סוני, ולפניה סוני-אריקסון, היא כנראה יצרנית הסמארטפונים הכי פחות מוערכת מבין החברות הגדולות בתחום. מאז 2010, היא מוציאה בכל שנה דור חדש של מכשירים, ובכל פעם זוכה בעיקר לביקורות על בחירתה במפרטים סולידיים ולא פורצי דרך.

בשלב מסוים כנראה נמאס לחברה היפנית לשמוע עד כמה המכשירים שלה הם "בסדר, אבל לא אייפון-קילרים", והיא החליטה לזרוק לפח את התוכניות הקודמות ולהוציא מכשיר דגל שלשם שינוי אף אחד לא יוכל למעט בערכו. התוצאה היא Xperia Z, מכשיר שאינו דומה כמעט במאום לקודמיו, והחברה כה בטוחה בו ובמשלימיו הזולים יותר עד כי לפני כחודש וחצי אמר מנהל הפעילות הניידת של סוני, קונימאסה סוזוקי, כי החברה מתכוונת להפוך במהלך השנה הקרובה ליצרנית הסמארטפונים השלישית בגודלה בעולם.

האם מכשיר הדגל בסדרה, עליו תולה סוני תקוות כה רבות, אכן מסוגל לממש את ציפיותיה, או שגם הפעם היא תיפול בין הכיסאות בגלל פרטים קטנים ושוליים שהקונים מייחסים להם חשיבות גדולה?

 

אריזה
מכשיר הדגל החדש של סוני מגיע באריזה שגם היא חדשה ושונה למדי מאלו שקדמו לה: שטחה עולה על זה של המכשיר כמעט פי שניים, ונפחה הכולל יוצר את הרושם כאילו בחברה ניסו לנפח אותה בכל דרך אפשרית. עם הפתיחה מתגלה המכשיר, מונח כמיטב מסורת סוני על גבי יצירת אוריגמי מקרטון המחלקת את הקופסא לכמה וכמה תאים. עם הוצאת המכשיר ומחיצת האוריגמי מהקופסא נגלים לעין האביזרים הכלולים בערכה, מונחים כל אחד בתא מרווח משלו: שני מגיני מסך (לשני צידי המכשיר), כבל טעינה USB, מתאם לחיבור הכבל לחשמל, אוזניות של סוני, המצוידות באטמי גומי ב-4 גדלים (3 נוסף על אלה המולבשים עליהן במפעל) וניירת בכמות שתספיק לבדה עבור גרינפיס על מנת להוריד משמעותית את דירוג הידידותיות לסביבה של סוני (בעבר יצרנית הסלולר השנייה בעולם בדירוג זה).

גוף המכשיר
Xperia Z בנוי, לראשונה בתולדות סוני, ללא עיצוב ייחודי, ולמעשה עם הכרזתו קברה סוני סופית את קו ה-Human Curvature ("הקימור האנושי"), שליווה את מכשירי האנדרואיד שלה מראשית דרכם ב-2010. הוא מלבני וחלק מרוב צדדיו, ונראה כה דומה למכשירי LG וחברות אחרות עד כי קשה לזהותו ממרחק של יותר ממטר. למרות זאת, מקרוב ניתן לראות כי המכשיר מעוצב בקפידה, בתצורה שהחברה בחרה לה את השם OmniBalance, ומתבטאת בכך שהוא סימטרי מאוד, בניגוד מוחלט לכל סמארטפון שייצרה סוני אי פעם. לצערי הרב, התוצאה היא מכשיר בעל קווים חדים, מה שיחד עם גודלו העצום הופך אותו למכשיר הכי לא נוח לאחיזה שהחזקתי אי פעם.

Sony-Xperia-Z-side

שתי פאותיו העיקריות של ה-Z – הקדמית והאחורית – מצופות זכוכית, אם כי לא יכולתי שלא להתאכזב מהבדל האיכות הניכר ביניהם – הצד הקדמי מצויד בזכוכית מחוסמת המוגנת מפני שריטות ומכות, בעוד הצד האחורי מכוסה זכוכית זולה הנשרטת כמעט מכל מגע בחפץ כלשהוא. כמו כן, לטעמי האישי כיסוי זכוכית מאחור הוא בחירה גרועה, שכן הוא נוטה להתכסות עד מהרה בטביעות אצבע בולטות מאוד, הפוגעות אנושות במראה העדין של מכשיר כזה.

הפרט הבולט והייחודי ביותר בעיצוב המכשיר הוא דווקא מה שחסר בו: בליטות ושקעים. צדדיו חלקים כמעט לחלוטין, מלבד כפתור ההדלקה/כיבוי/נעילה/פתיחה החדש והמעוצב למשעי, הממוקם באמצע צד ימין של המכשיר כדי להקל על ההגעה אליו בשימוש ביד אחת, כפתור הווליום המינימליסטי הממוקם תחתיו ושני מגעים מוזהבים בצד שמאל של המכשיר המיועדים לדור חדש של תחנות עגינה שטרם הוכרזו. כל השקעים במכשיר – הכוללים את שקע כרטיס ה-MicroSIM, הממוקם בצמוד לכפתור ההדלקה, שקע ההטענה (MicroUSB), הנמצא בפינה השמאלית-עליונה, חריץ ההרחבה לכרטיסי microSD, הממוקם מתחתיו, ושקע האוזניות, השוכן בראש המכשיר – מוסתרים ע"י כיסויים המחוברים למכשיר והופכים אותו למוגן מפני מים ואבק.

Sony-Xperia-Z-microUSBזהו למעשה המאפיין הייחודי ביותר שלו. בניגוד למכשירי דגל אחרים, שבדרך כלל מקריבים את העמידות לטובת עיצוב מושקע ועדין, ה-Z מצליח לשלב את כל התכונות המתקדמות בתוך גוף שהוא גם קטן יחסית לגודל המסך, גם דקיק – 8 מ"מ פחות עשירית, וגם עמיד במפגעים הנפוצים בתחום – לא כולל נפילות על הצד הלא נכון, כמובן.

עם זאת, חייבים לציין כי לא כל המגנים מסומנים, כך שאת חלק מהשקעים מעט קשה למצוא בימים הראשונים של השימוש במכשיר. לא פעם לקח לי סיבוב או שניים סביב המכשיר להיזכר היכן נמצע שקע הטעינה והחיבור למחשב, שאינו מסומן ומגרעת הפתיחה שלו כה משתלבת בקווי המכשיר עד כי קשה להבחין בה.

הפריט האחרון שנתייחס אליו בסעיף זה הוא הרמקול, הממוקם בתחתית פאתו הימנית של המכשיר, מעל חלל פינתי המיועד לאפשר לקשור אל ה-Z רצועת אחיזה לפרק כף היד. זהו מיקום גרוע מאוד לרמקול, שכן רוב האנשים האוחזים במכשיר ביד ימין תומכים באזור זה בכרית כף היד – מה שסותם את דרכי הצליל לחלוטין. עדיף היה בהרבה לו היתה החברה מזיזה את הרמקול עוד מחצית הסנטימטר, וממקמת אותו בתוך חלל הרצועה. כך הוא גם לא היה מכוסה ע"י ידו של המשתמש, וגם יכול היה להשתמש במסגרת כמגבר.

 

תפקוד

עם הפעלת המכשיר, כבר ניתן לשים לב לכך שבתוך העיצוב המשעמם מסתתרת חיית ג'ונגל. המכשיר נדלק מהר יותר מכל מכשיר אחר שיצא לי לנסות, וגם כיבויו קצר בהרבה מהרגיל.

את ההישג ניתן לזקוף מצד אחד לחומרה העוצמתית שלו, הכוללת מעבד מדגם Snapdragon S4 Pro של קוואלקום בעל 4 ליבות במהירות 1.5GHz כל אחת, מאיץ גרפי מדגם Adreno 320 וזיכרון עבודה (RAM) בנפח 2GB. אותה חומרה עמדה בכבוד רב בכל משימה שהטלתי עליה – החל מדפדוף סתמי מהיר בין מסכי הבית, דרך גלישה סלולרית אינטנסיבית ועד שעת משחק רצופה ב-Fruit Ninja, במהלכה התחמם צידו האחורי של המכשיר לטמפרטורה שאינה נעימה ליד, אך מצד שני אינה יוצרת את התחושה כאילו הוא אומד להתאדות אם לא אתן לו לנוח מייד.

Sony-Xperia-Z-handמצד שני, אל לנו לשכוח את התוכנה, שהיא ללא ספק הצד החזק של סוני. כמי שסקר בשנים האחרונות עשרות מכשירים, אחד הדברים שלמדתי לאהוב אצל סוני הוא היכולת המופלאה שלה לגרום לכל אחד ואחד ממכשיריה – גם החלשים ביותר – לעבוד במהירות וללא תקלות. "תקיעות" הן לא מושג שהחברה הזו מכירה, לעומת כמה ממתחרותיה. אך המחיר של הקלילות הזו הוא גרסא מינימליסטית מאוד של אנדרואיד, כמעט ללא תוספות. לא תמצאו כאן תכונות מתקדמות כגון אלה שסמסונג ו-LG הכניסו למכשיריהן האחרונים, ואפילו לא אפליקציית רשתות חברתיות ראויה לשמה כמו זו שהציגה HTC. במקום זאת, הסתפקה סוני בשמירה על המראה המסורתי של מסך בית ומגירת אפליקציות הנגללים שניהם אופקית, ובמעט מאוד תוספות, כגון אפליקציות "נעיצות" לצפייה בתמונות ווידאו ורישום פתקים, הזמינות מתוך תפריט ריבוי המשימות ומוצגות כחלונות צפים על גבי כל דבר אחר שהמשתמש עושה. בנוסף כללה החברה במכשיר מספר אפליקציות מוכרות כגון WisePilot לניווט, McAfee לאבטחה ו-Walkman להאזנה למוסיקה, כמו גם כמה תוספות חדשות הכוללות את SociaLife – אפליקציה חברתית המעוצבת באופן לא נוח ומיועדת לפי החברה בעיקר לטאבלטים.

הדבר היחיד הפוגע בחוויה הוא, כרגיל, ווידג'ט מזג האוויר של סוני. עוד מאז Xperia S הווידג'ט היפהפה הזה הוא עקב אכילס המאט את מכשירי החברה, וב-Z, המהיר בהרבה מקודמיו, הדבר בא לידי ביטוי שבעתיים. לכן, למרות שמדובר בתצוגה יעילה מאוד, מומלץ להסיר אותה ממסך הבית מייד עם תחילת השימוש על מנת ליהנות מחוויה חלקה ללא פשרות.

בנוסף, לא יכולתי שלא לשים לב למספר תקלות שמקורן באופן שבו עובדת מערכת ההפעלה. העיקרית ביניהן היתה האפשרות החדשה שהוסיפה גוגל לאנדרואיד 4.1 ומעלה לבצע פעולות שונות ישירות מווילון ההתראות של המערכת – כמו מענה ל-SMS או מייל וכו'. תכונה זו אינה לוקחת בחשבון את זמן הקריאה של ההודעות הארוכות יותר המוצגות בהתראות ואינה יודעת מה לעשות במידה והמשתמש בוחר לבצע מספר פעולות רצופות מתוך הווילון. כך, אם קיבלתי שתי הודעות מייל והודעת SMS אחת, ייכבה המסך לפני שאספיק לקרוא את כותרת המייל השני, מאחר וספירת 15 השניות לכיבוי אינה מתחילה מחדש לאחר הפעולה שבוצעה עם ההתראה הראשונה.

וידאו: Xperia Z בבדיקת חסינות למים

תצוגה

ל-Xperia Z מסך מדהים ביופיו, בעל רזולוציית Full HD בגודל 5 אינצ' – מה שמעניק לו צפיפות של 441 נקודות לאינצ' – וצבעים עשירים באופן בלתי רגיל. המסך משובב-העין, בטכנולוגיית Reality Display של סוני עם מנוע ה-Mobile Bravia 2, גם "משפץ" בזמן אמת תמונות וסרטונים, ע"י הוספת ניגודיות, תיקון טשטושים והפחתת רעש, על מנת לשפר את חווית הצפייה. מצד אחד, מדובר בטכנולוגיה המקנה למסך יתרון ברמת הנראות באור יום. מצד שני, היא גורמת לעיוות קל של הצבעים בזוויות צפייה שונות, גם אם מדובר בעיוות קטן בהרבה מהדורות הקודמים של מסכי סוני.

צילום

בין כל החידושים ששולבו ב-Z, נראה שהמצלמה עברה את מקצה השיפורים הדרמטי ביותר. החברה הקשיבה סוף-סוף לטענות המשתמשים לגבי המצלמות במכשיריה הקודמים, ובנתה את כל חווית הצילום מחדש.

ממשק המצלמה החדש אינו דומה במאום לקודמיו. במקום מתג למעבר בין צילום תמונות לצילום וידאו, תמצאו בו שני כפתורים ראשיים – צילום והקלטה, המאפשרים ביצוע של צילומים משני הסוגים בו-זמנית.

Sony-Xperia-Z-wet-backכברירת מחדל, מופעלת המצלמה במצב חדש העונה לשם Superior Auto ובוחר באופן אוטומטי את הגדרות הצילום המיטביות עבור כל תרחיש. כך, למשל, בקירוב המכשיר למרחק סנטימטרים ספורים ממושא הצילום, ייבחר אוטומטית מצב צילום מאקרו, ואם המכשיר יזהה צילום בתנועה הוא יבחר במצב ספורטיבי. באופן כללי, מדובר בתוספת המקצרת את הדרך לצילום והופכת את השימוש במצלמה לנוחה יותר, אך לעתים קרובות מסתבר שהיא בוחרת את המצבים הלא נכונים, או לא מספיקה לבחור את המצב הנכון לפני הצילום. מטריד במיוחד נטייתו של מצב זה להפעיל את המבזק גם בצילום במביבה מוארת למדי ובמרחק קטן מנושא הצילום, מה שגורם להבזקים מסנוורים של אור בתמונות.

תפריט האפשרויות של המצלמה כולל בגרסה החדשה אפשרויות שליטה רבות שהיו חסרות בתפריט הקודם, כגון מצב HDR וצילום פנורמי חדש ומשופר. משמעות הדבר היא שתפריט המצלמה עמוס וסבוך יותר, אך לדעתי עדיף להסתבך מדי פעם מאשר לא לקבל כלל את האפשרויות הדרושות לשם הפקת המירב מהמצלמה.

התמונות שצילמתי בעזרת המכשיר באור יום יצאו לרוב ברורות וחדות יחסית, אם כי נדרשתי להתרגל לאחוז במכשיר בתנוחה לא רגילה כדי לא להזיז אותו בשעת הלחיצה על לחצן הצילום שעל המסך. חבל שהחברה בחרה לוותר בדגם הדגל שלה על לחצן צילום פיזי, ההכרחי עבור אחיזה יציבה בזמן צילום. עם זאת, אני מוכרח לציין שהצבעים שהתקבלו אינם משביעים רצון. נראה שהמכשיר מבצע על התמונות עיבוד-יתר הגורם להקצנה של צבעים וניגודיות, כך שבצפייה בתמונות על מסך מחשב מתקבל רושם דומה לשימוש במסך Super AMOLED – כלומר: עודף צבעים בלתי מציאותי, כמעט כמו בסרט מצויר.

בנוסף, צילומים בתוך הבית או בתנאי תאורה שאינם אור יום הפיקו תוצאות מאכזבות ביותר, מלאות רעשים וגרועות אף מאלה שמתקבלות מ-Xperia P בעל הדור הקודם של חיישני סוני.

כל הבעיות שמניתי כאן הן כאלה שניתן לתקנן בעדכוני תוכנה. עוד לפני יציאת המכשיר הבטיחה סוני לעדכנו בקרוב לאנדרואיד 4.2, יחד עם שיפורים נוספים, אך עד כה לא נמסרו פרטים אודות לו"ז העדכונים.

צילום וידאו, לעומת זאת, מפיק תוצאה נעימה מאוד לעין. אמנם, לא מדובר באיכות שידור טלויזיוני, אך הצבעים נראים מציאותיים יותר מאלה של תמונות סטילס, המיקרופון נשמע מצוין וגם בשעת תזוזה לא נראות כאן קפיצות כמו אלה שמוכרות לכל מי שניסה לצלם סרטוני HD בעזרת טלפון סלולרי.

חיי סוללה

Xperia Z מצויד בסוללה עצומה בקיבולת 2,330mAh, האמורה לספק לו אורך חיים של יום שלם בשימוש ממוצע של שיחות, הודעות, מעט גלישה והאזנה למוסיקה. במקרה שלי, כאשר השתמשתי בו בעיקר לשיחות וצ'טים, בתוספת מענה מזדמן למייל ומעט גלישה באינטרנט, הצליח המכשיר לשמור דיסטנס מהמטען כמעט יומיים רצופים ללא הטענה. בשימוש אגרסיבי יותר, שכלל משחקים וגלישה בתדירות גבוהה, הוא התייבש עוד לפני סוף יום העבודה.

סקירת וידאו

לסיכום

Xperia Z הוא מכשיר מרשים למדי, המשלב עוצמה חסרת פשרות עם מיגון מפגעים נפוצים שבד"כ נשמר למכשירים ייעודיים וחלשים יותר. מי שאוהב מכשירים מהז'אנר שהוא חצי סמארטפון חצי טאבלט – עשוי ליהנות ממנו, אם ימצא דרך נוחה לאחוז בו. מחירו בישראל – בין 3,300 שקל בשוק החופשי לכ-4,000 שקל אצל ספקיות הסלולר – סביר, ולאחר שיירד מעט יהווה תמורה טובה מאוד.