ציבור הגיימרים נחשב לכזה שחבריו מוכנים להוציא הרבה כסף על מוצרי מחשוב. הרבה יותר מהממוצע, לפעמים. מדובר במשתמשים שצריכים, איך לא, את המחשב הכי חזק, האביזרים הכי יוקרתיים והשולחן הכי נוצץ. ובכל זאת, תחום הגיימינג השתנה בשנים האחרונות. היצע האביזרים רחב יותר, כך שמי שרוצה יכול גם למצוא מוצרים שמוצעים במחיר שווה לכל כיס.

סטילסיראס (SteelSeries), יצרנית מוצרי הגיימינג הוותיקה שכבר סקרנו חלק ממוצריה ב-TGspot, נכנסה לאחרונה לשוק הישראלי באופן רשמי והשיקה מגוון של מוצרים חדשים. בין היתר, גם אביזרים מוזלים לגיימרים כמו מקלדת ה-Apex 150 והעכבר Rival 310 שאותו בחנו מתוך רצון להבין האם הוא אכן יכול לספק את תאוותו של גיימר שרוצה להיות קצת חסכן.

מבט מסביב

ל-Rival 310 יש עיצוב ארגונומי קמור המתאים את עצמו לכף היד ולאצבעות עם נטייה קלה ימינה, כך שבניגוד ל-Rival 300 הוא מתאים רק לימניים. הוא מחופה בפלסטיק מחוספס, מהסוג שמצד אחד נעים למגע ומצד שני גם מונע החלקה. על פניו, נראה כי החיפוי גם מונע את כתמי השומן המופיעים לעיתים קרובות על עכברים זמן קצר לאחר תחילת השימוש בהם.

הוא עכבר נוח לאחיזה בעיקר בזכות החלק האחורי המעט גבוה יותר כך שפרק כף היד 'נח' על העכבר והזרוע אינה מתעייפת. הוא אינו גדול במיוחד כך שהוא יכול להתאים לרוב המשתמשים, גם לצעירים. הוא שוקל 88 גרם בלבד, וזה אומר שהוא קל בהשוואה לרוב העכברים המתקדמים, וזה מאפשר לו לנוע בחופשיות ובמהירות על משטח העבודה – מאפיין חשוב עבור גיימרים.

Rival 310 הוא עכבר חוטי והוא מיועד למי שמעדיף זמן תגובה ו/או נוחות תפעול. אבל אם מחפשים את הפשרות אפשר לראות זאת בכבל ה-USB, שמחובר באופן קבוע ואינו נתיק, וגם אינו מחופה בבד אלא מגיע עם בחיפוי גומי פשוט ומאוד בסיסי.

במבט כללי אפשר לומר שמבחינת עיצוב ה-Rival 310 מציע גוף נאה, אף יותר מזה של Rival 600 היוקרתי שכבר סקרנו.

הכפתורים הראשיים, הימני והשמאלי, מנותקים מגוף העכבר בעיצוב שהחברה מכנה Split Trigger Design. זה מאפשר להם לפעול בנפרד, כך שלא משנה היכן לוחצים מקבלים את אותו משוב חוזר כאילו לוחצים בדיוק במרכז הכפתור. אגב, המתגים נהדרים והתגובתיות שלהם טובה מאוד.

הגלגלת המרכזית מחופה בגומי נעים למגע, בדומה לגומי הקיים בצידי העכבר שנועד למנוע החלקה. יש לו טקסטורה מיוחדת, וגם תאורה בצידיו. המיקום שלו מעט פחות נוח, שכן לעתים צריך למתוח את האצבע כדי להגיע אליו, והיה נכון יותר למקם אותו כחצי סנטימטר מעט יותר פנימה.

מעל הגלגלת ובמרכז של Rival 310 נמצא כפתור ה-DPI שנועד לקבוע את רמת הדיוק ומהירות התנועה של סמן העכבר. בניגוד לשאר הכפתורים הוא דורש לחיצה מעט יותר חזקה, וזה כמובן כדי שלא תתבצע עליו לחיצה בטעות תוך כדי שימוש.

בדופן השמאלי ממוקם צמד כפתורים נוסף. אלה לרוב משמשים לדפדוף קדימה או אחורה בדפדפן, אבל אותם אפשר להגדיר ולשנות בהתאם לצורך. הם רחבים וגדולים יחסית, כך שנוח להגיע אליהם בכל עת שהם נדרשים.

ביצועים

רמת הדיוק של Rival 310 גבוהה יחסית. הוא מגיע עם חיישן SteelSeries TrueMove 3, זה שקיים בדגמים היקרים של עכברי החברה, ונוצר במיוחד למשחקי eSport. הוא מציע רמות דיוק בין 100 ל-12,000 נקודות, ואלו מספרים נאים בהחלט עבור עכבר גיימרים בסיסי – ובהחלט רואים את התוצאות בשימוש היום יומי.

את שינוי רמת הדיוק עושים דרך ה-SteelSeries Engine, שם אפשר לקבוע עד שני מצבי פעולה לכפתור ה-DPI. כלומר עד שתי רמות של דיוק. הדבר חשוב בעיקר כאשר נדרשים לדיוק רב יותר בפעולות משחק או בתנועה מהירה, הכל בהתאם לצורך. עם זאת היה נחמד אם הכפתור היה תומך ביותר משני מצבים.

בבדיקת שלנו העכבר עבד מצוין. הוא היה נוח לשימוש גם בעבודה ממושכת. בבדיקה במשחק Overwatch לא נתקלנו בככל בעיה או השהייה של סמן העכבר, והוא הגיב בזריזות. המעבר המהיר ברמת הדיוק באמצעות כפתור ה-DPI הייתה נוחה, בעיקר כאשר רצינו לכוון למטרה עם הנשק שברשותנו.

תאורה ועוד

כנראה שאי אפשר כיום לשלוח לשוק מוצר גיימינג בלי שתהיה לו תאורה צבעונית כלשהי, וזה נכון גם ב-Rival 310. הוא מגיע עם מערכת תאורה המוטמעת בלוגו בגב העכבר ובצידי הגלגלת. את האפקטים של התאורה מגדירים דרך SteelSeries Engine, יישום בו אפשר לקבוע האם להפעילה או לכבותה, באלו צבעים להשתמש ועוד. רק חבל שאי אפשר לסנכרן את התאורה לשאר אביזרי החברה, כמו המקלדות והאוזניות.

ביישום אפשר גם לקבוע את תפקידו של כל כפתור וכפתור, ליצור פקודות מאקרו, לשנות את מהירות ותגובתיות הסמן ועוד. והכי חשוב: אפשר להגדיר פרופילים בהתאמה אישית וליצור מערך הגדרות שמותאם במיוחד לשימוש במשחק מסוים.

יש בתוכנה גם מספר תוספים שאותם ניתן להתקין, וכן יכולת התאמה אוטומטית למשחקים המותקנים כבר במחשב.

השורה התחתונה

Rival 310 הוא עכבר טוב, המיועד לגיימר המתחיל. אי אפשר לשנות לו את המשקל, כבל ה-USB פשוט ומספר הכפתורים מוגבל. מי שיכול לחיות עם הפשרות הללו ימצא עכבר נוח מאוד, מדויק ומעוצב במחיר נוח לכיס.

Rival 310 נמכר במחיר של 264 שקלים ב-KSP או 249 שקלים באייבורי.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.