בית חכם

את אמיר, גבר תל-אביבי בשנות ה-30 לחיו, פגשנו בשעת בוקר מוקדמת. דקות אחדות לאחר שקם ממיטתו, אמיר נעמד מול המראה, הניף את ידו בצורה מוזרה, הסתובב, התכופף, ולפתע המראה התחילה לדבר איתו. אמיר חייך וסידר את שערו. "שים לב לעליה במשקל", אמרה לו המראה והמליצה לו לצאת מיד לאוויר הצח ולהתחיל לרכוב על אופניים.

אמיר, נודה באמת, נמצא בשלב זה רק בדמיוננו, אבל "המראה המדברת" – כבר קיימת במציאות ולפיתוחה אחראים גם מהנדסי אינטל בארץ. המראה הזו היא חלק מהבית החכם, שמשתלט אט אט על חיינו. לא האמנו עד כמה מהר זה קרה, אך תאורה חכמה כבר הופכת לדבר שבשגרה, הדוד נשלט מרחוק על ידי אפליקציה ייעודית ושואב האבק כבר יודע בעצמו היכן לשאוב. אם תרצו, תוכלו גם להשגיח עליו מרחוק, גם כן באמצעות אפליקציה.

התופעה הטכנולוגית הזו מכונה "האינטרנט של הדברים" (IoT) וזהו כינוי הכולל בחובו מגוון רחב של מוצרים. אם בעבר התייחסנו אל מגוון מוצרי החשמל שסביבנו כמכשירים שיודעים לעשות רק את הפעולה שלשמה נוצרו ולכל היותר לכוון להם טיימר לפני שיוצרים מהבית, באמצעות האינטרנט של הדברים הופכים אותם מוצרים לחכמים, זאת בזכות מנגנונים אלקטרוניים שנוספו להם ושמאפשרים להם לקבל נתונים על הסביבה ולתקשר עם מוצרים אחרים (ואיתנו) באמצעות רשת האינטרנט.

נחזור לאמיר. בביתו מותקנת המראה החכמה של אינטל שאותה הוא מפעיל בעזרת מחוות ידיים בלבד. באמצעות מצלמת תלת-מימד סורקת המראה את גופו של אמיר מלפנים ומאחור ומציגה על גבי הזכוכית את נתוני הגובה שלו, משקלו ואת היחסים ביניהם (מדד BMI, שיש עליו מחלוקת). כמו כן, אמיר מקבל מהמראה המלצות כיצד להגיע ליחסי משקל-גובה בריאים (או לפחות כאלה שמוגדרים ככאלה) וזאת באמצעות הנחיות לפעילויות גופניות שונות.

לגלות שאין חלב גם מבלי לפתוח את המקרר

אך לפני שנצא לרכיבת האופניים רוצה אמיר להכין את ארוחת הבוקר ולפני שבכלל פתח את המקרר החכם שמוצב במטבח שלו, הוא נזכר שיתכן ולא נותר בו חלב. אמיר מציץ באפליקציית המקרר שהותקנה בטלפון החכם ובאמצעות צפייה בצילום מתוך פנים המקרר – מגלה שאכן אין חלב, ושהמקרר כבר שלח הזמנה לסופר לקראת הקניה הבאה.

https://www.youtube.com/watch?v=rkfYQdbayDc

סמסונג, למשל, הבינה שהמקרר הוא לוח המודעות של הבית ואת שלל המגנטים והרשימות החליפה במסך LCD, Full HD, בגודל 21.5 אינץ'. על המסך ניתן להציג יומנים, תמונות מתחלפות, ליצור רשימת קניות חכמה, לשתף ולהציג מתכונים ועוד פעולות רבות ומגוונות. אם לא תרצו להפסיד את תכנית הבוקר, ניתן גם לנגן אותה ישירות על דלת המקרר. הציורים של האחיינים של אמיר צולמו בסמארטפון ונמצאים בטפט המסך של המקרר.
גם כאן הופך אותו מקרר, שעד לא מכבר רק קירר עבורנו את האוכל, למחשב לכל דבר עם מסך, מצלמות וחיבור אינטרנט מוכן בכדי להזמין עבורנו אוטומטית את רשימת הקניות מאתר הקניות המועדף עלינו. כשכוללים גם אותו, גם את המראה החכמה של אינטל, את התאורה, התריסים החכמים וגם מערכות אודיו מתקדמות –מקבלים בית חכם שכמעט בכל פינה בו ניתן למצוא מכשיר חכם אחר.

https://www.youtube.com/watch?v=bMc8kOunpEE

תנו למכשירים לדבר זה עם זה

כיצד גורמים למוצרים רבים ממותגים שונים "לדבר" זה עם זה? ומצד שני, איך מוודאים שכל הדיירים יודעים להשתמש במגוון המכשירים? החברות הגדולות מנסות ליצור תקן אחיד, כך שכל מוצר יוכל להתחבר לאותה רשת, ויהי קל לשלוט בהן. התשובה הפשוטה יותר היא שהכל מתחבר כבר לסמארטפון דרך הרשת הביתית.

קרא עוד:  וידאו חושף: כך נראה שיתוף הקבצים המהיר בין מכשירי האנדרואיד

"בכל בית ממוצע יש מישהו אחד שיודע להפעיל בצורה מלאה את מערכות האודיו והוידאו ומישהו אחר שיודע להפעיל מוצרים כמו מכונות כביסה ומדיח כלים", מסביר אדם טולדנו, מנהל שיווק בחברת Smart Home Israel, "אבל כולם יודעים להשתמש באפליקציה שבטלפון. כשכל המוצרים יהיו מנוהלים על ידי הטלפון החכם שנמצא לנו ביד, רוב הזמן נוכל להפעיל את כל המוצרים בצורה פשוטה ויעילה, גם את המוצרים שאנחנו פחות יודעים כיצד להשתמש בהם", מוסיף טולדנו.

המאפיין העיקרי של אותם מוצרים חכמים הוא איסוף נתונים מהסביבה, קישור לרשת האינטרנט ויכולת לניתוח מאוחר או שליטה מרחוק. יכולות ניתוח מסוג זה חשובות עבורנו גם ברמה הבריאותית וגם על מנת להשתפר בכושר הספורטיבי.

איך הביצועים שלך?

אם נצטרף שוב ליומו העמוס של אמיר, כרגע הוא ברכיבה על אופני BMX המשתמשים בחיישנים של אינטל שהופכים אותם לחכמים. הן בכיסא והן בכידון מותקנים אותם חיישנים זעירים שאוספים נתונים על ביצועיו של אמיר. באמצעות אפליקציה בסמארטפון שלה צופה אמיר בנתונים כמו מהירות, תאוצה ועוד.

לפתע עצר אמיר את אימון האופניים והחליט להתאמן בחבטות בייסבול. הוא השתמש במחבט שבו חיישן מיוחד שיודע לנתח את כוח החבטה, את התאוצה והמהירות. מאוחר יותר הוא יצפה באתר אינטרנט ייעודי שאגר עבורו את כלל הנתונים ויתן לו המלצות כיצד לשפר את כישורי הבייסבול שלו.

החיישן שנקרא SparTag לא מיועד רק לחיבור למחבטי בייסבול והוא דוגמה נוספת כיצד חיישנים הופכים כמעט כל חפץ ככלי ללמידה. "קונספט המחבט הוא רק דוגמה אחת לדרכים בהן SparTag יכול לבוא לידי שימוש", הסבירה רות תומסון ממפתחי המוצר. "המוצר מציע שיטה מהירה ויעילה של לכידה, עיבוד וניתוח נתוני תנועה מציוד או ישירות מהגוף – ומציגה אותו כמידע שימושי ומניע לפעולה", אמרה תומסון.

חזרנו עם אמיר לביתו ואחד העציצים שבסלון הבית הפוך. כששאלנו את אמיר מה קרה, הוא מיד חשד בג'וני הכלבלב. בירור קצרצר באפליקציית PetPace, אפליקציה המקבלת נתונים מקולר חכם שמוצמד לג'וני, מגלה פעילות רבה של ג'וני בשעה האחרונה והנתונים מצביעים עליו כאשם המרכזי. ועד שננקה את הלכלוך שנוצר (בעזרת שואב רובוטי), נספר לכם כי הקולר מספק נתונים רבים הקשורים לבריאות הכלב: כדוגמת דופק, קצב נשימה, חום גוף, שריפת קלוריות והתנוחות הפופולאריות של הכלב.

לאחר יום העבודה שלו, אמיר חוזר הביתה בערב, המשלוח עם החלב כבר מחכה לו, והוא רוצה לראות קצת טלוויזיה. יכול להיות שיש לו שלט שקבור באחת הכריות של הספה, או שאזלו לו הבטריות. אבל הוא שכח ממנו לפני שנים. אמיר פשוט מניף את היד ומזיז את האצבע מצד לצד, בין תפריטי הטלוויזיה עד שמגיע לדיווח מזג האוויר והחדשות.

לחברת EyeSight ישנו מוצר היושב על מסך הטלוויזיה או על המזנון ומאפשר להפעיל את הטלוויזיה, את הממירים, המגברים, המגזנים וגם קונסולות משחק – כל זאת באמצעות מחוות ותנועות ידיים. בעזרת המכשיר ניתן לעבור בין ערוצים על ידי הנפת האצבע, להשתיק כאשר מקרבים את האצבע לפה, לעבור בין מכשירים בהנפת יד ועוד.

קרא עוד:  שוברת גבולות: שאומי תשיק טלפון עם 16 גיגה-בייט זיכרון

איום על הפרטיות, תרומה משמעותית לחיינו

"אין ספק שהאינטרנט של הדברים אמנם מסייע מאוד בחיי היומיום", אומר ד"ר רועי צזנה, חוקר עתידים במרכז בלווטניק לחקר הסייבר באוניברסיטת תל-אביב ומייסד Tele-Buddy, "אך בעיקר מעמיד איום גדול על הפרטיות, הן ברמה האישית והן ברמה הכללית. כשבכל מקום ישנם חיישנים ומצלמות המשדרים את המתרחש ועוקבים אחר דפוסי התנהגות, נפתחת פרצה עבור הפושעים היודעים את סיסמאות הגישה לשירותים שונים, אך גם השלטון מקבל גישה לכל מה שקורה עם האזרחים בכל מקום".

כך או כך, ד"ר צזנה מנחש כי בשנים הקרובות אנשים רק ימשיכו לקבל על עצמם עוד ועוד חיישנים בתאווה, כי "כשיש לנו חיישנים על הגוף ובתוך הגוף, אנחנו מקבלים יעוץ רפואי בכל מקום ובכל זמן", מסביר צזנה. "אני אהיה הראשון שאסחור בפרטיות שלי כדי להיות בריא", הוא מוסיף.

אך ברמה הצרכנית, כשנאגר מידע רב כל כך מהחיישנים השונים, החשש העיקרי הוא מכוחן של החברות. אלה עלולות לנצל את דפוסי ההתנהגות שלנו, הצרכנים, ולהפיק המון תובנות לגבינו כצרכנים. לדעתו של צזנה יש לקיים כבר עכשיו דיון ציבורי איזה כוח אנחנו מעניקים לחברות ואיפה מסתיימים גבולות השליטה שלהן בתחומים השונים. "חלק מהמשמעות של 'האינטרנט של הדברים' הוא שהעולם הוירטואלי זולג אל העולם הפיזי ויש לנטר את זרימת המידע בכל זמן ובכל מקום", אומר רועי צזנה.

סרטון די ישן של ה-ACLU, האגרון האמריקאי לזכויות האזרח, מדגים את אובדן הפרטיות שלנו באמצעות תרחיש הזמנת פיצה עתידי, שבו כל הזמנת פיצה מעלה את המחיר על הביטוח הרפואי שלנו, ובפיצרייה יודעים אם אנחנו קמצנים. אנחנו כנראה כבר לא רחוקים משם.

בקרוב אצלכם

על "האינטרנט של הדברים" אנחנו שומעים כבר שנים רבות, אך נראה שעכשיו אנו נמצאים בתקופה שבה התחום הזה הוכיח את עצמו וכל שנותר הוא לחכות שיתפשט לעוד ועוד מוצרים. אלו שהוזכרו בכתבה כבר הוצגו בתערוכות טכנולוגיה רבות ברחבי העולם.

אמנם, מרביתם עוד נחשבים כמוצרי קונספט שטרם ניתן לדעת מה יהיה מחירם ומתי ישווקו באופן רשמי, אך ניתן להעריך כי זה יקרה בתוך שנים ספורות במחירים שלא לכל כיס סביב כמה אלפי דולרים לכל הפחות – לפחות בשלב ראשון.

"אם בעבר בית חכם היה מתוייג עם אוכלוסייה במעמד גבוה, היום פתרונות הבית החכם נמצאים ברבדים שונים של האוכלוסיה, בדומה לקצב החדירה של טלפונים חכמים לשוק הסלולר", מסביר טולדנו. "כל זוג צעיר שבונה בית רוצה לעשות את הבית שלו חכם. גם אנשים עם צרכים מיוחדים דורשים מקסימום נוחות בבית חכם ומערכות הבית החכם יודעות להקל עליהם", מוסיף טולדנו.

דייט עם כנפיים

הערב הגיע, אמיר מתכונן לדייט חברתו נטלי, שמתלבשת בינתיים בביתה. על גופה של נטלי שמלת ערב הכוללת זוג כנפיים מאחורה. כששאלנו לפשר העניין ענתה נטלי בטבעיות כי מדובר בלבוש אדרנלין, גם הוא מבוסס על שבב מיוחד של אינטל. כשהשבב מזהה (בסיוע חיישנים שונים) התרגשות בגוף, המלווה בדופק מהיר יותר או זיעה מוגברת, נפתחות הכנפיים האחוריות והופכות לגדולות יותר. מאוד מסקרן אותנו עד כמה תתרגש נטלי באותו דייט ומעניין יהיה לראות כיצד יגיבו הכנפיים.

פורסם לראשונה באתר < a href="http://www.mako.co.il/nexter-high-tech/Article-b4e4a591ae8a351006.htm" rel=“canonical” target="_blank">נקסטר מבית מאקו