תמיד אחרי שחשבנו שראינו כמעט הכל, מגיעה טכנולוגיה חדשה ומוכיחה אחרת. הפעם זהו תורן של הסוללות לקבל מהפך תדמיתי. חוקרים מאוניברסיטת רייס שביוסטון, ארצות-הברית, פיתחו ככל הנראה, את הדור הבא של סוללות הליתיום-יון. החוקרים מצאו דרך להפריד בין החומרים השונים המרכיבים את הסוללות הניידות שאנחנו מכירים ממכשירי הסמארטפון שלנו, ולשלבם מחדש- בנוזל.

בניגוד לסוללות המגיעות בתצורת גליל או צורות רבועות אותן אנחנו מכירים כיום, הטכנולוגיה החדשה לוקחת את הדור הבא של המכשירים האלקטרונים, צעד אחד נוסף. החוקרים מאוניברסיטת רייס הפרידו בין מרכיבי הסוללה בהם שני מוליכי זרם, קתודה, אנודה וכן שכבת הפרדה עשויה פולימר שבינם. לאחר ששולבו מחדש בתצורה נוזלית, רוססו שכבות הסוללה בלחץ אוויר על משטחי זכוכית, קרמיקה ומתכת, ואף על עצמים שונים כגון ספלי שתייה, וזאת על מנת לבדוק את יכולת הידבקותן ועמידותן של שכבות הסוללה. ניסיון ראשוני נערך על אריחי חרסינה שצופו בחומריי הסוללה, והצליחו לספק יחדיו אנרגיה במתח יציב למספר נורות LED למשך מספר שעות.

אז מתי נוכל לקנות תרסיסי סוללה בסופר? לא בקרוב ככל הנראה. כרגע עומדת בפני החוקרים בעיה בישום הטכנולוגיה על כל משטח "יומיומי" היות ששימוש בתרסיסים כאלו דורש סביבת עבודה יבשה וללא חמצן לצורך פעולתן, אך החוקרים כבר עמלים על דרכים חלופיות שיאפשרו שימוש בתרסיסים גם על משטחים שונים. אנחנו כמו תמיד, לא יכולים לחכות.

קרא עוד:  סיבה לדאגה? גם גוגל מודה כי מאזינה למשתמשים ברמקולים החכמים

וידאו: ספריי הסוללה בפעולה