ההשקה המקומית של ה-Xperia M4 Aqua של סוני (Sony) עברה בשקט יחסי. בכל זאת, מדובר רק במכשיר ביניים וחגיגות השקה עדיף לשמור למכשירי דגל. בכל מקרה, כבר פגשנו את את ה-M4 Aqua בעבר הלא רחוק: זה קרה במרץ בקונגרס המובייל העולמי, MWC 2015, בברצלונה.

אם נתייחס רגע לנתונים היבשים, המכשיר מתהדר בכמה תכונות חזקות ביחס להיותו מכשיר ביניים: המצלמה האחורית מציעה חיישן בגודל 13 מגה-פיקסל. זו שבקדמת המכשיר מגיעה עם 5 מגה-פיקסלים. המערכת על שבב כוללת 8 ליבות ופועלת בארכיטקטורת 64 ביט. הסוללה תחזיק זמן רב מעבר למצופה. ובדומה למכשירים רבים של סוני – גם ה-M4 Aqua, כפי שרומז שמו, מוגן מפני טבילה במים. בדקנו.   

פתיחת ערכה

בערכת המכשיר לא תמצאו יותר מדי חידושים, אך ניכר שבסוני דאגו קצת להטיב עם הלקוחות: תמצאו בה מגן מסך מוכן להדבקה, ובין הספרות הטכנית מסתתר גם ראש מטען, אך חבל שהוא יודע לספק רק 850 מילי-אמפר/שעה, מה שהופך את טעינת המכשיר לארוכה. יש גם כבל סנכרון והטענה, אזניות של סוני, אמנם לא מצופות בד או עם כבל שטוח, אך די איכותיות עבור מכשיר ביניים.

את המכשיר עצמו קיבלנו בגרסה השחורה, אחת מתוך שלוש גרסאות הקיימות בעולם: שחור, אדום או לבן. הוא פלסטי, מבריק וקל משקל: 136 גרם בלבד. הסוללה בלתי נשלפת, מה שאומר שיש שני חריצים בצידי המכשיר: מצד ימין ניתן להכניס את כרטיס הננו-סים ומשמאל כרטיס זיכרון מסוג microSD בנפח מרבי של 128 ג'יגה-בייט.

אל חריצי ההרחבה שבצידי המכשיר מצטרפים כפתורים פיזיים הממוקמים כולם בצידו הימני: כפתור כיבוי/הדלקה וביטול נעילה, שני כפתורי שליטה בעוצמת הקול וכפתור פיזי לצילום דו-שלבי שמאפשר לבצע מיקוד ואז צילום. בתחתית המכשיר ממוקם רמקול יחיד, בראש הדופן השמאלית ממוקם מחבר ה-microUSB לטעינה ולסנכרון, ובדופן העליונה, בצמוד לשמאל, ממוקם מחבר האזניות. אגב, בעוד שחריצי ההרחבה מוגנים באמצעות מכסה גומי, מחבר הטעינה, שקע האזניות והרמקול חשופים לחלוטין, דבר שמקל על חווית השימוש. עבור החוששים מהשפעות המים, רק נרגיע ונאמר שהכל יתפקד כשורה, כל עוד לא תטעינו את המכשיר מיד אחרי שיצא משחיית הבוקר שלו. עוד על תוצאות הטבילה נרחיב בהמשך.

Sony Xperia water proof M4 Aqua

תצוגה איכותית, מעבד חסכוני אך נפח אחסון קטן

הפעלנו את המכשיר ועם ההגדרות הראשוניות שמנו לב לאיכות תצוגה לא רעה בכלל: זהו מסך IPS שתומך ב-16 מליון צבעים. גודלו 5 אינץ', ואם נבחן גם את מדד ניצול שטח התצוגה נגלה שכ-65.2% משטח המסך מנוצלים לתצוגה. התצוגה ברזולוציה של 720X1280 פיקסלים, עם צפיפות של 294ppi והזכוכית, לטענת החברה, בעלת הגנה ברמה כזו או אחרת מפני שריטות.

המערכת על שבב, מסוג Snapdragon 615, היא ב-64 ביט ומכילה שמונה ליבות. באמצעות התמיכה של לוליפופ (אנדרואיד 5.0) בארכיטקטורת 64 ביט מצליח המכשיר לנצל בצורה טובה יותר את יכולות העיבוד, מה שמשפיע גם על צריכת הסוללה הנמוכה. בשילוב עם זיכרון עבודה של 2 ג'יגה-בייט זכינו לביצועים גבוהים הכוללים מעבר מהיר בין מסך למסך, צפייה בתלת ממד ללא קיטועים ועוד. עם זאת, חשנו בהתחממות קלה בגבו של המכשיר בעת שזה הריץ יישומים כבדים, או במהלך צפייה בסרט באורך מלא, אבל זה לא משהו ייחודי למכשיר.

קרא עוד:  אופו שוב מפתיעה: השיקה את Reno2 עם מצלמת סנפיר כריש

כן, יש אמת בדיווחים שנפוצו בעולם אודות מצבו העגום של נפח הזיכרון הפנימי: מתוך נפח אחסון פנימי של 8 ג'יגה-בייט, מצאנו כ-3 ג'יגה בלבד פנויים עבור צרכי המשתמש. תגובת היבואנית הרשמית בישראל: "המכשיר מצויד בזיכרון פנימי של 8 ג'יגה-בייט אשר כולל את מערכת ההפעלה, המדיה והאפליקציות המוטמעות בו מראש. הזיכרון הפנוי העומד לרשות המשתמש הנו כ-3 ג'יגה-בייט. לטלפון ניתן להוסיף זיכרון עד לנפח של 128 ג'יגה-בייט באמצעות כרטיס זיכרון".

עם זאת, ישנן אפליקציות שלא ניתן להתקין על כרטיס הזיכרון, כך שהפתרון שמוצע על ידי היבואנית רחוק מלהיות מושלם.

Sony Xperia water proof M4 Aqua pic3

ממשק ידידותי ועשיר באפליקציות מובנות

כאמור, מערכת ההפעלה המגיעה עם המכשיר היא מסוג אנדרואיד בגרסת 5.0 לוליפופ (Lollipop). הממשק של סוני די פשוט ומעניק שלל יכולות להתאמה אישית של מראה מערכת ההפעלה, גם באמצעות ערכות נושא יוצאות דופן הקיימות בשפע בחנות ה-Google Play. היכולת להגדיל את הגופן המוצג בתפריטי המכשיר יחד עם היכולת להתאים 'דף בית פשוט' יוצרים מראה המזכיר מאוד את ממשקי המכשירים המיועדים למבוגרים (ראו צילום מסך).

עוד תוכלו למצוא אפליקציות רבות מטעם סוני: אחת שתייצר עבורכם סרטי סיכום ברמה שבועית, חודשית או שנתית על סמך התמונות שצילמתם ומאוחסנות באלבום. גם אפקטים של מציאות רבודה (Augmented Reality) יכולים להתלבש על סרטוני הוידאו שתצלמו. אם תחפצו שדינוזאור יסייר במשרד שלכם, כל שתצטרכו זה לכוון את המצלמה לאזור המיועד ופתאום, בסרטון הוידאו שנוצר, ישוטט דינוזאור לצד העובדים אתכם.

מצלמה: הכל קורה באופן אוטומטי

המצלמה האחורית מצלמת ברזולוציה של 13 מגה פיקסלים ווידאו באיכות [email protected] הקדמית בעלת רזולוציית 5 מגה פיקסל, 720P. ניתן לצלם תמונות באיכות HDR כשהמצלמה יודעת לזהות לבד באיזה מצב נלקחת התמונה: אור חלש, תזוזה, צילום מקרו ועוד. בדומה למצלמות רגילות, לחצן המצלמה הפיזי כולל 2 מהלכי לחיצה, הלחיצה הראשונה תאפשר מיקוד בלבד וזו החזקה יותר תבצע צילום ושמירת תמונה.

Sony Xperia water proof M4 Aqua camera button

באופן כללי התוצאות היו לא רעות, אך לא מושלמות, כמצופה ממכשירי ביניים. חיישן ה-Exmor RS שמוטמע במצלמה מאפשר צילום בתנאי תאורה קשים, אם כי לא הצלחנו להגיע לתוצאות של תמונות שצולמו במכשירי דגל. מה גם שלא ניתן להתערב ביותר מדי הגדרות של המצלמה ומרביתן אוטומטיות. גם במצלמה הקדמית נוסף שיפור בדמות עדשה עם זווית רחבה של 22 מ”מ. כתוצאה מכך גדל מרחב הצילום וניתן לכלול יותר משתתפים בתמונות סלפי קבוצתיות.

 photo DSC_0004_zpswzx2hi1h.jpg   photo DSC_0009_zps76qzgmfu.jpg  photo DSC_0003_zpstpcsv7e7.jpg

איכות שמע: אין תלונות

טלפון? כן. ה-Xperia M4 Aqua יודע גם לקבל ולהוציא שיחות. עם שלל החידושים קצת קשה לזכור זאת. איכות השמע טובה: אנחנו שמענו את הצד השני טוב מאוד וכך הוא שמע אותנו. כששוחחנו באמצעות רמקול המכשיר עוצמת השמע היתה מעט נמוכה, אך לא ברמה שתגרום לנו להתעצבן.

קרא עוד:  וואווי הכריזה באופן רשמי על Kirin 990 עם מודם 5G - היא תשולב כבר ב-Mate 30

עם זאת, כששמענו מוזיקה דרך רמקול המכשיר זכינו לשמוע אותו בעוצמה גבוהה עד מתכתית בקצת ברמה המקסימלית. האזניות המסופקות עם המכשיר, אזניות כפתור פשוטות, מעניקות את מה שסוני ידעה לעשות הכי טוב לאורך השנים – איכות שמע טובה עם באס מעולה וצליל נקי. אז נכון, התחרות בשוק האזניות גדולה, אך ביחס לאזניות המסופקות עם מכשיר ביניים – הן טובות מאוד.

סוללה חזקה ואטימות למים

הסוללה טובה. אפילו מאוד. לא משנה עד כמה היינו אינטנסיביים עם המכשיר – זה החזיק מעמד הרבה מעל למצופה. לסוללה נפח עבודה של 2400 מילי-אמפר/שעה, אך המסך קטן ובשל כך חסכן במשאבים. גם המעבד חסכן כפי שהסברנו ונוספו להם עוד כמה מצבי חסכון שפשוט מאפשרים לשמור על חיי סוללה ארוכים מהרגיל. בממוצע היא החזיקה לנו קצת יותר מ-2 ימים, כשהקפדנו להשאיר את ה-Wi-Fi דולק, גלשנו באינטרנט, ביצענו שיחות, שמענו מוזיקה וראינו סרטוני וידאו.

גם את מבחן המים עברנו בהצלחה. המכשיר שאטום למים על פי תקן IP68 יודע לשרוד טבילה עד לעומק מטר וחצי עד ל-30 דקות. אנחנו ערכנו היכרות קצרה בין המכשיר לבין הדגים באקווריום שבמשרד ובזכות לחצן הצילום הפיזי אף הצלחנו לקחת תמונה או שתיים מתחת למים – באופן טבעי, מאוד קשה להשתמש במסך המגע תחת המים משום שכן טכנולוגיית המגע מבוססת על קיבוליות חשמלית של האצבעות שלנו. כך שאין לחשוש לקחת אותו לבילויי בריכה בקיץ המתקרב.

כשהוצאנו את המכשיר מהמים וניסינו להפעיל מוזיקה, נתקלנו בעוצמת שמע נמוכה מהרמקול. לאחר שייבשנו אותו היטב, ואחת הטיפות שנכלאו ברמקול השתחררה, חזרנו לשמוע בעוצמה המקורית והגבוהה.

לסיכום

היצע מכשירי הביניים בישראל רק הולך וגדל וה-Xperia M4 Aqua הוא עוד אחד מאותם מכשירים. סוני ממשיכה לנופף בתכונת האטימות למים ולאבק ולא שומרת אותה רק למכשירי הדגל. כך, גם מאפיינים שונים של צילום אוטומטי נמצאים באותם המכשירים, אם כי קשה להשוות את יכולות הצילום של מכשירי הביניים לאלה שבשוק מכשירי הדגל.

הסוללה ב-Xperia M4 Aqua בהחלט ראויה לשבח, ובזכותה הסתובבנו ללא מטען במשך יומיים ואף קצת יותר. הביצועים ומהירות הפעולה לא רעים בכלל, אם כי אין להתעלם מהעובדה שהמכשיר התחמם פה ושם כשקצת היה קשה לו.

המחיר הרשמי עומד על 1,790 ש"ח הכוללים שנתיים אחריות על ידי היבואן הרשמי. בשל נפח הזיכרון הפנימי המועט, מומלץ לרכוש בנוסף למכשיר גם כרטיס זיכרון כי 3 ג'יגה-בייט פנויים לא יספיקו לרוב המשתמשים.

Sony Xperia M4 Aqua

ה-Xperia M4 Aqua הוא מכשיר הביניים של סוני החסין למים. הוא מצויד במסך 5 אינץ' 720p לצד שבב Snapdragon 615 וזיכרון עבודה של 2 ג'יגה-בייט RAM. בגבו מצלמה 13 מגה פיקסל עם חיישן מבית סוני, מראה דומה לסדרה ומערכת האנדרואיד בגרסת Lollipop.

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.