הסיפור הבא נשמע כמו התחלה של סרט מתח והכל מבית היוצר של קופרטינו כשבאופן די אירוני, אפל או יותר נכון, אבטיפוס של מכשיר של אפל מעורב בנושא. דיווח ברשת כי עובד אפל שנמצא בשנות העשרים שלו, נשדד אחרי שענה למודעה פרסומית ברשת.

לפי הדיווח, משטרת מחוז סנטה קלארה עצרה את קטרין סטומפ (Katherine Stump) ואלכסנדר נג'ט (Alexander Nejat), בגילאי העשרים שלהם בחשד שהם אלו שביצעו את העבירה. הצעירים נפגשו עם הצעיר ליד ביתו ואחרי המפגש השלושה נכנסו לביתו של הקורבן שם איימו עליו עם סכין וריססו אותו בתרסיס פלפל. כשהוא חסר יכולת הגנה השניים שדדו את הצעיר וגנבו מביתו מספר מכשירי אלקטרוניקה ביניהם אב-טיפוס של מכשיר אייפד, לצד סכום של כ- 7,500 דולר. השודדים גם הכריחו את הקורבן להכנס לרכב שלהם, כשהם “חוטפים” אותו ונוסעים עימו מספר קילומטרים לפני שעצרו בצד הדרך ודחפו אותו החוצה, ככל הנראה במטרה להשיג קצת זמן ולהימלט לפני שהוא מתקשר למשטרה. אם נראה כי המהלך היה מיותר, הקורבן דיווח למשטרה המקומית על השוד רק חמישה ימים אחרי שהוא התרחש.

הקלסתרון של שני החשודים שפורסם על ידי המשטרה המקומית זוהה על ידי השוטרים, זאת לאחר שהם נעצרו בחשד לפעולות דומות. בזמן מעצרם השוטרים מצאו בין רכושם מספר טלפונים סלולריים ומחשבים ניידים, אולם נראה כי מכשיר האבטיפוס של האייפד, שבאופן די ברור לא נמסרו לגביו פרטים מסוימים (כמו למשל גודלו ועוד שיכולים להעיד האם מדובר בדור הבא של האייפד אייר או שמא באייפד פלוס השמועתי) לא נמצא והוא עדיין לא אותר.

קרא עוד:  על הקצה: Chromium Edge זמין לכולם, עדיין בבטא

האייפון שנשכח בפאב

זו לא הפעם הראשונה בה מכשיר אבטיפוס שנמצא בידיו של עובד אפל מגיע לידיים זרות. באביב 2010 עובד אפל שכח בפאב בעיר Redwood, אבטיפוס של האייפון 4 שהוסתר בתוך נרתיק של אייפון 3Gs. בהמשך אפל טענה שיש חשד לא קטן שהמכשיר נגנב מידיו של העובד. מי שמצא או גנב את המכשיר ניסה להפעיל אותו אולם ללא הצלחה ולפי דבריו של ג’ובס בראיון שנערך עימו זמן קצר לאחר מכן, ציין המייסד המנוח שהניסיון לאקטב את המכשיר עורר את חשדה של השותפה לדירה של החשוד והיא זו שפנתה למשטרה בנושא. אולם לפני שהמשטרה הספיקה להגיע, המכשיר נמכר לכתב של האתר Gizmodo תמורת סכום של כ- 5,000$, שפרסם תמונות של המכשיר בבלוג הטכנולוגיה הפופולרי.

סטיב ג’ובס פנה באופן אישי ל- ג'ייסון שאן, דאז העורך הראשי של גיזמודו, וביקש ממנו להחזיר את המכשיר בחזרה. גיזמודו הסכימו לעשות זאת בתנאי שאפל תאשר שאכן מדובר במכשיר אבטיפוס, אולם אפל סרבה וראתה בדבר כניסיון סחיטה. בסופו של דבר גיזמודו נאותו להחזיר את המכשיר בחזרה לאפל, אולם הדבר לא מנע מהמשטרה להחרים לעורך חומר שלפי הסברה הכיל מידע לגבי הפרשייה, כשבנוסף לכך אפל “הענישה” את גיזמודו על כך ולא הזמינה את כתבי האתר לאירועי המדיה שלה, מאז ועד לאירוע ספטמבר האחרון.

לדבריו של חוקר פרטי מאזור סאן חוזה, חברות טכנולוגיה רבות מאבדות מכשירי אבטיפוס כאלה ואחרים ולא אחת הן פונות לחוקרים פרטיים בניסיון לעזור להשיב את האבדה/גניבה. החוקר מציין שככל שהאבטיפוס חשוב יותר, בין אם בגלל שהוא מכיל טכנולוגיה חדשה שהפטנט עליה עדיין לא אושר, או עיצוב חדש וייחודי, כך החברה משקיעות יותר מאמצים ומשאבים בהחזרת המכשיר לידיהן. עוד הוא ציין שרק לאחרונה חברת טכנולוגיה גדולה מעמק הסיליקון פנתה אליו, אחרי שסמנכ”ל הכספים שלה איבד מכשיר אבטיפוס שהושאר במושב האחורי של המכונית שלו, שנפרצה.

קרא עוד:  בלי טובות: HarmonyOS של וואווי תתחרה בגוגל, מיקרוסופט ואפל

במקרה של האבטיפוס של האייפון 4, המעורבים בפרשה הואשמו בסופו של דבר בגניבה ונגזר עליהם עונש מאסר. כעת לאור העובדה שמדובר בעבריינים שאין זאת העבירה הראשונה שלהם, סביר להניח שהעונש יהיה קשה יותר, אולם אין ספק שמבחינתה של אפל חשוב לחברה לא פחות לזכות ולקבל את האבטיפוס של האייפד לידיה, מאשר לראות את פועלם של גלגלי הצדק.

כתב: נתי שוחט ופורסם לראשונה באתר iPhones