לפני מספר חודשים הכריזה סוני אריקסון על שלושת מכשירי הדגל של החברה לשנת 2009 (מכשירי ה-Unlimited Entertainment). החברה השיקה בארץ אתמול את כל שלושת המכשירים: ה-Yari שהושק בפלאפון ובקרוב באורנג', ה-Satio שהושק באורנג' ובפלאפון וה-Aino שיגיע לפלאפון כבר בשבוע הבא. אחד מהמכשירים שעניין אותנו יותר הוא ה-Satio המגיע עם מערכת ההפעלה סימביאן ומצלמת 12MP, לראשונה במכשירי סוני אריקסון.  מכשיר ה-Satio אותו סקרנו שייך לרשת אורנג', אך ההבדלים בינו לבין המכשיר שישווק ברשת פלאפון מיזערים מאוד וכוללים הבדלי יישומים בלבד (תוכנת GPS וישומיים שונים השיכיים לכל מפעילה ומפעילה).

יש לציין שה- Satio משווק כמכשיר צילום ומולטימדיה ולכן אנו מצפים לתמורה מלאה בעבור מכשיר בסדר גודל שכזה. כבר בפעם הראשונה שמחזיקים את המכשיר אפשר להבחין בהשקעה של סוני אריקסון באיכות החומרים. נכון שלא מדובר עדיין באיכות חומרים מהגבוהות ביותר שראינו אך אין ספק שהוא יכול לשרוד ולהחזיק הרבה יותר מהמכשירים הקודמים של סוני אריקסון כדוגמאת ה- C905 ודומיו. ניתן להבחין באיכות החומרים הטובה ביחס ל-N97 וה- N85 במספר דרגות. למרות גודלו, הוא אינו כבד כל כך ויושב בצורה טובה מאוד בכף היד וכך גם בכיס.

מסך ה-Satio הוא מסך מגע TFT רסיסטיב רחב ביחס של 16:9 ובגודל 3.5 אינצ', שבניגוד לרוב מסכי המגע כיום, אינו מתלכלך מהר ואינו מושך טביעות אצבע. גם התצוגה אל מול אור שמש ישיר מאפשרת עבודה חלקה ללא כל בעיה. אין לכם לחשוש לפגיעות ושריטות במסך מכיוון שהמסך עמיד בפני שריטות ומכות, כמובן עד לגבול מסויים.

המכשיר מגיע עם ממשק הסימביאן S60 בהתאמה של סוני אריקסון הן במסך הבית והן בתפריטים על ידי אייקונים שונים וסידור מחדש של התפריט. מסך הבית פשוט מאוד וכולל שורה של אייקונים המאפשרים גישה מהירה לקיצורים שונים כגון סימניות האינטרנט, אנשי הקשר המועדפים וחזרה למסך הבית של המכשיר. בחלקו התחתון של המסך ישנו קישור ישיר לנגן המוזיקה וכן קיצורים נוספים לתפריט הראשי, לממשק המולטימדיה ועוד. התפריטים המוכרים לנו מעולם הסימביאן פשוטים לתפעול אך עם זאת, אינם כוללם אפקטים מרשימים.

קרא עוד:  מייסד ויוו: "אנחנו בדרך גם לאירופה"

כאמור, יעודו של ה-Satio הוא צילום ומולטימדיה ועל כך נתמקד כעת. ממשק המולטימדיה, ה"מדיה סנטר" של סוני אריקסון מוכר לנו עוד ממכשירי ה- A2. מדובר בממשק נוח מאוד וקל לשימוש אפילו לאנשים שלא התנסו בו לפני כן. דבר שנעלם בממשק זה הוא מספר הקיצורים שצומצם ל- 3 בלבד (וידיאו, תמונות ומוסיקה בלבד) וזאת לעומת המכשירים האחרים כמו ה- Aino וה- Yari ששיכיים לאותה סדרת המכשירים אך כוללים את כל 6 הקיצורים הכוללים בנוסף קיצור למשחקים, לסימניות ולהגדרות המדיה סנטר.
ממשק הצפיה בתמונות נראה טוב ופועל בצורה חלקה אך כאן מורגש החסרון של הגלילה הקינטית אשר לא קיימת ומאלצת אותנו לגלול שורה אחר שורה עם האצבע עד להגעה לתמונה הרצויה. פתיחת התמונה מתבצעת בקלות בלחיצה, והמעבר בין התמונות גם הוא פשוט כמו בכל מכשירי המגע – על ידי הזזת התמונות ימינה ושמאלה בהתאמה. מכיוון שמדובר במערכת הסימביאן הידועה באיטיותה, אפשר לחוש במעט איטיות בממשק וברענון התצוגה בזמן גרירת התמונות.
גם ממשק הוידאו של המכשיר פשוט לתפעול ועובד בצורה חלקה. איכות הוידאו של המכשיר גבוהה מאוד וחדות וצבעי התמונה מצויינים. עוצמת השמע של המכשיר אף היא גבוהה למרות שלמכשיר רמקול אחד בלבד. גם בלב באירוע, עם רעשי רקע מסביב עדיין הצלחנו לשמוע את המוזיקה בצורה טובה כך שיכולות המולטימדיה של המכשיר בהחלט מספקות ועושות את העבודה כמו שצריך. יהיה נחמד לראות את עדכוני הגרסה של סוני אריקסון שישפרו אף יותר את כל נושא המולטימדיה של המכשיר.

קרא עוד:  קוואלקום הכריזה על שלושה מעבדי Snapdragon חדשים לשוק הבינוני עד הנמוך

הפרמטר השני של ה- Satio היא מצלמת ה-12MP הראשונה בארץ. תוצאות הצילום כפי שבחנו במקום במספר מצבי צילום היו גבוהות מאוד ביחס לכל מכשיר מבית סוני אריקסון אשר ראינו עד היום. את המצלמה ניתן להפעיל בשתי דרכים – הראשונה דרך התפריט הראשי בלחיצת כפתור והשנייה על ידי פתיחת התריס שבגב המכשיר וחשיפת עדשת המצלמה. אהבנו מאוד את התריס שנפתח בקלות ומפעיל את המצלמה בתוך שניות. ממשק הצילום של המכשיר הן בצילום סטילס והן בצילום וידאו הוא פשוט וקל לשימוש. במכשיר ישנה אפשרות לצלם תמונות ברזולוציה מקסימלית של 4000×3000 ביחס של 4:3 וצילום ברזולוציה של 9MP המספק תמונות ביחס של 16:9. במקומות חשוכים יכנס לפעולה פלאש ה-xenon החזק אשר מספק תאורה טובה מאוד. למי שמעוניין לצלם וידאו, קיימת נורת LED המספקת תאורה לצילום וידאו גם בלילה באיכות VGA.
פונקציה שחסרה לנו וקיימת במכשירים האחרונים כדוגמאת ה- HD2 והאיפון 3GS והיינו שמחים גם לראות ב- Satio היא אופצית המיקוד הידני שמתבצעת על ידי לחיצה בנוקדה מסויימת במסך אשר גורמת למיקוד התמונה עם האוביקט הספציפי.

את ממשקי המכשיר ועיצובו תוכלו לראות בסקירת הוידאו שביצענו. למי שכבר מעוניין לרכוש את המכשיר נוכל לומר שהוא משווק ברשת אורנג' במחיר של 129 ש"ח בחודש (X36) ובשבועיים הקרובים הוא צפוי גם להגיע לרשת פלאפון בטווח מחיר די דומה לזה שברשת אורנג'.