קשה לומר שההתנהגות של סוני (Sony) בשוק הטלפונים החכמים זהה לזו של יצרניות אחרות. היא בטח לא זהה לזו של סמסונג (Samsung) שלכל נקודת מחיר מכינה מכשיר אחד אם לא יותר, אבל מצד שני היא גם לא מהחברות ששולחת מכשיר לשוק פעם בחצי שנה עד שנה וזהו, כמו לדוגמה היצרנית הקטנה OnePlus. היא משהו כזה באמצע. אם רוצים בכל זאת להשוות, אז זו התנהלות שדומה פחות או יותר לזו של HTC, עם סדרה עילית וסדרת ביניים, אבל עם חריגה שמתחילה להזכיר את הטייוונית.

ה-Xperia X היא סדרת שוק הביניים של סוני. בינה לבין Z, שהיא סדרת העילית של החברה, נשארה האות Y שאולי תשמש פעם את סוני לעוד סדרה. סתם גחמה. בכל מקרה, עם ההכרזה על הסדרה היה ברור שבסוני בכל זאת למדו משהו מהיצרנית שמובילה את השוק, והיא הכריזה על שלושה מכשירים בבת אחת: X – שכבר הספקנו לסקור, X Performance – שהוא אותו מכשיר רק עם סוללה מעט גדולה יותר, אה, וגם מעבד חזק יותר, ו-Xperia XA – הנמוך בחבורה, ואם כבר הבנתם פחות או יותר את שיטת הסימולים של סוני, אז כבר כנראה הבנתם שזה מכשיר רמת הפתיחה של הסדרה שתמיד יהיה כזה. וכאילו להוכיח את זה הכריזה החברה ממש עכשיו בתערוכת IFA 2016 על מכשיר הדגל של הסדרה, Xperia XZ. הבא בתור זה Y? אה, כבר השתמשנו בבדיחה הזו, ואנחנו לא ממש בטוחים שכולם יבינו מה זה 'הבא בתור זה סוס'.

Xperia XA – עולה על המסלול

מבין השלושה, ה-Xperia XA הוא הכי 'סקסי' והכי נוח להחזקה ביד למרות ששלושת המכשירים הם מכשירי דקיקים יחסית. הסיבה לכך היא שהמכשיר המסוים הזה הוא המכשיר הכי צר כיום בעולם מבין כל הטלפונים שגודל מסכם עומד על 5 אינץ': 66.8 מ"מ בלבד. ה-Xperia X, לדוגמה, מציע רוחב של 69.4 מ"מ. ואם אתה שואלים את עצמכם האם ההפרש הוא כזה משמעותי? אז הוא אכן משמעותי. רבים אפילו יוכלו להבחין בכך בעין בלתי מזוינת, ומי שלא יראה זאת מייד, יבחין בכך בפעם הראשונה בה הוא יחנה את ה-XA שלו ליד טלפון 5 אינץ' אחר, גם אם הוא לא ישים אותם אחד מעל השני.

Sony Xperia XA Logo

זה לא רק שהוא צר יותר ממתחריו באזור מרכז שוק הביניים, הוא גם מעוצב היטב. הזכוכית, שמצופה בחומר שאמור למנוע שריטות, משתפלת ממש מעבר לקצה באופן חלק אל מסגרת המתכת שמקיפה את המכשיר, בשיטת הקצה לקצה, ובאופן מוצלח מאוד. לא נתקלנו בהרבה מכשירים שהמעבר מהזכוכית למתכת מעוצב כל כך טוב, ובאופן כל כך חלק.

השניים וקצת מילימטרים הללו גם מקלים על האחיזה והשימוש ב-Xperia XA ביד אחת. אם יש כאלה שאולי לא התחברו למסכים בגודל 5 אינץ' ומעלה בגלל בעיה זו, אנחנו ממליצים להם לבדוק את המכשיר הזה. אולי הוא יהווה פתרון עבורם, בהיבט הזה בלבד כמובן, וגם בגלל שהוא יחסית קל עם 137.4 גרם בלבד.

מצד שני, יש הרגשה שהוא ארוך מדי. השטח מתחת למסך קצת גדול מדי לטעמנו, במיוחד שמדובר בטלפון שכמעט כמו תמיד אצל סוני אינו מכיל כפתורים פיזיים. במקרה שלנו, גם לא קורא טביעות אצבע, ואפילו לא רמקולים סטראופוניים שמופנים קדימה. אפילו קצת מוזר כי אין בחלק התחתון משהו שלא מוצאים במכשירים אחרים בינוניים – חיבור ה-USB 2.0, רמקול יחיד, ומיקרופון זעיר שיחד עם חברו למעלה אמור לספק ביטול רעשי רקע, או יותר נכון הפחתה. למעלה יש גם מחבר אודיו סטנדרטי בגודל 3.5 מ"מ.

בצד הימני ממוקם כפתור ההפעלה/כיבוי, כרגיל, ולא גם כאן אין קורא טביעות אצבע. אין. נקודה. מה שיש זה קצת מוזר: הוא נמצא מתחת לכפתור ההפעלה, אבל הכל ביחד קצת נמוך מדי, יותר מדי מהאמצע לכיוון כפתור הצילום שנמצא ממש בקצה כמו ברוב המכשירים של סוני. ברוב המכשירים בהם כפתור ההפעלה וכפתור עוצמת הקול נמצאים באותו צד, זה של עוצמת הקול נמצא מעל כפתור ההפעלה, או שלפחות הם קרובים לקצה העליון של המכשיר. תחשבו רגע, ונכון, צדקתם כיבינו את המכשיר בהתחלה יותר מפעם אחת כשהושטנו את אגודל ימין באופן אוטומטי בלי להסתכל. מתרגלים בסופו של דבר, אבל למה?

מצד שמאל, מתחת לכיסוי פלסטיק קל לפתיחה נמצאים חריצי הכרטיסים: אחד לננו סים ואחד לכרטיס microSD. מאחור, בגב הפלסטיק, המצלמה נמצאת ממש בפינה עם חיישן עגול שמתחתיה נמצא מבזק הלד היחיד. היא לא ממש נוגעת בשולחן כשמניחים את המכשיר על הגב, אז לא ממש צריך לדאוג לשריטות. זהו. הסיור הנוכחי נגמר, המבקרים מתבקשים לפנות לפרק הבא.

שופטים לחומרה

Sony Xperia XA

אבל אחרי שרואים ומרגישים את המכשיר, בודקים גם את התצורה, והיא כמעט לחלוטין של מכשיר ביניים, בלי הפתעות לדוגמת רזולוציית מסך. בנוסף, ובכל היבט, מדובר בתצורה שנמוכה באופן משמעותי למדי לעומת זאת של ה-Xperia X. זה בא לידי ביטוי כבר ברזולוציה של המסך שעומדת על 720p מול 1080p של האח הטיפה יותר גדול. גם במעבד יש הבדל מהותי לא פחות. מכשיר הבדיקה שלנו מגיע עם MT6755 Helio P10 של מדיה-טק (MediaTek) בעל שמונה הליבות שכולן Cortex-A53: ארבע מהן במהירות 2.0 ג'יגה-הרץ וארבע מהן במהירות 1.0 ג'יגה-הרץ, כלומר תצורת bigLITTLE מובהקת. לעומת זאת, עבור ה-Xperia X בחרה סוני ב-Snapdragon 650 של קוואלקום (Qualcomm) שגם עובד למעשה בשיטת bigLITTLE אבל עם ארבע ליבות נמוכות במהירות מרבית של 1.4 ג'יגה-הרץ שמבוססות על Cortex-A53, ושתי ליבות גבוהות במהירות 1.8 ג'יגה-הרץ שמבוססות על Cortex-A72, הליבה המתקדמת יותר של ARM.

גם שאר הפרטים בתצורה נמוכים יותר ממה שיש לאחים המתקדמים יותר להציע, אבל הם בהחלט מתאימים לשוק הביניים: 2 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה לצד 16 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון מובנה עם אפשרות הרחבה עם כרטיס microSD בעוד 256 ג'יגה-בייט לכל היותר.

גם המצלמות של Xperia XA סבירות לחלוטין לתחום הזה, עם חיישן 13 מגה-פיקסל מאחור, מבזק לד, מיקוד אוטומטי, מיקוד באמצעות מגע, HDR ועוד. מקדימה גודל החיישן הוא 5 מגה-פיקסל עם תמיכה במיקוד אוטומטי וב-HDR, ועם מפתח f/2.0 שזהה לזה של המצלמה האחורית.

מערכת הפעלה, קצת ממשק וגם קצת מצלמה

אומרים שאם ראית ממשק אחד של סוני ראית את כולם. אנחנו חושבים שזו אמירה כמעט נכונה לחלוטין, בוודאות לגבי הדור ואולי אף דור אחד אחורה של המכשירים. יכול להיות שמערכת ההפעלה השוכנת ממטה משתנה, אבל הממשק מצליח דרך פלא להיצמד אל כל אחת מהן באופן מדויק לגמרי. מערכת ההפעלה של Xperia XA היא אנדרואיד 6.0.1, אבל יש לו נקודת זכות בכך שהוא כבר נמצא ברשימת המכשירים של החברה שיעודכנו לאנדרואיד 7.0, ובעצם כנראה כבר לאנדרואיד 7.0.1 לאור העדכון הדחוף שגוגל (Google) עומדת להוציא.

מצד אחד מדובר בממשק אנדרואיד נקי לחלוטין, בלי התערבות של ממש של סוני בצורת התפעול שלו, אבל מצד שני כמו תמיד גם ב-Xperia XA מסכי הבית עמוסים להחריד וגורמים לפעמים, וברור שגם בתלות במשתמש, להרגיש לא נעים. ויש כל כך הרבה אפליקציות שהוספו למכשיר, שמנפחות את המוח ממש ודורשות עדכונים, ועוד עדכונים ועוד עדכונים, במיוחד בתחילת הדרך. ויש הצעות של החנות של PlayStation למרות שאיך נאמר, זה לא ממש מכשיר למשחקים רציניים. ואז מתחילים להתקין את האפליקציות האישיות והמסך נהייה עמוס עוד יותר, ומי כבר זוכר שהוא כזה צר ואמור להיות נוח לשימוש. ובקיצור: מי שבאמת רוצה ליהנות מהטלפון ולא לסבול ממנו, צריך לשבת כמעט מייד ולהתחיל לנקות את ה-'נפחת' (Bloatware). בעצם בעברית אקדמית אומרים 'יתרה'.

אפליקציית המצלמה, והצילום בכלל, לפעמים מצילים את המכשירים של סוני בשורה התחתונה, וגם כאן, ההנאה מהצילום מובטחת כמעט לחלוטין. כלומר, כל עוד מתעלמים מכך שברגע שמפעילים את היישומונים המיוחדים מקבלים הודעה בסגנון 'זה הולך להתחמם אז אל תתפלא אם האפליקציה תיסגר באמצע', רק כדי לראות שזה קורה אחרי כמה לחיצות על כפתור הצילום. אבל מעבר לכך מדובר באפליקציית הצילום העשירה והטובה שיש, שמוכרת היטב למשתמשי סוני, וגם בטלפון הקצה התחתון שלה יש מסננים מהממים בסגנון שמייתר את התקנת Prisma, יש יופי של אפשרויות מובנות לצילומי מציאות רבודה, ואם היה משהו שמעט, אבל ממש מעט, לא אהבנו מעבר להתחממות העזה בזמן הצילום, זה שהצבעים יוצאים מעט רוויים. וכן, מדובר בהתחממות מורגשת מאוד – אבל לא רק בצילום, אלא גם במשחקים שדורשים קצת יותר מהמינימום הגרפי.

ונעבור לביצועים

Sony Xperia XA

אולי לא שמתם לב, אבל לא הזכרנו בתצורת המכשיר את הסוללה. שמרנו אותה לרגע הזה, החשוב יותר, של הביצועים. ובכן Xperia XA מגיע עם סוללה בנפח של 2,300 מילי-אמפר/שעה, וזה, איך נאמר, לא ממש הרבה. עד כמה לא הרבה? כזכור אנחנו משתמשים במבחן הזמן של PCMark for Android כדי לבדוק את יכולת העבודה הרציפה של הטלפונים שאנחנו סוקרים, וזאת עם WiFi עובד, בהירות של כ-30%, כל עוד רואים את הכתוב היטב, ובמצע עבודה רגיל בלי לתת למסך לכבות ובלי לתת לאף מנוע שמירה על הסוללה להיכנס לפעולה. כך אנו יוצרים פחות או יותר את היכולת להשוות ישירות בין המכשירים.

ובכן את התוצאה שקיבל Xperia XA לא ראינו מאז מכשירי אפריל 2015 ולפני, מכשירים שלא הצליחו לעבור את קו 6 השעות. ה-XA הגיע ל-5:56 שעות וזה חלש מאוד בימינו. מובן הרצון לשמור על הגזרה, אבל הדיאטה הזו, שבאה על חשבון הסוללה, קצת מוגזמת. אז נכון, יש מצב 'סטמינה' שמאפשר להוציא הרבה יותר זמן עבודה מהסוללות, אבל על חשבון היכולת לעשות משהו בטלפון חוץ מלהשתמש בו כטלפון של פעם. וחוץ מזה, אנחנו מתקשים לזכור חברה שאין למה מצב דומה כיום כך שאנחנו לא מוצאים בכך שום דבר מיוחד.

מבחינת ביצועים אין לנו תלונות. מדובר בביצועים של מכשירי שוק ביניים טיפוסיים, ותוצאה של 1,063 נקודות במבחן Basemark OS II זו תוצאה סבירה לחלוטין, כמו גם תוצאה של 4,602 נקודות במבחן העבודה של PC Mark for Android. גם במבחן Epic Citadel הגרפי הוא השיג תוצאה נטה יחסית של 60.2 פריימים/לשנייה, הבעיה היא שמדובר ברזולוציה נמוכה יחסית של 1200×720 פיקסלים.

דרך אגב, גם במהלך המבחנים קשה היה להתעלם מהחום שיצא מהמכשיר.

אז מה המסקנה

אז Xperia XA הוא מכשיר שכיף להחזיק אותו ביד ולהראות אותו לאחרים, והמצלמה שלו טובה כמצופה מסוני. גם הביצועים שלו סבירים לחלוטין עבור השוק אליו הוא מיועד, וזה שוק הביניים. יש לו גם בעיות כפי ששמתם לב, וזה בעיקר זמן עבודה והתחממות גבוהה באפליקציות שמעמיסות את המערכת. אבל הבעיה באמת גדולה של המכשיר הזה היא המחיר שלו. הוא פשוט יקר מדי עם תג מחיר רשמי של 1,890 שקלים – אחרי שמחירו קוצץ ב-400 ש"ח מיום השקתו בארץ. זה כמעט שולי השוק הגבוה, ובכל מקרה אם מתייחסים למחיר הזה כחלק הגבוה של שוק הביניים, אז אפשר לדרוש הרבה יותר מ-XA. אנחנו חושבים שיש מכשירים הרבה יותר מוצלחים – קודם כל, בהיבט של התמורה.