבר ברור לי כשמש: מאז שטעמתי את הרום המקוסטם בפעם הראשונה, אני לא יכול להרשות לעצמי לחיות עם הגרסה הרשמית וזה לא שהגרסה הרשמית גרועה, אלא שהרום המקוסטם ממש, אבל ממש משפר את חווית השימוש ואת האפשרויות הזמינות עבורי במכשיר. אני חייב להודות בפניכם שברגע שיצאה גרסת ה- Jelly Bean לפני כמעט חודשיים מעכשיו, שרדתי לא רע עם גרסת הסטוק, זאת היות ופריצת רוט כן הייתה לי על המכשיר וגם כי האנדרואיד בעצמה (גם כשזו לא פרוצה כלל וכלל) עדיין נחשבת למערכת הפעלה מספיק פתוחה, שמאפשרת את רוב הצרכים כגון: לאנצ'רים, ווידג'טים, ערכות נושא, כפתורים (Toggles) לדברים החשובים במערכת ההתראות ועוד המון הפתעות נוספות…

הגלקסי נקסוס
מכשיר הגלקסי נקסוס שאותו בחרתי כמכשיר האנדרואיד הראשון שלי נראה טוב ומעוצב לפי טעמי. היתרונות העיקריים הטמונים במכשיר זה הם עדכוני תוכנה מהירים ישירות מגוגל (בדומה לאיך שהעניין פועל במכשיר האייפון) ממשק נקי של גוגל ללא הלבשה של ממשק אחר המגיע מהיצרניות ומחברות הסלולר ותמיכה רחבה מאוד בפורום XDA, עבור כל מי שמעוניין להוציא למכשיר שלו את המיץ. אם הנושא מעניין אתכם, תוכלו להתרשם באתר הבא מכמות הרומים המקוסטמים שניתן להתקין על המכשיר, כל שעליכם לעשות הוא פשוט לבחור.

חסרונות:

 1. מסך טיפה כהה וצהבהב/ירקרק (לא ממש לבן אמיתי) עקב טכנולוגיית הפנטייל הידועה לשמצה.
 2. רמקול (ספיקר) חלש בטירוף – קיים פתרון מלא לכך עם רומים מקוסטמים ואפליקציות שונות (חלקן לא מצריכות פריצה).
 3. סוללה נאכלת בזמן השימוש בקצב מהיר באופן יחסי.
 4. חומרה מעט חלשה ביחס למכשירי אנדרואיד אחרים.
 5. כרטיס זיכרון פנימי בלתי ניתן לשליפה.
 6. עשוי פלסטיק (יתרון וגם חסרון).

יתרונות:

 1. מכשיר הדגל של אנדרואיד.
 2. המכשיר היחיד שמקבל עדכוני תוכנה ישר איך שהם יוצאים ללא המתנה מיותרת.
 3. ממשק נקי של גוגל ללא הלבשה של ממשקי היצרניות/חברות הסלולר – פחות זבל!
 4. מסך חד ונקי ברזולוציה גבוהה של 1280 על 720 פיקסלים.
 5. עיצוב מנצח.
 6. תמיכה רחבה בפורום XDA לרומים מקוסטמים ושאר ירקות…

סיכום
בכתבה זו ניסיתי לספר לכם את סיפורי האישי באופן כללי, ומדוע בחרתי לעזוב את האייפון לטובת הגלקסי נקסוס. לאחר תקופה של מספר חודשים בהם אני משתמש באנדרואיד מידי יום ביומו, אני יכול להעיד על עצמי שאני כבר מכיר היטב את שני הצדדים, ולי באופן אישי מתאים יותר להישאר דווקא בצד הירוק. עם זאת, האייפון הוא מכשיר מצוין ויש לו את היתרונות שלו. אני בטוח ואף משוכנע בכך שכל מי שעיסוקו העיקרי הוא שימוש באפליקציות, משחקים, גלישה באינטרנט והאזנה למוזיקה בלבד, קרוב לוודאי שהאייפון יתאים לו יותר. לעומת זאת, מי שחפץ במכשיר עם מסך גדול הכולל בין היתר הפעלת סרטי HD באיכות גבוהה ובצורה חלקה, אינטגרציה בכל חלקי המערכת, התקנת רומים מקוסטמים, התעסקות בלתי פוסקת עם המכשיר, גיבויים, שחזורים ונבירה עמוקה בכל אספקט אפשרי הקיים במערכת, סביר מאוד להניח שדווקא האנדרואיד יתאים לו יותר.

הרי בסופו של דבר גם האייפון וגם הגלקסי נקסוס מפעילים אפליקציות, גולשים באינטרנט, מפעילים מוזיקה, מפעילים סרטים וכו', כך שכל אחד רשאי לעשות את הבחירה שלו ברכישת המכשיר שנראה לו הכי מתאים לצרכיו. חוץ מזה, אתם פשוט חייבים להודות שלפעמים צריך לדעת גם לגוון.

נכתב על ידי אסף מורז ופורסם לראשונה באתר iAndroidil