כפי שהבטיח, לאחר נטישת פרויקט ההתאמה של פיירפוקס (Firefox) למסכי המגע ב-Windows 8, שחרר ארגון מוזילה (Mozilla) גרסה חדשה של הדפדפן שלו שמותאמת לעבודה ב-Windows 10, ויחסית מהר לאחר השקת מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט.

הדבר הבולט ביותר בדפדפן היא שבעת הרצתו תחת Windows 10 הוא מציג את השפה העיצובית בה השתמשה מיקרוסופט למערכת ההפעלה שלה, וזה בולט במיוחד כשמריצים את הדפדפן בחלון שאינו נמתח על כל המסך, ועם ערכת הנושא שהינה ברירת המחדל שלו. חלק מהכפתורים הוגדלו, והם תואמים בגודלם לאלה של Windows החדשה. כמו כן יש אלמנטים יפים של הצללה שנותנים הרגשה תלת ממדית בעת שפתוחות לשוניות רבות, וכן השדה הכתובת ושדה החיפוש הוגדלו במעט ואפילו הגופן שמשמש לכתיבה בהם מעט גדול יותר. ולמרות ההגדלות הללו, סך כל השטח הזמין לגלישה עצמה הוגדל.

אבל המראה החיצוני של הדפדפן כמובן אינו השינוי היחיד שמוצע בגרסה 40. אחד השינויים הללו קשורים לאבטחה. אם מנסים להתקין תוסף שלא קיבל את האישור של מוזילה, תופיע על המסך אזהרה מתאימה. עם זאת, אם המשתמש ירצה הוא יוכל להתקין את התוסף ולקחת את הסיכון על עצמו. בגרסה הבאה, Firefox 41, מתכוונים במוזילה להציב חסימה מלאה נגד שימוש בתוסף כזה. אם כבר הזכרנו תוספים, מנהל התוספים של הדפדפן עבר גם הוא שינוי עיצובי, והוא נגיש באמצעות כתיבת about:addone בשדה הכתובת. התוספים גם עולים מהר יותר והם נתקעים פחות לפי מוזילה.

קרא עוד:  גוגל מתחילה לאפשר שימוש בטביעת אצבע במקום סיסמאות ב-Chrome

firefox-addon-manager

שינוי אחר בא לידי ביטוי עבור אלו שמשתמשים ב-Hello כדי לבצע שיחות מידיות ישירות מתוך הדפדפן. בחלון מופיעה שורה בה כתוב Add some comtext והיא מאפשרת, בלחיצה עליה, להוסיף כותרת לשיחה, לשלוח קישורים ואף לכתוב הערות.

הגרסה החדשה גם מציעה לא מעט תיקוני אבטחה שכוללים גם טיפול בפגיעות ה-Stagefright שכבר הפכה לידועה לשמצה. בין תכונות האבטחה החדשות ניתן למצוא אזהרה כנגד הורדת קבצים מסוכנים, שכמו באזהרות מפני כניסה לאתרים מסוכנים, עושה שימוש במנוע הגלישה הבטוחה של גוגל (Google).

במקביל שוחררה גם גרסה 40 של הדפדפן לאנדרואיד (Android), שאחד השיפורים הנוספים שהיא מציעה זה לחיצה ארוכה על כפתור החזרה או קדימה כדי לפתוח את היסטוריית הגלישה של הדפדפן.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.