חמישה חודשים עברו מאז שסוני, ללא אריקסון הציגה את ה-Xperia S בתערוכת CES השנתית. כעת, קיבלנו את המכשיר הנחשק לנסיעת מבחן בה נסקור את כל נתוני המכשיר וננסה לענות על השאלה החשובה מכל, האם אחרי שוצגו והושקו מכשירי המתחרים, הוא עדיין רלוונטי?

עיצוב לא רגיל
בניגוד למכשירים אחרים בשוק, הדומים במעט אחד לשני, כאן סוני לקחה "סיכון עיצובי"  שמתאפיין במכשיר בתצורה רחבה, (אולי מדיי). בעל פס תאורה תחתון וקצוות חדים שגורמים לכך שבמבט ראשון נראה כי מדובר בגרסה קטנה למסך הטלוויזיה הרחב מהסלון. החלק התחתון הזה היא תוספת רחבה מאוד לעיצוב המכשיר שלא כולם יקבלו באהבה שכן היא מגדילה את גודלו ביחס למתחרים, אך אין ספק כי פס התאורה שמאיר את חיווי המקשים הוא עיצוב מקורי . את המכשיר מקיפה מסגרת מתכת, שבצידה הימני  נמצא מכסה פלסטיק המגן על כניסת ה-HDMI ומתחתיו נמצא את כפתורי הווליום ובאופן מפתיע, גם כפתור מצלמה ייעודי.

בצידו העליון של המכשיר נמצא את כניסת 3.5 המילימטרים לאוזניות וכן את כפתור הנעילה. בצידו השמאלי של המכשיר לא נמצא דבר מלבד כניסת ה-Micro USB המשמשת להטענה וסנכרון שגם היא, מסתתרת מאחורי מכסה פלסטיק, וממוקמת במקום לא נוח במיוחד. בצידו התחתון של המכשיר נוכל למצוא את המיקרופון המשמש לשיחות. במרכז גב המכשיר נוכל למצוא את מצלמת ה-12 מגה-פיקסל ומתחתיה נמצא את פלאש ה-LED, וכן את הרמקול ומיקרופון נוסף. באופן מוזר, סוני כללה מכסה סוללה למכשיר (העשוי פלסטיק ונשרט מהר), אך כאשר פתחנו אותו נוכחנו לראות שלא קיימת גישה לסוללה, וכי קיימת גישה לכניסת ה-Micro Sim בלבד. במכשיר לא נמצא כניסת כרטיס זיכרון, דבר סביר לאור העובדה שהוא מגיע עם 32GB זיכרון מובנה.

למרות איכות הבנייה הטובה של המכשיר, נראה כי סוני עשו מספר בחירות מוטעות שמתחילות ממשקלו שעומד על כ-144 גרמים (בשונה מהמכשירים המתחרים, ה-Galaxy S II ששוקל 116 גרמים בלבד, וכן ה-iPhone 4S ששוקל כ-140 גרמים ונחשב כבד). כשמוסיפים למשוואה גם את המבנה המלבני החד של המכשיר, שפשוט לא מרגיש נוח ביד, וכן מיקום כפתור הנעילה -בשמאל צידו העליון של המכשיר, מיקום שהרגיש לנו לא טבעי במיוחד, שהיווה דבר נוסף שהוריד לנו לא מעט מחוויית השימוש הכוללת במכשיר. עוד דבר שהפריע לנו בשימוש הרציף במכשיר הוא שסוני בחרה לכלול מכסים לכניסות ה-HDMI ו-Micro USB שמצריכים פתיחה וסגירה לפני ואחרי כל שימוש בהם. בקדמת המכשיר נמצא את מצלמת הקדמית 720p HD, את הפומית לשיחות, ואת חיישני הקרבה והתאורה, שלצידם נמצא את נורת ההתראות הצבעונית – שאנחנו אוהבים כ"כ. מתחת למסך המכשיר נמצא את כפתורי המגע שלא תמיד הגיבו לנו טוב, ודרשו לחיצה חזקה יותר. מה גם לא פעם קרה לנו שהתבלבלנו ולחצנו על החלק השקוף שמתחת לכפתור.

 

מסך מרשים
ללא ספק, אחד הדברים החשובים ביותר במכשיר נייד כיום, הוא איכות המסך. וכאן סוני לא בחלו באמצעים וכללו מסך מרשים במיוחד בגודל 4.3 אינצ', המבוסס על טכנולוגיית ה-Sony Mobile BRAVIA Engine ובעל רזולוציה מרשימה של 720×1280 וצפיפות פיקסלים גבוהה במיוחד של 342ppi – צפיפות הגבוהה מצפיפות הפיקסלים במסך האייפון המוכר, שמכיל "רק" 330ppi. בהחלט נתון מרשים לטובת סוני, שכן בסקר קטן שערכנו בין חברים ומכרים, נראה כי רובם העדיפו את מסך הXperia S על מסך האייפון. לא רע.

המסך במכשיר מגיב באופן מהיר ואינטואיטיבי, ומספק חווית צפייה ושימוש גבוהה במיוחד, כל שימוש במכשיר הוא תענוג לקרנית, הכול נראה חד וכמעט מושלם. סרטים, תמונות, משחקים וגלישה, המסך התמודד עם כולם והצליח להציג גם טקסט זעיר בצורה קריאה דיה.  בהחלט עונג צרוף.  אך בכל זאת אם לומר את האמת אנחנו חושבים שסוני יכלו לעשות זאת יותר טוב ולשפר את צבעי התצוגה, כך למשל הצבע השחור נראה כמו סוג מסוים של אפור כהה וצבעים מסוימים נראים דהויים מעט.

כמו תמיד גם כאן, זכוכית המסך מהווה מגנט לטביעת אצבעות, ולצערנו גם מספר שריטות שלא איחרו להגיע, לכן נמליץ כתמיד להתקין מגן מסך איכותי שיעזור במניעה מסוימת של טביעות אצבעות ושריטות קלות.

קרא עוד:  אור זעיר בקצה המנהרה? HTC הציגה גידול בהכנסות ביוני לעומת מאי בזכות מכשיר חדש

ממשק
ה-Xperia S מגיע כאשר הוא מריץ את מערכת האנדרואיד בגרסת 2.3.7 שכבר עודכנה בימים אלה לגרסת ה-ICS 4.0 שאותה ניתן לראות בסרטון הסקירה המלאה בהמשך.  יאמר לזכותה של סוני, ששיפרה את ממשק המשתמש ועשתה עבודה לא רעה בכך שכללה מספר תכונות נחמדות כגון המקלדת, שמשמשת גם כמקלדת Swipe והפתיעה אותנו עם הנוחות בשימוש בה, וכן גם עם יכולות חיזוי המילים המעולות שלה. סוני כללה גם מספר תוכנות נוספות כגון תוכנת האנטי-וירוס Mcaffe המוכרת מהמחשב האישי, אפליקציית  DLNA להזרמת מדיה ברשת ביתית, Power Saver – תוכנת הגדרות חיסכון בחשמל אשר פועלת בתחומי זמן מוגדרים, וכן בתנאי סוללה חלשה ובתחום המדיה סוני כללה גם את תוכנת ה-TrackID המאפשרת זיהוי פרטים נוספים על השיר המושמע בחדר, בהחלט תוספת לא רעה.

אך לא הכול מושלם בגזרת הממשק, שכן לא נמצא בחלונית ההתראות קיצורים נוחים להפעלה וביטול של שירותים כמו ה-Bluetooth, Wifi, NFC ואף נעילת סיבוב המסך לא תתבצע דרך חלונית ההתראות ולשם כך נצטרך להיכנס להגדרות המכשיר בכל פעם שנרצה להשתמש באחד משירותים אלו דרך האייקון שבחלונית ההתראות, או לחלופין למקם ווידג'ט על מסך הבית.  גם דברים קטנים כמו חובת הלחיצה על מקש האפשרויות בכל פעם בה תרצו למחוק או לשתף תמונה, לא מוסיפים לחווית השימוש, במיוחד בהשוואה לממשק מכשירים כמו ה-Galaxy S II והמוטורולה RAZR.

מולטימדיה וביצועים
ל-Xperia S יש את כל הנתונים בכדי להוות מכשיר מדיה-נייד טוב, מסך ברזולוציה גבוהה,שיתוף DLNA ברשת הפרטית, וכן גם יציאת Micro HDMI, אבל הבעיה החלה כאשר ניסינו לנגן קובץ וידאו HD בסיומת MKV התברר לנו שהמכשיר לא מסוגל לנגן את הקובץ והעלה לנו הודעת שגיאה, אך כאשר ניסינו להשתמש בנגן חיצוני מחנות ה-Google Play, קובץ הוידאו  פעל, אך גם כאן, בצורה לא חלקה למדיי הכוללת תקיעות ועצירות מדי פעם. לעומת זאת, קבצים בסיומת AVI ו-MP4 עבדו בצורה טובה בנגן המובנה ודל האפשרויות, ולא נצפו תקלות או עצירות מסוימות.

בגב המכשיר נוכל למצוא רמקול מונו יחיד, שעשה את עבודתו בצרה סבירה בדרך כלל מלבד בשיחות קוליות, שם הורגש כחלש ולא עוצמתי מספיק. ב-Xperia S נמצא שתי מצלמות, כאשר הקדמית בעלת 1.3 מגה פיקסל עם צילום וידאו HD 720p ונמצאת בשימוש בעיקר לשיחות וידאו וכן צילום עצמי. נקודת האור של המכשיר היא ללא ספק מצלמת 12 המגה-פיקסל שגם אותה נוכל למצוא בגב המכשיר וסמוך אליה גם פלאש LED המסייע מעט בצילומים במקומות בעלי תאורה לקויה. המצלמה פועלת גם כמצלמת וידאו ומסוגלת להקליט וידאו ברזולוציה של עד 1080P HD. סוני השכילה וכללה גם כפתור צילום יעודי אשר מקל על חווית השימוש, והופך את חווית השימוש לאינטואיטיבית ונוחה יותר. למרות שממשק המצלמה דיי בסיס ולא מהטובים ביותר שראינו, מצלמת המכשיר הרשימה אותנו במהירות המרשימה בה היא תופסת תמונות, מהירות המאפשרת תפיסת מספר לא מועט של תמונות בשניות בודדות וכן באיכות התמונות אותן צילמה. המצלמה במכשיר הצטיינה כמובן בתנאי תאורה טובים  והצליחה באופן לא רע, גם בתנאי תאורה חלשים יותר. עוד נקודה טובה במצלמה שהינו חייבים לציין והיא את האיכות המדהימה בתמונות תקריב. גם בצילום וידאו, מצלמת המכשיר לא אכזבה והצליחה לייצר קטעי וידאו לא רעים אשר נראים מעולה על מסך ה-HD במכשיר, וניתנים להצגה גם על מסך שבסלון באמצעות ה-HDMI או DLNA.  להלן דגימות הסטילס, את דגימת הוידאו תוכלו למצוא בלינק הבא.

ביצועים ותקשורת
ה-Xperia S כולל בתוכו את הקישוריות המוכרות בניהן Bluetooth ו-Wifi אך כאן בחרה סוני להוסיף גם את קישוריות ה-NFC שמתחילה להיות נפוצה יותר ויותר. לצערנו כרגע לא קיימים יותר מדיי מכשירים ואפליקציות התומכות בקישורית הנ"ל, אך אנחנו בטוחים שככל שהנושא יתפתח כך גם יהיה נפוץ יותר ויותר ובך גם יותר שמיש. קישורית ה-Wifi במכשיר תומכת בתקנים B,G, ו-N, והצליחה לקלוט באופן לא רע גם במרחק סביר. המכשיר רץ על מעבד 1.5Ghz בעל ליבה כפולה, וכן זיכרון RAM בנפח 1GB. כמו תמיד כהרגלינו במכשירי אנדרואיד, ביצענו על המכשיר מספר מבחני ביצועים עם מספר תוכנות שונות, בבדיקה הראשונה השתמשנו בתוכנת ה-Antutu Benchmark 2.8, שבודקת את ביצועי המכשיר במגוון מישורים הכוללים מבחני מעבד, זיכרון RAM, גרפיקה 2D ו-3D ועוד, התוצאה שקיבלנו היא 6,543, לא רע בהשוואה לRAZR של מוטורולה ול Galaxy S II של סמסונג שקיבלו תוצאות של 5,835 ו5,760-  בהתאמה. את המבחן השני ערכנו באמצעות תוכנת Vellamo mobile Web Banchmark , אפליקציה הבוחנת את מהירות הגלישה של המכשיר תחת אלמנטים שונים שחלקם בודקים את חוויית המשתמש, וחלקם בודקים את התפקוד שלו באתרים עמוסי Javascript. בבדיקה זו, המכשיר קיבל תוצאה של 1,228 נקודות, שוב מרשים בהשוואה לGalaxy S II שקיבל במבחן זה תוצאה של 844 נקודות. את הבדיקה השלישית ערכנו באמצעות Quadrant Standard Edition שבדומה לתוכנת ה-Antutu, בודקת את ביצועי המעבד, הזיכרון, הגרפיקה, ועוד. קיבל המכשיר תוצאה של 3,175 נקודות, ובהשוואה ל-גלקסי השני, שהשיג 3,837 נקודות, ולRAZR של מוטורולה שהשיג 2,340 נקודות, ניתן לומר שה Galaxy S II מנצל טוב יותר את החומרה שבתוכו.

קרא עוד:  סקירה: LG G8S ThinQ - המחיר אטרקטיבי, אבל מעט מאחר את הרכבת

איכות שיחה
בדקנו את איכות השיחה הכללית במכשיר, אשר עשה את העבודה באופן סביר וכי הצד השני שמע אותנו טוב, אך כאשר עברנו למצב רמקול, הצד השני שמע אותנו פחות טוב, וגם עוצמת הרמקול לא היתה גבוהה כמצופה, דבר המפריע, במיוחד במקומות הומים, שם לא נמליץ במיוחד על ניהול שיחה במצב רמקול. גם האוזניות הכלולות במארז עשו את עבודתם כראוי, ובאופן סביר למדי.

סוללה
כמו תמיד במכשירים ניידים, בדיקת הסוללה היא מהחשובות ביותר, ורבים הסוברים כי עדיף מכשיר "חלש" יותר ובעל זמן סוללה גבוה יותר מאשר מכשיר חזק יותר עם זמני סוללה בעייתיים. כאן ניתן להגיד שמדובר במכשיר בעל זמני סוללה לא רעים  שהצליח להחזיק לנו יום שלם עד הלילה בשימוש סביר הכולל בין היתר שיחות, גלישה, משחקים, מוזיקה וצילום, ובשימוש 'כבד' ומסיבי יותר המכשיר עבד כ-7 שעות עד שדרש זרם חשמלי.  למרות אלה, עדיין קשה לנו עם העובדה שסוני לא מאפשרת את החלפת הסוללה באופן עצמאי ופשוט, וכי נצטרך ללכת למעבדה אם תחשוק נפשכם או מכשירכם בהחלפת סוללה שכן המכסה בגב המכשיר רק מסתיר לנו את ה-micro SIM בלבד.

סקירת וידאו

מחירים
מחירי המכשיר נעים בין 2,500 -3,500  שקלים בשוק החופשי, ובאשר למפעילות הסלולריות, בחברת פלאפון נמצא את המכשיר במחיר של 3,056 שקלים ב-3 תשלומים ובאורנג' 3,385 באותו מספר תשלומים.

לסיכום
מדובר במכשיר מעל הממוצע, אולם בשל החומרה הקיימת, קשה לומר כי הוא מתחרה במכשירי הדור החדש כמו ה-One X וה-Galaxy S III. הוא בעיקר מצליח להתחרות באופן נאה במכשירי ה-Galaxy S II או המוטורולה RAZR, ולמכשיר מספר נקודות תרופה אך ללא ספק, מדובר בסמארטפון בעל המצלמה הטובה ביותר שראינו בזמן האחרון, דבר שאולי יעזור לו בתחרות. אנחנו חושבים שסוני יכולה ומסוגלת ליותר, ושהיא לא השקיעה את מירב המאמצים במכשיר המדובר. בגלל אלה, אנחנו מעט סקפטיים לגבי הצלחת מכירת המכשיר בארץ, בעיקר בגלל התמחור שמצאנו כלא משתלם במיוחד.

אהבנו

 • מצלמה מרשימה
 • נורת התראות
 • כפתור צילום יעודי!
 • יציאת Micro HDMI

לא אהבנו

 • מיקום לא נוח של מקשים (ובינם מקש הנעילה)
 • סוללה לא ניתנת להחלפה
 • מיקום כניסת המטען לא נוח
 • מכסים על כניסות המטען וה HDMI
 • ממשק לא מושלם

 

מה בקופסה

 • מכשיר
 • מטען קיר USB
 • כבל USB
 • מגן מסך
 • כבל HDMI

 

מפרט טכני
דגם: Sony Xperia S
מוכר בשם: Nozomi, Arc HD
גודל: 128x64x10.6
משקל: 144 גרם
מסך: 4.3 אינצ'
רזולוציה 720×1280
מעבד: כפול ליבה 1.5GHz
מעבד גרפי: Adreno 220
מצלמה אחורית: 12 מגה פיקסל
מצלמה קדמית: 1.3 מגה פיקסל 720p HD
צילום וידאו: [email protected]
תקשורת: WiFi n, Bluetoot 2.1, DLNA
יציאות: HDMI, 3.5
כרטיס SIM: מיקרו-סים
סוללה: 1750mAh
קרינה: 0.78 W/kg