אם אי פעם יצא לכם להשתמש בסמארטפון בעל מסך מגע למשך זמן ממושך, ואז לגלות שהאצבעות שלא השתמשתם בהן פשוט נרדמו תוך כדי – אתם בחברה טובה. אבל מתברר שזו בהחלט לא ההשפעה היחידה שיש למכשיר על האצבעות שלנו, או על המוח שלנו.

חוקרים באוניברסיטת ציריך בשוויץ גילו שאנשים שמשתמשים בטלפונים חכמים לאורך זמן מפגינים פעילות מוחית נמרצת יותר, שקשורה ישירות לשימוש הסימולטני בכמה אצבעות במקביל. כלומר, בזמן שאתם מסמסים לחברים שלכם או גולשים ברשת ומשתמשים באגודל ובאצבע, אזור מיוחד במוח שלכם "נדלק", ו"נכבה" בזמן שאתם לא משתמשים במכשיר. איך הם יודעים שזה קשור לאצבעות ולא למה שאתם עושים באותו רגע בטלפון? משום שאנשים בעלי טלפונים פחות חכמים וללא מסכי מגע לא הפגינו את אותה הפעילות בזמן שביצעו את אותן המשימות.

המשמעות, לפי החוקרים, יכולה היא די מרחיקה לכת. המוח שלנו יודע לשנות את הדרך שבה מערכת העצבים מתקשרת עם האצבעות, ומפרש את האותות החדשים בהתאם. מה שאומר שיכול מאוד להיות שהוא מסוגל להשתנות בהתאם לפיתוחים טכנולוגים חדשים ולהתכתב איתם באופן אורגני.

יחד עם זאת, מזהירים החוקרים, שימוש אינטנסיבי מדי בסלולרי עשוי להוביל לתוצאות שונות לגמרי בתחומים אחרים, כמו למשל כשלים מוטוריים או כאבים. כך שעושה רושם שהמוח שלנו עדיין רחוק מלהיות המוח של רובוקופ.