לא פעם עולים חששות של משתמשי הסלולר בנוגע למעקב אחר השימוש במכשיר הסמארטפון שברשותנו והאם המידע משותף עם היצרניות או ספקיות התוכן. החששות לעיתים מוצדקות כמו במקרה שנחשף לאחרונה כי מכשיר האייפון עוקב אחר תנועת המשתמש ושומר את הנתונים במכשיר, וגם במכשירי אנדרואיד מתרחש דבר דומה לאחר אישור המשתמש לכך.

אבל כל זה נשמע פעוט לעומת התופעה שנתגלתה על ידי מפתח האנדרואיד טרוור אקהרט במכשיר ה-HTC EVO 4G שברשותו. אקהרט חקר ומצא כי ישנה אפליקציה בשם Carrier IQ המבצעת רישום של כל לחיצה ופקודה על גבי מסך המגע ושומרת זאת בקובץ לוג פנימי. המעקב שנשמר בקובץ הוא כמעט כל פעולה שהמשתמש מבצע – החל מהקשת מספרים וחיוג, שליחת SMSים, גלישה באינטרנט ועוד.

האפליקציה כך מתברר, הותקנה מראש במכשיר המגיע מהמפעילה ולמרות שזיהה וניסה לסגור את שירותי המערכת של האפליקציה (בסרטון בהמשך), הם לא נסגרו והמשיכו לפעול ברקע. לא ברור האם יש כאן שייכות למכשירי HTC ומבדיקה שלנו במכשיר Desire (רום מבושל) לא מצאנו את האפליקציה המדוברת, אולם אין מניע כי זה יכול להתרחש בכל מכשיר סמארטפון אחר ועל מערכות הפעלה שונות.

דיווחים שונים המגיעים בשעות האחרונות אומרים כי חוקרים מאוניברסיטת North Carolina בארה"ב מצאו במספר מכשירי בלקברי, נוקיה, סמסונג ו-HTC הותקנה מראש אפליקציה בשם Woodpecker המבצעת מעקב דומה ומסוגלת "להדליף" מידע אישי ללא ידיעתו של המשתמש. כך גם הדיווח על כך שאפליקציית Carrier IQ מותקנת גם גם במכשירי האייפון, אולם על המשמשת להפעיל את אפשרות הדיאגנוסטיקה לפני שזו תופעל.

יש לציין כי חברת Carrier IQ מקפידה להכחיש את הדברים ולאחרונה תבעה את אקהרט לאחרונה על הטענה כי התוכנה שלהם מבצע מעקב ורישום הקלדות, אולם הם משכו את התביעה בזריזות לאחר שהבינו כי זה לא יעשה להם טוב. בכל מקרה, צריך להמתין לראות מה תהיה תגובת היצרניות וגוגל על הדברים המדאיגים הללו וכיצד ניתן למנוע חדירה כה פולשנית לפרטיות. (מקור)

עדכון: גוגל, נוקיה ויצרניות נוספות מכחישות שימוש בתוכנת מעקב, ומה עם אפל?

צילום: cc flicker Phil Roeder

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.