כניסתה של סוני אריקסון לתחום הסמרטפונים החל עוד ב-2008 כאשר הציגה לראשונה את Xperia X1 בעל מקלדת מלאה המבוסס על 6 Windows Mobile. למרות המפרט העשיר אותו כלל המכשיר, הוא לא זכה להצלחה מרובה הן בשל איטיות הכללית של המערכת והן בשל מחירו הגבוהה. למרות זאת, סוני אריקסון הציגה את ממשיכו מדגם Xperia X2 בעל מבנה דומה אך הפעם עם Windows Mobile 6.5. בצד המפרט כמעט ולא תמצאו שינויים בין השניים: המעבד והזיכרון נשארו זהים (528MHz ו-256MB RAM, 512MB ROM), המסך גדל ב-0.2 אינצ’ (3.2 אניצ’ 800×480), מצלמה 8 מגה פיקסל (בניגוד ל-3.2 מגה פיקסל) והקישוריות נשארו אותו הדבר (WiF b/g ,Bluetooth ו-HSDPA 7.2MB).

עיצוב המכשיר מעוגל יותר מקודמו ונראה יוקרתי. הוא קטן יחסית למכשירים דומים ונוח לאחיזה ביד. בקדמת המכשיר נמצאים כפתורי השליטה הכוללים כפתור מענה וניתוק, כפתור ניווט וכפתור “פאנלים” לגישה לממשק המשתמש שסוני אריקסון הוסיפו במכשיר. העיצוב בחלק העליון והתחתון נראה כמעין רמקולים צידים אך מתברר שהרמקולים (סטריאופונים) נמצאים מאחור. בקצה העליון נמצא כפתור ההדלקה וכן כניסת אוזניות 3.5 מ”מ ומאחור תמצאו את המצלמה והפלאש. המקלדת נפתחת בסלייד צידי וכוללת מקש רווח ו-Enter מלאים שמאוד נוחים לשימוש בעת ההקלדה. הלחיצה על המקשים קשה מידי שהפריע בעת שימוש רציף.

מערכת ההפעלה Windows Mobile היא אחת המערכות המושמצות כיום ואפשר לומר כי המכשיר לא ממש עוזר לתדמית הזו, למרות המאמץ של סוני אריקסון להביא ממשק מעט שונה. בגרסה 6.5 מיקרוסופט ניסו לעשות מעט סדר בבלאגן כאשר מסך הבית של המערכת מסודר כרשימה גדולה שניתן לגלול אותה כלפי מעלה או מטה עד לבחירה הרצוייה. אכן נוח יותר ומסודר יותר, כך גם תפריט ה-Start שמופיע בצד שמאל למעלה כבר לא מציג תפריט קטן אלא מכניס ישירות למסך האפליקציות וההגדרות. נראה שנעשה כאן מאמץ מצד מיקרוסופט להציג מערכת ידידותית יותר לאצבע אך עדיין בלא מעט מקומות בתפריטים תזדקקו לסטילוס בשימוש השוטף.

קרא עוד:  תכירו: מהדורת מלחמת הכוכבים של +Galaxy Note 10

xperia-x2

סוני אריקסון מצידה הוסיפה תפריט משלה עם מספר ממשקי משתמש שונים. בלחיצה על כפתור הפאנלים הנמצא מתחת לכפתור המענה בקדמת המכשיר, תמצאו תפריט שיאפשר לכם לגשת למולטימדיה, הגדרות ותפריט פאנלים ייחודי שמאפשר לכם לשנות את ממשק המכשיר מהממשק המשעמם של מיקרוסופט. חלק מהפאנלים שתמצאו שם יהיו נוחים יותר ונוחים פחות וההחלפה בניהם פשוטה מאוד. ניתן גם להוריד פאנלים נוספים ובכך לשנות ממשק בהתאם לרצונכם ולא להשתמש בבממשק של מיקרוסופט. למרות כל השינוי שסוני אריקסון ניסו להנחיל, מאחור עדיין רצה ה-Windows Mobile שכל לחיצה בממשק שבחרתם מגיע בסופו של דבר לאפליקציות של המערכת שלצערנו עדיין עובדת בצורה איטית להחריד. לא תוכלו לבצע כל פעולה מבלי להמתין כשניה-שתיים עד שהפעולה תבוצע. לא פעם מצאנו את עצמנו "תקועים" מבלי אפשרות לסגור את האפליקציה מה שגרם לתסכול רב. בניגוד ל-HD2 שם המערכת עובדת מדהים להפליא עם ממשק ה-Sense של HTC, כאן המערכת מתגלה כלא נוחה וקשה מאוד לתפעול.

בצד המולטימדיה הנגן הבסיסי אומנם מספק להאזנה במוזיקה, אך אם אם תרצו לצפות בסרטים ויותר מכך, תצטרכו להוריד אפליקציה וכאן המערכת זוכה ליתרון גדול מול מערכות אחרות. תוכלו למצוא ברשת מספר רב של אפליקציות מכל התחומים ומכל המינים. למערכת ה-Windows Mobile יש מספר גדול יותר של אפליקציות מאשר ב-iPhone אך מיקרוסופט לא השכילה לאחד אותם למקום אחד ורק לאחרונה נפתחה חנות ה-Marketplace. עוצמת הקול ברמקולים החיצוניים לא איכותית מאוד אך סבירה ועוצמתם גבוהה יחסית. גם הגלישה באינטרנט מסורבלת ולא נוחה בדפדפן המקורי של המערכת ואנחנו העדפנו להשתמש בדפדפן Opera. דווקא המצלמה הפתיע לטובה כשיצאו לנו תמונות בצבעים עמוקים וחדות טובה, אולם צילום הוידאו מעט פחות איכותי (דוגמא – Youtube).

קרא עוד:  גם HTC רוצה לחדש מכשיר עבר ופונה לחובבי המותג שיבחרו

דוגמאות צילום

לסיכום: ה-X2 הוא מכשיר קשה לתפעול ואיטי לעבודה. סוני אריקסון בחרה במערכת ה-Windows Mobile וכאן מתגלים רוב הבעיות. למרות שהמערכת עשירה באפשרויות ובתוכנות ופועלת היטב בסנכרון מול ה-Outlook, היא עדיין נותרה מסורבלת, לא נוחה לשימוש וכבדה. בצד החומרה המכשיר איכותי ונראה טוב אך בצד התוכנה רק משתמשים ותיקים של Windows Mobile יתחברו למכשיר. דווקא סוני אריקסון הצליחה להוכיח את עצמה בתחום האנדרואיד כאשר התרשמנו לטובה כשבדקנו את ה-Xperia X10.

המכשיר נמכר בארץ ברשת GoMobile תמורת 3,900 ש"ח. סקירת וידאו מלאה בהמשך.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.