ההכרזה של קנוניקל (Canonical), החברה המסחרית שעומדת מאחורי הפצת הלינוקס הפופולארית אובונטו (Ubuntu), שהיא עומדת להתאים אותה גם לטלפונים חכמים ולטאבלטים, קיבלה תאריך יעד. בכך ביססה החברה את ההערכה שהיא מתכוונת להשתמש במערכת ההפעלה שלה גם כדי להיכנס לתחום הטלפונים החכמים. המיליונר מארק שאטלוורת', שעומד מאחורי קנוניקל, הקדיש לכך את הנאום שהוא נותן בדרך כלל בכל תחילת שנה.

Ubuntu Smartphone, שאמורה להיות מושקת בסוף השליש הראשון של 2014, במקביל לגרסה 14.04 של מערכת ההפעלה השולחנית, תהיה מבוססת על ממשק היוניטי (Unity) שמשמש מזה מספר הפצות כברירת מחדל עבור שולחן העבודה של מערכת ההפעלה. ממשק זה תומך בחיפוש גלובלי, מקומי ואינטרנטי, בהתאם למילות החיפוש המסופקות לו. זה אומר שניתן יהיה לחפש יישומים, מסמכים, ספרים ומוזיקה מקומית או ברשת על ידי שימוש בתיבת חיפוש אחת. בחברה גם מבטיחים שמערכת ההפעלה תגיב במהירות לדרישות המשתמשים, וכדי לעזור להשיג זאת היא תשתמש במחוות מכל ארבעת כיווני המסך. בנוסף, צלמיות העבודה שיופיעו על המסך יהיו רגישות להקשר: הן יופיעו רק כשיהיה בהן צורך בכדי לבצע פעולה כלשהי על המסך, כך שניתן לצפות לממשק נקי מאוד יחסית.  כמו כן מתיימרת מערכת ההפעלה החדשה לתמוך בפקודות קוליות וטקסטואליות עבור כל היישומים, במטרה לחסוך לחיצות מסך.ubuntu-phone-os

מסך הנעילה של הטלפון יהפוך למסך ברוכים הבאים ויציג מייד עם הקלדת המכשיר מידע רלוונטי כמו הודעות דואר אלקטרוניות, מסרונים וכדומה. כמו כן ניתן יהיה לבצע החלקה משמאל לימין כדי לפתוח באופן מיידי את התפריט הראשי של הטלפון בכדי להפעיל יישומים באופן מיידי. לפי שמוצג בטיזר ששחררה החברה, ניתן לראות שהיא מתכוונת להתייחס מעט אחרת גם ללוח השנה, ולספק יישומים ייעודיים שיתאימו למערכת ההפעלה. כן, הנה עוד גן סגור אחד.

קרא עוד:  ריימן מקפץ אל Apple Arcade בכותר בלעדי לאפל

החברה גם מספרת שהיא תאפשר להוריד את מערכת ההפעלה לפני ההשקה הרשמית בכדי שמי שירצה בכך יוכל להתקין אותה בטלפונים שאינם נעולים, כולל ה-Nexus.

עוד לפני כן, במהלך השנה הקרובה (2013), תשחרר קנוניקל את Ubuntu for Android. כפי שכבר כתבנו כאן בעבר, מדובר בהתקנה של אובונטו שתחכה 'ברקע' מאחורי אנדרואיד, וברגע חיבור הטלפון לתושבת מיוחדת שתחבר מלקדת, עכבר ומסך לטלפון, אובונטו תיקח שליטה על הטלפון ותתפקד כמערת הפעלה שולחנית לכל דבר ועניין, בדומה לגרסה השולחנית המלאה. שילוב המערכת הזה יהיה אפשרי בזכות השימוש בקרנל של שתי מערכות ההפעלה שמבוסס בשני המקרים על לינוקס (Linux). בזמן העבודה במצב שולחן העבודה ניתן יהיה לגשת לכל הקבצים ששמורים בטלפון, כולל תמונות, מוזיקה ומסמכים. אב טיפוס של המערכת המשולבת אמור להיות מוצג בתערוכת ה-CES המתקרבת.

הנה הטריילר הקצר ששחררה החברה: