זה כבר 5 שנים שאין חידוש משמעותי בהתקן ה-Serial ATA, ה-SATA המוכר לכולנו. אותו ההתקן שמשמש כיום לחיבור אמצעי אחסון פנימיים עבור דיסקים בעולם המחשוב הפרטי. למעשה, מאז יולי 2008, אז הושק הדור השלישי של התקן ה-SATA המסוגל להעביר נתונים בקצב של עד 6 ג'יגה-ביט לשנייה, לא בוצע שום בו שנוי משמעותי, פרט למזעור הטכנולוגיה בדמות התקן ה-mSATA וכמה תוספות לוגיות בממשק הקשורות לכונני SSD (פקודת ה-Trim, לדוגמה).

דרישת השוק
לאחרונה, החלה צמיחה רבה בשוק הדיסקים למחשבים האישיים, וצריכה מוגברת של דיסקים מבוססי פלאש, SSD אשר מסוגלים להגיע למהירויות גבוהות ביותר בהשוואה לדיסק המכאני. ארגון SATA-IO, הארגון האחראי על התקן הפופולרי פרסם מידע על הדור הבא של תקן ה-SATA, אשר יקרא SATA Express ויעביר מידע בקצבים מהירים עוד יותר של 8 ג'יגה-ביט ו-16 ג'יגה-ביט לשנייה. לשם השוואה, תקן ה-SATA3 פועל כיום במהירות של עד 600 מגה בייט לשנייה, לעומת 1 ו-2 ג'יגה בייט לשנייה בתקן SATA Express ובצריכת חשמל כמעט זהה.

ההתקן החדש אמור לשלב את תשתית ממשק ה-SATA יחד עם טכנולוגית ה-PCI Express 3.0 המשמשת כממשק מהיר לחיבור כרטיסי המחשב, זאת בכדי ליצור חיבור מהיר ומתקדם יותר מהדור הנוכחי. השילוב בין שתי הטכנולוגיות ישווה את המהירות בין כניסות SATA רגילות למהירות חריצי PCIe x1, למהירות ה-8 ג'יגה-ביט בשנייה וחריצי PCIe x2, למהירות ה-16 ג'יגה-ביט בשנייה.

קרא עוד:  סנדיסק הציגה ב-CES אבטיפוס לכונן SSD נייד בנפח 8 ט"ב

עושה רושם שההתקן חדש לא יחליף את התקן ה-SATA3 הנוכחי עבור כוננים קשיחים רגילים, שכידוע רחוקים מלנצל את יכולתו המרבית, אלא יתמקד בהתקני אחסון מהירים וחדישים יותר, כמו כוננים קשיחים היברידיים וכונני SSD, שבניגוד לכוננים הקשיחים הרגילים, מתקרבים היום לניצול מלוא היכולות של ההתקן הנוכחי. ארגון SATA-IO מסר גם שפיתוח ההתקן החדש נמצא בשלבי סיום והפרטים הטכניים המלאים עליו, יפורסמו בסוף השנה, ומסתמן כי הוא ידרוש שינוי בצורת החיבור.

בנוסף לכך, נחשף לאחרונה שאינטל (Intel) מתכוונת להשתמש בהתקן החדש בערכות השבבים מסדרה 9, עבור פלטפורמת ה-Broadwell שלה, אשר אמורה לראות אור במהלך החצי השני של שנת 2014 ולהחליף את פלטפורמת ה-Haswell שטרם הושקה אף היא.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot