דובי תמים או מצלמת מרגלים? צילום: Polimerek

דיווחים אחרונים מלבנון כמו מתקן הריגול ש"נחשף", ושממגדל הקרייה בימים טובים אפשר לראות עד ביירות וטהרן הזכירה לנו שתעשיית הטכנולוגיה מתחילה בעצם ברובה בתעשיית הבטחון והמודיעין. הנה כמה דוגמאות ל"צעצועי" מרגלים, שעוזרים לשירותים חשאיים לבצע משימות ביון ואפילו משימות חיסול.

דובי תמים או מצלמת מרגלים? צילום: Polimerek

קצת היסטוריה בכותרות: שרותי הביטחון של אנגליה החרימו את הסאמובר (כלי מסורתי להרתחת מים) המהודר מתנת ממשל רוסיה מהארמון באקינהם לפני כחודשיים. מסתבר כי הסאמובר שניתן למלכה עוד בשנות ה-80 בידי שגריר רוסיה היה למעשה מסווה למתקן ציטוט מתוחכם שהמשיך לשדר גם 30 שנים לאחר הצבתו. בסרטי ג'יימס בונד של המאה העשרים עדיין השתמשו באמצעים מתוחכמים בכדי לצבור מידע, היום תמצאו כבר קרן לייזר שתפתור את זה.

בשנת 1946 לשגריר ארצות הברית במוסקבה הוגש במתנה פסל בדמות נשר – הסמל של ארצות הברית, השגריר שעם הזמן התמנה לשר החוץ של ארצות הברית שמר על הפסל במשרדו במשרד החוץ ורק בשנות השישים התגלו בתוכו מתקני ציטוט זעירים גם לתקופה שלנו (בגודל כמה מילימטרים בלבד). יש אנשים, שמייחסים את ההרגעה במפרץ החזירים, שכמעט והפכה למלחמת עולם שלישית לכך, ששרותי המודיעין הבינו כי אין הנשיא קנדי מתכוון ללכת עד הסוף בקונפליקט.

תיבות דואר ממתינות בשירות הוד מעלתה
אחד התרגילים הידועים במודיעין הן קיבלו ראשי תיבות EDLB – תיבת דואר "רדומה" (electronic dead letterbox). מערכת ממוחשבת המאפשרת למרגלים ועוזריהם להחליף מידע מבלי להסתכן בפגישה בין הסוכן לבין הסייען. לפי פרסומים זרים ה"אבנים" שאותרו בתום מלחמת לבנון השנייה ייוצרו במהלך שנות השמונים והוטמנו באותה התקופה, וככל הנראה כבר לא היו פעילים בזמן תפיסתם. המערכת שידרה הנקודות הציון לתחנת האיסוף, ומתקנים דומים הופעלו להחלפת מידע בין הסוכנים. לא היה צורך בפגישה אישית במטה המוסד או מפגשי סוכנים כמו בסרטים מתקופת המלחמה הקרה.

קרא עוד:  המיזם החדש של אילון מאסק: לשלוח הודעות ישירות מהמוח

EDLB מורכב ממחשב מזערי, שמספיק לסוכן לעבור בסביבות האבן, והנתונים שלו יוקלטו בעזרת קישוריות Bluetooth או תקשורת אלחוטית אחרת וישודרו לתחנות ממסר בעזרת קרן הלייזר. נייג'ל ווסט – מנהל מוזאון המודיעין בלונדון מספר: "הסוכן בכלל לא חייב לדעת על המתקן ועל מיקומו. מספיק שיעבור בנקודה מסוימת בשעה מסוימת והקידוד כבר יעבור למקום בו הוא נדרש ביותר, במטה המודיעין, כעבור כמה שניות"

אחד הסיכונים הגדולים בעבודת המרגלים הוא רגע הטעינת סוללות במתקנים מעין אלו. באותו רגע אדם המחופש לגאולוג (או לארכאולוג בחלק מן המקרים) פשוט אסף אבן ולקח אותה איתו. בשנת 1988 עובד שגרירות בריטית צולם בידי הבולשת הרוסית אוסף בדיוק אבן בפארק במרכז מוסקבה.

נשק לאנשי הצללים
מטריית רעל, מוות בתוך עיתון, שפתון בעל כותר 4,5 מילימטרים – אלו לא שמות מותחנים מסדרת ג'יימס בונד, אלא כלי נשק בידי סוכנים לאורך ההיסטוריה.

ב25- לינואר בחורף שנת 1995 ברחובות רבת עמון, בירת ירדן, שני גברים חסונים ניגשו לראש האגף הפוליטי של ארגון חמאס, חאלד משעל. אחד מהם החזיק ביד עיתון מגולגל שמתוכו הזריק תרסיס כלשהו לפני משעל. זו תמצית ההתנקשות הכושלת באחד ממנהיגי הטרור. לא נפרט כאן סיבות לכישלון, אך הן לא היו בגלל כשלים טכנולוגיים אלא כשלים בהפעלה.

בשנת 1978 מיכאל מארקוב, אחד ממתנגדי המשטר בבולגריה תוך כדי הליכה ברחובות לונדון נדקר קלות ממטרייה מעובר אורח חולף. כעבר כמה שעות נפטר מדום לב. רק כעבור כמה שנים גילינו כי הייתה זו התנקשות מתוחכמת של אנשי ה-קג"ב בעזרת מחט מורעלת בתוך מטרייה. בשנת 1944 במוסקבה נעצרה אישה שהתחזתה לעיתונאית שבדית והייתה אמורה להתארח בקרמלין במסיבת עיתונאים. ברשותה בין עזרי המודיעין התגלה גם שפתון שבעצם היה אקדח מוסווה בכותר 4,5 מילימטרים והיה אמור לשחק תפקיד בהתנקשות.

קרא עוד: 

חיסול עם מכשיר סלולרי

נסיים בסיפור משנת 1998, "המהנדס" יחיא עייש שהיה ידוע לשמצא בזכות הפיגועים הנוראיים בשטח מדינת ישראל הסתתר בבית של חבר ילדות אוסמה חמאדה במחנה פליטים ברצועת עזה. עייש שהיה ידוע בחשדנות פרנואידית והחליף מקום מסתור כמעט מדי לילה ואף פירק את המכשיר הסלולר בכל פעם שלא דיבר בו מחשש שיתנקשו בו.

"המהנדס" הכיר טוב מידי את סיפורו של דר' חמשארי – ממנהיגי הספטמבר השחור, שהיה בין האחראים לטבח מינכן. חמשארי בשנת 1979 ניגש למכשיר הטלפון בחדר המלון שלו בפריס וחוסל בפיצוץ מרחוק בידי חוליית המוסד. אך נחזור לעייש וחברו אוסמה, אוסמה קיבל יומיים לפני כן מכשיר סלולרי חדיש של מוטורולה ZX. לאותו הטלפון התקשר אביו של עייש, שה"מהנדס" בטח בו ללא עוררין. הוא התעניין למה עייש לא משתמש במתנה החדשה וברגע שלקח את השפופרת אירע פיצוץ עז. כך חוסל רב המחבלים בידי אנשי המודיעין הישראלי.

הטכנולוגיה אינה עוצרת גם לרגע והסיפורים שהובאו כאן הם בעיקרם היסטוריה עתיקה בקהילת המודיעין, את הסיפורים של ימינו אם בכלל נגלה עוד שנים מספר, מי ייתן ויהיו לא פחות מוצלחים.