כל יצרניות אביזרי המחשב מכוונות כיום לעולם ה-eSport ואחת הבולטות בתחום היא סטיל-סריאס (SteelSeries). המקלדת המכנית Apex M750 שהיא צירפה לאחרונה לפורטפוליו שלה אינה נחשבת לבין הזולות שיש בתחום, אבל מבטיחה לספק את הצרכים של הגיימר המקצועי. אז מה מיוחד בה ומדוע הדבר הכי טוב בה הוא בכלל לא המקשים?

עיצוב

הדבר הבולט ביותר ב-Apex M750 הוא ללא ספק המראה. עד היום לא נתקלנו במקלדות מכניות שמציעות מראה מסקרן כמו המקלדת הזו. הסיבה? התאורה האחורית המרהיבה המאירה לא רק את הכפתורים עצמם, אלא גם את השטח סביב.

אבל על התאורה נדבר בהמשך. קודם כל נרחיב על העיצוב הכללי.

גודלה של המקלדת קומפקטי יחסית למתחרות. אורכה 44.5 ס"מ ורוחבה כ-15 ס"מ. היא גם קלה יחסית למרות שגוף המקלדת מיוצר מאלומיניום קשיח מה שהופך אותה לעמידה במיוחד.

גם הדפנות זכו לעיצוב מעניין הממשיך את הקו המתכתי, אולם יש לנו תלונות על הבחירה של סטיל-סריאס להשתמש בפלסטיק בחלק התחתון. אחתה סיבות לכך היא שרגליות הסיליקון המצורפות לערכה, שנועדו להגביה את המקלדת, אינן נוחות לשימוש ויכולות אף להתפרק במקרה של נשיאת המקלדת ממקום למקום – כפי שגיימרים נוהגים לעשות. היה נכון אם החברה הייתה מוצאת פתרון אחר – רגלית קפיצית המוטמעת בגוף המקלדת שגם מאפשרת לקבוע את הגובה הרצוי, לדוגמה.

מקשים

Apex M750 היא מקלדת QWERTY סטנדרטית לחלוטין. צורתה כמקלדת רגילה אך היא צפופה מעט יותר. אין מקשי מקרו ייעודיים לביצוע פעולות וזה לטעמנו חסרון, אבל כן יש מקשי מולטימדיה הפועלים בלחיצה במקביל על כפתור ייעודי בדמות הלוגו של החברה עם אחד ממקשי ה-F7 עד F12. אלה מאפשרים לשלוט בעוצמת השמע, העברת שירים ועצירה או המשך הניגון.

המקשים של M750 מבוססים על מתגים קנייניים של החברה מדגם QX2. הם דומים מאוד למתגים מהסדרה האדומה של Cherry MX, למי שמכיר, מה שאומר שאלו מקשים רכים מאוד ורגישים ללחיצות.

במשחקים ישנה חשיבות עליונה לרגישות גבוהה של המקשים, וזמן התגובה שלהם טוב מאוד. מאידך, אלה לא מקשים המתאימים להקלדות מרובות, למרות שאת הסקירה הזו שאתם קוראים כתבנו עם המקלדת הזו. להקלדה עדיף מתגים הנותנים יותר התנגדות ומשוב כמו המתגים הכחולים. בנוסף, המקשים מרעישים יותר ממה שציפינו וזה יכול להפריע בעיקר לסובבים.

תאורה מכל עבר

אבל כפי שנרמז לעיל, מה שהכי אהבנו במקלדת היא יכולות התאורה המתקדמות שלה. לא רק שאפקט התאורה נראה יפיפה ומציע מגוון רחב של אפשרויות כמו תאורה סטטית, משתנה ועוד, אלא גם ניתן להגדיר כל מקש ומקש באמצעות היישום SteelSeries Engine.

היישום מאפשר שימוש מתקדם למדי במאפייני התאורה של המקלדת. לדוגמה, ניתן להגדיר כי רק כפתורי התנועה וכפתורי הירי יובלטו בצבע אחר בהתאם למשחק שבו משחקים, לקבוע כי מקשי הספרות יוצגו בצבע אחד ומקשי האותיות בצבע אחר. אפשר להגדיר פרופילים מוכנים מראש להחלפה מהירה וכן לייצר פקודות מאקרו לכל מקש בנפרד.

בכלל נראה כי סטיל-סריאס השקיעה רבות בתוכנה ובפרט ב-Engine Apps אשר מאפשרים סנכרון נהדר ליישומים ומשחקים שונים. כרגע המגוון אמנם דל, אך באלה שכן זוכים כבר לתמיכה יש סנכרון מלא לשאר מוצרי החברה כמו עכבר ה-Rival 600 שסקרנו כאן, סט האוזניות Artics Pro ואפילו פד העכבר QcK Prism המשלב תאורה היקפית.

השורה התחתונה

Apex M750 היא מקלדת גיימרים נהדרת, המותאמת במיוחד לקהל ה-eSport. המקשים רכים ומהנים, ויכולות התאורה השונות הופכות אותה לבולטת בתחום. בצד החסרונות אפשר למנות את הרעש של המקשים, העובדה כי היא לא מתאימה כל כך להקלדה וכן המחיר. זו יקרה יחסית גם לשאר המקלדות המכניות הנמכרות כאן בארץ ונמכרת במחיר של 690 שקלים (עם תמיכה בעברית ואנגלית).