מיד לאחר הכרזת מכשיר הדגל של סוני אריקסון ה-X10 לפני שנה בדיוק , הבטיחה סוני אריקסון את יציאת ליין שלם של מכשירים שיתבססו על מערכת אנדרואיד הפופולרית וכחלק מכך השיקה החברה מגוון מכשירים לשוק הבינוני-גבוהה עם ה-X10 Mini, ה-X10 Mini Pro וה-X8. קיבלנו לידינו את המכשיר השני המבוסס על אנדרואיד בסוני אריקסון, ה-X10 mini, סמארטפון מיניאטורי, אך בעל יכולות מרשימות ביותר לגודלו המזערי.

מראה חיצוני
מעומס של מכשירים חדשים שצצים בכל יום את הקטנצ'יק של סוני אריקסון מבדילים מידותיו הקטנים. במבט ראשון על המכשיר היינו בטוחים שקיבלנו מכשיר שהוא סליידר מחוסר מקלדת שאמורה לצאת, כמו ה-X10 Mini Pro.

הטלפון עצמו הוא במידות הקטנות ביותר לסמארטפון שהחזקתנו בידינו וגודלו הוא 83x50x16 מילימטרים ומשקל של 88 גרם בלבד זאת גם בזכות גודלו של המסך העומד על 2.55 אינצ' בלבד. הטלפון מרגיש בנוח גם בנשיאה בכיס הג'ינס הצמוד (כיס המטבעות הקטן), ומצליח להסתתר מעין מעסיקים במקום העבודה (במקום שבו אסור להסתובב עם מכשיר סלולרי). כאשר מחזיקים את המכשיר ביד ממש מרגישים שהמעצבים שקדו שעות נוספות לא רק על עיצוב, אלא גם על פיזור המשקל על גופו של המכשיר. כיסוי ה- Soft   Touch  של גב המכשיר מקנה גם הוא אחיזה בטוחה שלא מחליקה (להבדיל מהאייפון שלי למשל). גוף המכשיר עשוי פלסטיק כשכפתורי הניווט בעלי כיסוי דמוי מתכת. חייבים לציין לחיוב את הפאנל האחורי, אשר נפתח בקלות מפתיעה, אך יחד עם זאת יושב יציב על גוף הטלפון ולא משמיע חריקות ומאפשר להחליף אותו לצבע אחר אם נרצה. בין הדברים הבודדים שהפריעו לנו זה דווקא הפאנל הקדמי שמשאיר "טביעות אצבעות" מסיביות עליו. לצערנו הבעיה אופיינית לכלל מכשירי המגע של ימינו, אבל הבעיה בולטת כאשר מדובר במכשיר כל כך קטן עם תצוגה קטנה ומוגבלת.

העיצוב
העיצוב הדגם מתאים לשמו – הוא מינימליסטי וחסר הגזמות עיצוביות. על הפאנל הקדמי ממוקמים 3 כפתורי ניווט, שהצורה ומיקום הכפתורים זהים לאחיו הבוגר X10 . על הפאנל האחורי התמקמה מצלמת 5 מגהפיקסל, שטבעה כמה מילימטרים בתוך גוף הטלפון (חשיבה נכונה על הגנה לעדשת המצלמה), פלאש לדים וחריץ רמקול זעיר. על הצד הימני של המכשיר ממוקמים הכפתורים שכבר התרגלנו אליהם בדגמי סוני אריקסון אחרים – כפתורי הווליום וכפתור המצלמה. בצידו התחתון של המיני אנו מוצאים כניסת 3,5 מילימטרים לאוזניות עם מתאם 3 פינים מיוחד שמאפשר שימוש באוזניות עם שלט AVP הנלווה למכשיר. כמו כן אנו מוצאים שם את כניסת microUSB שמוגנת בחסם גומי קשיח אם כי הסגירה של החסם חזקה מידי ונזהרנו מאוד בכל פתיחת החסם שלא לקרוע אותו בטעות.

בצד העליון של המכשיר הכפתור הרגיל שאחראי על הפעלה/נעילה של המכשיר ושינוי המצבים בו.

המסך
X10 mini צויד במסך 2,55 (מאוד זעיר, אך צמצום גדלים משפיע גם על הקטנת מסך), רזולוציה 320х240 פיקסלים. המסך ייוצר לפי טכנולוגיית TFT ומבטיח תמיכה של עד 16 מיליון צבעים.

המסך בהיר, חד ונותן הרגשה טובה גם בשמש וגם בחושך. הצגת צבעים לא מעוררת ביקורת גם בהשוואה ל"גדולים" דוגמת אייפון . תצוגת מסך במבט מזוויות שונות מעוררת התפעלות, הצגת ספר מזווית שהייתה בלתי אפשרית לאייפון והפעלת ציפורים כעוסות גרמה לי אפילו להתלבט האם אני צריך בכיס מכשיר כל כך גדול כמו נמצא בבעלותי כעת ואין ספק כי למרות גודלו של המסך, הוא נוחה לתפעול ומרשים.

התוכנה
X10 mini מתבסס על אנדרואיד 2.1 עם סביבת עבודה עצמאית שמקלה על עבודה מול מערכת הפעלה זו במסך קטן מימדים. המעבד של X10 mini פועל על 600MHz ומאפשר 128 מגהבייט של זיכרון פנימי שלדעתנו הוא נמוך מידי, אך למרות זאת הביצועים היו מרשימים, ולא נתקלנו בתקיעות כלשהם ומהירות התגובה הייתה מצוינת וזהו אחד הדברים שראוי לציין לשבח במכשיר. חלק מן הסוד בתפריטים של ה- X10 mini הוא שימוש בשולחנות עבודה רבים, בהם ניתן להתקין רק ווידג'ט אחד ואלמנטים המצויים בפינות המסך, זאת בהשוואה למכשירי אנדרואיד סטנדרטיים שם ניתן להוסיף מספר ווידג'טים, אך עד 19 שולחנות עבודה שונים וודאי יספיקו לכם כשתחליפו בניהם בדילוגים ימינה שמאלה. מרשים.

קרא עוד:  סוני הכריזה על Xperia L4 לשוק הביניים ולמטה מכך

לחיצה על כפתור אמצעי או העברת אצבע מלמטה למעלה מביאה את המשתמש לתפריט הראשי עם תשע אייקונים עיקריים של שליטה בטלפון והתנועה בתפריטים מלווה באנימציה חלקה ונעימה. כתפור הימני ב- X10 mini אחראי לחזרה לתפריט הקודם ושמאלי על כניסה לתפריטים עצמם.

בין הדברים המיוחדים הראויים לציון בסמארטפון הזה הוא יישום ה-Timescape – מנהל האירועים של סוני אריקסון שקיים גם באחיו ה"גדול" X10, אבל כאן היישום הוא בעיצוב הרבה יותר חסכוני מחד והרבה יותר מהיר מאידך . בעזרת Timescape אפשר לעקוב אחר הודעות של כל חבריך ברשתות חברתיות, דואר אלקטרוני או מסרונים ברצף נע וכולל את יומן השיחות שלכם והיישום גם מקשר בין האנשים עימם אתם בהתכתבות.

ספר הטלפונים: יש לציין לטובה את החיפוש אחר אנשי קשר בספר הטלפונים בזכות הגלילה הנעה לפי האותיות בעברית ואנגלית. כמות הטלפונים במכשיר  X10 min איננה מוגבלת ותלויה רק בכמות הזיכרון, כשפרט למספר הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המערכת מאפשרת הפעלת יכולת infinite (כפתור 8 לרוחב), למעקב אחר הודעות של אותו האדם ברשתות חברתיות (בתנאי שפרטיו ברשת זו הוכנסו לטלפון).

מסרונים והודעות: בדומה למכשירי אנדרואיד אחרים ההודעות בדגמי X10 מוצגים בצורת צ'ט, כך כאשר אתם רוצים לצפות במסרון אתם מחפשים לא אחר ידיעה ספציפית, אלא אחר אדם שכתב לכם. את כתיבת הודעות מצאנו כפחות נוחה זאת בשל המקלדת הנומרית הקיימת, במיוחד אחרי שהתרגלנו למקלדות QWERTY במכשירים מודרניים. כמו במקלדות אלפה-נומריות יש לבחור בכל אות אחת משלוש אפשרויות הקשה. מילון T9 עוזר במקצת בניחושי מילים ובסך הכל במצב כתיבת מסרון למסך נכנסים עד 4 שורות של טקסט.

דפדפן
אחד הדפדפנים הטובים בסמארטפונים הוא ללא ספק הדפדפן המגיע באנדרואיד מבוסס Webkit, אולם לגודלו של המסך יש כאן חשיבות קריטית שכן גם גודלו (2.55") וגם הרזולוציה (240×320) מקשים על הגלישה והשימוש בדפדפן. הכתב נראה קטן מידי ולא פשוט לגלוש כמו בסמארטפונים עם מסך גדול, כשגם התמיכה ב-Multi Touch הייתה חסרה לנו מאוד.

תקשורת

בהתקשרות,  ה-x10 Mini  מביא את כל הקישוריות האפשריות היום: Wi-Fi, Bluetooth, 3G תקשורת USB, ומקלט GPS מובנה. תקשורת ה-WiFi עבדה מצוין וקלטה את כל הרשתות שבסביבה, ומקלט ה-GPS עבד היטב עם תוכנת הניווט Waze.

מדיה ורדיו

בטלפון המזערי הזה אחד הדברים שהפתיעו לטובה אלו יכולות הצגת והשמעת המדיה בו, וכנראה שמסורת הווקמן שהמותג ננטש לפני שנה לא ממהרת להישכח בטלפונים של סוני אריקסון. הנגן בטלפון מאוד ברור ומובן להפעלה, אם כי לא שופע באפשרויות מעבר להשמעה אקראית . גם כאן ישנו כפתור ה- Infinite המאפשר במקרה של נגן המוזיקה חיפוש סרטונים דומים של אותו המבצע ב-YouTube. עוד ראוי לציין את הרמקול החיצוני המאוד חזק שהתקינו ל-Mini ואיכותי יחסית כמו גם עם האוזניות.

הופתענו לגלות שמחדל של "האח הגדול" X10 תוקן בMINI הצעיר, ובטלפון הזה ישנו רדיו FM מובנה שסורק את כל התדרים האפשריים ומכניסם לזיכרון.

המצלמה
אחת ההפתעות לחיוב ב-X10 mini הייתה מצלמת 5 מגה פיקסל, אך ההגדרות שלה (לפחות בגרסת התוכנה הקיימת במכשיר) הן צנועות למדי. יש רק 4 סוגי צילום בהגדרה: אוטומטי, צילום מאקרו, "חצות" ו"ספורט". מצד שני הכניסה להגדרות מאוד נוחה וממוקמת מסביב למסך בארבעת הפינות. בפינה השמאלית העליונה – אייקון הפעלה/כיבוי פלאש, ימנית עליונה – וידאו/סטילס, ימנית תחתונה – הגדרות צילום, שמאלית תחתונה – אלבום תמונות. זמן התגובה במצלמה זוכה להרבה מאוד שבחים, דילוג בין תפריטים מהיר, הצילומים נשמרים ללא השהייה. לגבי האיכות, קיבלנו גם כאן הפתעה כשהצבעים יצאו טובים מאוד וכמעט ללא רעש דיגיטלי גם בחושך.

קרא עוד:  בשם העובדים: גם אינטל, ויוו ומדיה-טק מוותרות על MWC 2020

הגדרות וידאו במכשיר עוד יותר צנועות. יש שני סוגי צילום – רגיל ו-MMS. סוג צילום השני מגביל אותך ל-22 שניות צילום. הסרטונים שצולמו מתקבלות בפורמט 3GP בלבד, חסרה לי מאוד מצלמה קדמית לשיחות וידאו.

הסוללה
אחת התכונות המוזרות שנתקלנו ב-X10 mini מכל שורת המוצרים של סוני אריקסון היא סוללה שאיננה ניתנת להסרה. למה היצרן דאג לזה, לא ברור לנו. מה שמוזר עוד יותר שבדגם הקרוב ביותר ל"קטנצ'יק" הוא X10 mini pro הוא כן עם סוללה שאפשר להוציא. כך או אחרת מתחת לכיסוי האחורי ממוקמות כניסות SIM ו-microSD והסוללה חבויה עמוק בגוף המכשיר. היצרן מפרסם אפשרות להחלפה "חמה" של כרטיס SIM, אך מניסיון, ההחלפה דורשת כיבוי והדלקה של המכשיר. נפח הסוללה מאכזב למדי לסמארטפון – 950 מיליאמפר. היצרן מבטיח 4 שעות פעילות מקסימלית ו-280 שעות בזמן המתנה. בפועל השימוש האופטימלי במכשיר הוא בפועל כשעתיים שיחת טלפון כשעתיים של שימוש בWIFI, כמה עשרות צילומים ושעת נגינה של מוזיקה, זה מה שהצלחתי "לגרד" מן המכשיר במצב אקטיבי. מצד שני במצב של שימוש רפוי בלי קליטה הסוללה הצליחה להחזיק שלושה ימים ללא הטענה.

סקירת וידאו

מחיר
המכשיר נמכר בארץ דרך רשת סלקום בעבור 53 ש”ח לחודש למשך 36 חודש (סה”כ 1908 ש”ח), ולמדברים מעל 149 ש”ח בחודש ישלמו 10 שקלים. בחנויות הפרטיות המכשיר נמכר ב-1,100 ש”ח, לכן מי שמרבה לדבר היינו ממליצים על העסקה של סלקום, אחרת החנויות הפרטיות מביאים דיל מצוין.

לסיכום
אי אפשר להגיד שה-Sony Ericsson Xperia X10 miniהוא מחוסר מגרעות. אבל מצד, יש לו רק שני חסרונות מהותיים: מחסור במקלדת QWERTY וזמן עבודה נמוך יחסית. בכל היתר הסמארטפון הזעיר הזה יכול לקבל את המלצתנו.

האנדרואיד הקטן בעולם בקלות יחליף לכם כל טלפון רגיל אם עד כה נמנעתם מלקנות סמארטפון בגלל הגודל שלו. את ה-X10 mini אפשר לשים בכיס המכנס בלי לשים אליו לב בכלל ומי שאוהב בטלפונים עיצוב, הקטנצ'יק הזה הוא באמת ייחודי. המכשיר הזה הוא מאוד אמוציונלי ומבדיקה מהירה מאוד מוצא חן בעיני נשים.  היכולות הקומוניקטיביות של X10 mini זהות למכשירי דגל על אנדרואיד הקיימים היום בשוק, והמחיר הוא פחות ממחצית ממכשירים האלה. צריך גם להגיד מילה טובה על המצלמה ועבודת ממשק מהירה בצורה משכנעת. במשפט אחד, מומלץ כסמארטפון ראשון וכשדרוג לטלפון רגיל או אולי אפילו כמכשיר משני ונוסף.

 

מה בקופסא?
– טלפון Sony Ericsson Xperia X10 mini
– כרטיס זיכרון microSD 2 ג'יגה בייט
– אוזניות עם שלט MH810
– כבל USB
– מטען Greenheart חסכני
– מדריך למשתמש רב שפתי

מפרט:
מעבד: 600MHz ARM 11 processor, Adreno 200 GPU
זיכרון: 2GB זיכרון אחסון בכרטיס microSD, זיכרון פנימי 128MB RAM
מסך: 2.55 אינץ' מסוג LCD TFT ברזולוציה של 240×320 פיקסלים, מגע Capacitive
מצלמה: 5MP, רזולוציה 2592х1944, צילום וידאו [email protected]
קישוריות: Bluetooth 2.0, A-GPS, Wi-Fi b/g ,3G HSDPA
מערכת הפעלה: Android 2.1
סוללה: 950mAh
מידות: 83x50x16 מ"מ
משקל: 88 גרם
קרינה: SAR 1.17