כפי שכבר רובכם בוודאי יודע, VPN הוא שירות אינטרנטי מתקדם המאפשר להתחבר לרשת דרך שרתים שמסתירים, כך אפשר לומר, את המחשב שלכם. הם מצליחים לעשות זאת מכיוון שהם ממוקמים במדינות אחרות וגם מציגים כתובות IP אחרות מאלו שאתם משתמשים בהן באמת כדי להתחבר לספק השירות שלכם.

הסתרה זו מספקת כמה יתרונות והחשוב ביניהם, לדעת הרבים, הוא גלישה ללא כל הזדהות, השארת עקבות או חשיפה עם הגנה טובה יותר על הפרטיות והישמרות ברמה גבוהה יותר מפני רושעות ועברייני רשת.

אחת השאלות שעולות היא האם כדאי להסתמך על שירותי חינם? האם יש שירותים שיכולים לספק את האיכויות הנדרשות כדי לוותר על שירותי VPN בתשלום?

המורכבויות סביב שירותי VPN ללא תשלום

בעוד אנו מנסים את שירותי ה-VPN השונים הזמינים בחינם נתקלנו בספקים רבים אשר הציעו עסקאות שנראו לא מציאותיות. אחד הכללים החשובים בחיים אומר שכאשר מציעים משהו שנאמר עליו שהוא כולו לטובתנו, חשוב להעמיק ולבחון באיזה אפיק נסתר ולא מובן מאליו אנו משלמים.

אחד הדברים המדהימים הוא שאחת המדינות הקשוחות ביותר בכל הקשור לנגישות למידע ולחופש הביטוי, אשר מחילה חוקי צנזורה מחמירים מאוד על הרשת בגבולותיה, היא גם ספקית שירותי ה-VPN הגדולה עם הכי הרבה חברות שמציעות שירותים אלו בחינם. נכון, סין.

שירותים אלה בעייתיים מאוד ומוטב להימנע מהם. רוב הספקים הסינים מצהירים בגלוי כי הם יאחסנו את הנתונים שלכם ויעשו בהם שימוש כראות עיניהם, ולכן כל המשמעות של פרטיות ובטיחות ברשת מתפוגגת לחלוטין.

אז מה כן כדאי?

כמובן שאי אפשר לצפות ששירות בחינם יציע יכולות מלאות כמו שירות בתשלום, ולא משנה באיזה שוק דנים. במקרה של שירותי VPN השיטת הפרימיום, מה שמקבלים בדרך כלל זה שירות באיכות מופחתת לעומת השירות בתשלום שמטרתחו לשכנע את המשתמשים לרכוש את המוצר המלא.

בשירותי ה-VPN המוצגים להלן ניתן לחוות שירות יחסית איכותי ולבחון האם זהו מוצר שמשתלם להשתמש בו באופן מלא, בתשלום. בחרנו שירותים עם מהירות גלישה טובה, המאפשרים גישה לתוכן החסום בהתאם למיקום המשתמש ללא חשש משימוש בנתונים האישיים. מעבר לתיאור של כל שירות, התייחסנו בקצרה לנקודות הבולטות לטוב ולרע שלו וזאת במטרה לאפשר לכם לבחון מייד את כל ההיבטים הללו.

1. ExpressVPN – שירות ה-VPN היקר ביותר המוצע לבדיקה בחינם

מדובר באחד משירותי ה-VPN היוקרתיים ביותר המציע שירותים מתקדמים במיוחד, והמחיר בהתאם. עם זאת הוא תופס את המקום הכי מכובד ברשימה הקצרה שלנו הודות להתחייבות להחזר כספי מלא שמציעה החברה עד 30 יום לאחר התחלת המנוי, ולאל כל שאלות.

זה אומר בעצם שניתן לבחון במשך חודש ללא כל עלות את השירות האיכותי ביותר שקיים בתחום. לדעתנו במידה ומעוניינים לגלוש במשך עד חודש במדינות בהן חלה צנזורה על הרשת, או אם מעוניינים לנסות את השירות רק לתקופה קצרה, מדובר בפתרון מיטבי.

יתרונות נוספים הם האפשרות לצרוך תכני הזרמת וידאו ללא כל הגבלה ואבטחת נתונים באיכות הגבוהה ביותר – ללא ספאם, ללא פרסומות וללא תוכנות זדוניות. שירות פרימיום בכל מובן המילה. וכן, גם בדקנו: ההחזר הכספי המלא אכן עד כדי כך פשוט ומהיר.

למה כן: כי ישהגנה על הפרטיות וגישה מלאה לכל תוכן גם בסין וברוסיה, כי הוא מוריד את החסימה מ-Netflix (נטפליקס) כך שניתן לצפות בכל התכנים ללא הגבלה, כי יש הצפנה ברמה צבאית, כי הגלישה מאוד מהירה – מקום ראשון לפי אתר ההשוואה vpnMentor.com, וכי יש יותר מאלפיים שרתים ב-148 מיקומים וב-90 מדינות

ולמה לא: אין סיבה

פלטפורמות נתמכות: Windows, macOS, Android, iOS, Android TV, Linux, Chrome, Firefox ועם מספר סוגי נתבים

2. Windscribe – שומר על המידע שלכם

שירות זה מציע נפח גלישה חודשי חסר תקדים של 10 גיגה-בייט. מאפיין זה בפני עצמו הופך אותו לאחד משירותי ה-VPN הטובים ביותר בהם ניתן להשתמש בחינם. ניתן אף ליהנות מ-5 גיגה-בייט נוספים על ידי העלאת ציוץ אודות החברה בטוויטר (Twitter), ואם מפנים חברים לשירות יכולים אפשר לקבל גיגה-בייט נוסף עבור כל אחד מהם.

מעבר להגבלה הזו יש עוד אחת אולי משמעותית יותר והיא שניתן להשתמש בשרתים בעשר מתוך 50 המדינות הנתמכות. עם זאת, ברוב השרתים הללו של Windscribe יש תמיכה בהורדת טורנטים.

כל המשתמשים, בחינם או בתשלום, מקבלים גישה לכל התכונות השונות שמציע השירות כולל R.O.B.E.R.T שהינו חוסם פרסומות ותוכנות זדוניות מובנה. לחברה מדיניות פרטיות מפורטת המסבירה בבהירות אילו נתונים הם מאחסנים, וזה לא כולל אחסון נתונים אישיים. כמו כן מתגאים ב-Windscribe בהצפנה ואבטחה ברמה הגבוהה ביותר, וזה שירות שמציע אפליקציה למחשב ותוסף לדפדפן. לתוכנה ממשק משתמש ידידותי, ומדריכי שימוש והתקנה.

למה כן: כי הוא תומך בטורנטים

ולמה לא: כי רשת השרתים הזמינה קטנה מאוד לעומת זו שבגרסה בתשלום, וגם בגלל שהשירות מאחסן נתונים בעת החיבור.

פלטפורמות נתמכות: macOS, iPhone, Windows, Linux, Chrome ו-Firefox

3. hide.me – אין מגבלות והתמיכה איכותית

מדובר בשירות מעולה למי שמחפש יציבות ואמינות, גם אם במחיר של מסגרת כללית מצומצמת למדי, והדבר הכי חשוב שמוצע כאן הוא היכולת ליהנות משירות חינם ללא כל מגבלות. ב-hide.me מציעים תמיכה טכנית מסביב לשעון והשימוש בשירות אינו מלווה בפרסומות מעצבנות שקופצות בדיוק ברגעים שהן הכי מפריעות. היצע השרתים מצומצם לחמש מדינות שונות, אבל נהלי הבטיחות קפדניים.

עם זאת, אם Netflix ואחיותיה לעולם שירותי הזרמת התוכן חשובים לכם, שירות זה עשוי להיות בעייתי. בטורנטים, לעומת זאת, יש תמיכה מעולה.

למה כן: מהירויות חיבור טובות להעברת קבצים וגלישה מהירה, מדיניות האוסרת על אחסון נתונים המבטיחה שמירה על הפרטיות, שירות שמוצע בחינם לכל החיים

ולמה לא: מספר השרתים מוגבל מאוד, נפח הגלישה הוא 2 גיגה-בייט בחודש בבד, מכך מגזרת גם גם הגבלה בגלישה ובצפייה בתכנים

פלטפורמות נתמכות: Android, Windows, macOS, iOS, Linux, Chrome, Firefox, Windows Phone, Amazon Fire OS. אפשר להתקין גם בנתבים

4. TunnelBear – ממשק ידידותי, בטיחות גבוהה ובחינם לתמיד

הגרסה החינמית של השירות הזה היא לדעתנו הטובה ביותר למי שמגדיר את עצמו כמשתמש מתחיל. הממשק שלו מאוד ידידותי למשתמש, וכמעט אין אחד שלא מגיב בהנאה לתצוגת דובי הגריזלי המרקדים שלו.

בכל אחד מהשרתים, המתפרשים על פני 22 מדינות, ניתן ליהנות ממהירויות גלישה טובות מאוד ומשמירה על פרטיות בסטנדרטים הגבוהים ביותר, ביניהם הצפנת AES ב-256 ביט. בשילוב עם המדיניות המתחייבת לאי אחסון נתונים ניתן לשמור על האנונימיות ברשת בכל עת.

הבעיה היא שהשירות החינמי מציע נפח גלישה של 500 מגה-בייט בחודש בלבד. ניתן לקבל עוד גיגה-בייט אם מעלים ציוץ שממליץ על השירות לטוויטר, אבל בכל מקרה הוא אינו תומך בהזרמת וידאו.

למה כן: גלישה ללא פרסומות והפרעות, חיבור מהיר ויעיל ללא צורך להמתין לטעינת תכנים, הצפנה שמבטיחה שמירה מלאה על פרטיות

ולמה לא: כשאין גישה להזרמת וידאו משמעות הדבר כי צריך להסתפק בגלישה בלבד, וגם כך הנפח מוגבל ל-500 מגה-בייט בחודש בלבד, רשת  השרתים קטנה בהשוואה למה שמציעים ספקי VPN אחרים

הפלטפורמות הנתמכות: Android, Windows, macOS, iOS, Chrome, Firefox ו- Opera

5. ProtonVPN – אבטחה מאוד חזקה וממשק בר התאמה

שירות החינם של ProtonVPN טוב, אך אינו טוב כמו שירות הפרמיום. מהירות החיבור קטנה באופן משמעותי, אם כי ניתן ליהנות מנפח בלתי מוגבל של גלישה, אבל ללא שירותי הזרמה שאינם זמינים. חלק מהשרתים תומכים בטורנטים, אך הגישה אליהם יכולה להיות מאוד מוגבלת ורבים מהם אינם תומכים בשיתוף קבצים.

ממשק המשתמש ידידותי ואינטואיטיבי וניתן להתאימו באופן גמיש למספר רב של פלטפורמות. כמו כן, מוצעת בשירות זה אבטחה חזקה של נתונים ופרטי המשתמש בעת גלישה ברשת עם שימוש בהצפנה ונהלי אבטחה מחמירים במיוחד.

למה כן: אין הגבלה בהיבט של נפח גלישה, הגנה מלאה בכל פעולה ברשת, חוקי פרטיות שנענים לרמות אבטחה גבוהות כדי לשמור על פרטיות המשתמש

ולמה לא: רשת שרתים מצומצמת מאוד עם גישה לשלוש מדינות בלבד, מהירות חיבור נמוכה מאוד, אין תמיכה בטורנטים או הזרמת וידאו

פלטפורמות נתמכות: Android, Windows, macOS, iOS, ו-Linux

אז בחינם או לא?

כמו בהרבה תחומים אחרים בחיים הדיגיטליים שלנן, הרשת מציעה גם כמה שירותי VPN מעולים בחינם, אבל צריך לזכור כי אין שירות חינם שאינו מסתיר בצד בעיה קטנה או איזשהו סיכון, כולל אלו שמוזכרים לעיל.

בסופו של דבר, ובוודאי בהיבט של VPN, השירותים בתשלום תמיד ינצחו כי הם מציעים ברוב המכריע של המקרים גלישה ללא מגבלת נפח, מהירות גבוהה, שירותי אבטחה משודרגים ומתקדמים במיוחד שמאפשרים לצרוך תכנים מבלי להשאיר עקבות כלשהן, וכן ת מיכה במלאה בהזרמת וידאו ושיתוף קבצי טורנט – ובלי פרסומות, בלי ספאם ובלי רושעות כאלו או אחרות.

וברוב המקרים ניתן לנסות בחינם לזמן מה את שירותי הפרמיום. כך ניתן במשך תקופה לבדוק מה מציע השירות והאם הוא מספק, וגם ליהנות ממדיניות החזר כספי ללא כל סיכון המוצעת ברוב השירותים.