עוד עשור חלף לאחרונה והשאיר אותנו עם טעם של עוד. זה היה עשור שעיצב במהירות את עולם הטכנולוגיה הצרכנית וגרם לחובבי הטכנולוגיה לרצות עוד יותר מכל פיתוח שהוצג להם. יותר משוכלל, יותר חווייתי ויותר תכליתי. כי אם לא ידענו שאנחנו צריכים משהו בשנים האחרונות – הגיעו חברות הטכנולוגיה ושכנעו אותנו שבדיוק כזה אנחנו צריכים.

בעשור האחרון הושקו סמארטפונים מהפכניים, טלוויזיות חכמות ומוצרי מחשוב לביש שלפני עשור היו נראים לנו לא מציאותיים. בסיכום הזה לא הצלחנו לכלול את כל החידושים של העשור, אך השתדלנו לבחור גאדג'טים בולטים בכל שנה.

2010: Microsoft Kinect

אם עד אותה שנה היינו בטוחים שהדרך ההגיונית היחידה לשחק במשחקי וידאו היא באמצעות בקרי משחק פיזיים, חברת מיקרוסופט (Microsoft) דאגה להוכיח לנו שטעינו. Kinect (קינקט) התבסס על פיתוח ישראלי במרכזו מצלמה היקפית שמוקמה בסמוך המסך וכללה כמה חיישנים. כל שהשחקנים היו צריכים לעשות הוא להזיז את גופם ולהשתמש בקולם, וכך לשלוט על המשחקים השונים. קונסולות ה-Xbox 360 הפופולריות באותה תקופה תמכו בחיבור לקינקט, וזה הפך לפופולרי בשימוש במשחקי ספורט, ריקוד והרפתקאות.

ב-2017 הודיעה מיקרוסופט כי תפסיק לייצר את חיישני הקינקט, אך בשנים שהם היו בשוק הם גם עניינו את חוקרי הרפואה, אנשי הרובוטיקה והתעשייה. הטכנולוגיות הבסיסיות המשיכו ללוות את מיקרוסופט ואחת הדוגמאות לכך הם משקפי מציאות הרבודה של החברה – ההולולנס. ובכלל, עולם משחקי הווידאו הפנים שלא חייבים בקרים פיזיים בכל משחק, וכדאי לחשוב מחוץ לקופסה כשרוצים לשלוט על המשחקים השונים.

2011: Nest Thermostat

בתים חכמים הוא מושג שעורר התעניינות רבה במהלך העשור האחרון, ואחד הרכיבים הבסיסיים בבתים חכמים הם וסתי הטמפרטורה. Nest Learning Thermostat הוצג ב-2011 על ידי שני מהנדסים לשעבר באפל. אחד מהם בנה בית נופש וגילה שמרבית מווסתי הטמפרטורה שזמינים בשוק – לא מסוגלים לעבוד באופן עצמאי כפי שציפה. הבקר של Nest מתחבר לאינטרנט באמצעות רשת ה-Wi-Fi שבבית ובאמצעות מנגנוני למידת מכונה הוא לומד את העדפות המשתמש ומגלה את הזמנים בהם אין איש בבית.

מאוחר יותר רכשה גוגל (Google) את החברה, ולצד מוצרי הבית החכם האחרים שהציגה גוגל, היא המשיכה לפתח את וסת הטמפרטורה שכבר זכה לארבעה דורות.

2012: Philips Hue

טרנד הבית החכם כיכב לאורך כל העשור, אך הפיתוחים אליו הגיעו קמעא קמעא. פיליפס (Philips) הציגה את הנורות החכמות שלה – Hue, ולאורך השנים זכתה הסדרה למעט שדרוגים. בזכות חיבור לסמארטפון, אפשרה הסדרה לשלוט על עוצמת ההארה, צבע האור, שימוש בטיימר והדלקת האור מרחוק.

קרא עוד:  וידאו חושף: כך נראה שיתוף הקבצים המהיר בין מכשירי האנדרואיד

היום מתחרים על שוק הזה שחקנים רבים, ועל כן גם ירדו המחירים שבתחילה היו גבוהים.

2013: Google Glass

המשקפים החכמים של גוגל הושקו ב-2013 כאלה מבוססים על תצוגה עילית, מעל עין ימין, המציגה נתונים במציאות רבודה ושעליה ניתן לשלוט באמצעות פקודות קוליות. לאחר שהושקו נחשבו המשקפיים לגאדג'ט נחשק, אך המפתחים נטשו, סוגיות פרטיות הוצפו ובעיות חומרה צצו – כל אלה גרמו לגוגל להשהות את המיזם בשנת 2015.

המתחרות לא שקטו על השמרים, וגם גוגל, שבחודש מאי האחרון הודיעה כי תוציא גרסה חדשה של המשקפים החכמים שלה, שהפעם מיועדים יותר לשוק הארגוני ופחות ללקוחות הקצה.

2014: מוט הסלפי

כמה פשוט – ככה חכם: כשמצלמות הטלפונים החכמים הפכה לאיכותיות יותר, לא נותר אתר תיירותי בו לא נצפו אנשים מצלמים עצמם לתמונת סלפי. מוטות הסלפי, אותם מוטות טלסקופיים שבקצה שלהם מחובר הסמארטפון, סייעו לחובבי הסלפי לצלם את עצמם בזווית מחמיאה.

חלפו השנים ומצלמות הסלפי החדשות כבר כוללות זוויות רחבות במיוחד שמאפשרות צילום איכותי מבלי להרחיק את המכשיר כל כך מהאובייקט המצולם. והמוטות המוזרים? עליהם ישאלו הילדים שלנו בעוד כמה שנים ואנחנו נסביר להם שפעם היינו מצטיידים במוט כזה לקראת כל טיול.

2015: Apple Watch

שעונים חכמים היו לפני ה-Apple Watch (אפל ווטש) והם גם ממשיכים להתחרות בו, אך נראה שהשילוב בין הממשק הנוח לבין החומרה שמשתפרת עם השנים גורמים לשעון החכם של אפל (Apple) לבלוט מעל לאחרים.

בשנים האחרונות מציג השעון תכונות למעקב אחר מדדי בריאות, ואין כמו אביזר אופנה שגם בודק מפעם לפעם אם אנחנו בריאים מספיק. וגם הדיווחים שמתפרסמים מעת לעת על כך שהוא הציל אנשים ממוות – תורמים רבות לתדמית השעון.

2016: Apple AirPods

יציאת ה-3.5 מ"מ עבור אוזניות היא אולי המצאת העשור של אחד מהעשורים במאה הקודמת. בעשור הזה, כך נדמה, הדילמה האמיתית היא אם יש עוד צורך להשאיר את שקע האוזניות הארכאי או שהגיע הזמן להיפטר ממנו.

קרא עוד:  המילטון החלה למכור בארץ את Mi True Wireless Earphones 2 ב-399 שקלים

אפל החליטה לוותר על השקע הזה כשהציגה את ה-iPhone 7 ובמקביל הציגה את האוזניות האלחוטיות שלה – ה-AirPods. יכולות הצימוד המהירות, נוחות ההפעלה ואיכות הסאונד הפכו אותן לאוזניות מבוקשות, וגם גרמו למתחרות להשקיע בעשור האחרון באין-ספור דגמים מתחרים.

בשנה האחרונה הציגה אפל דור נוסף, עם מתאמי סיליקון שהפכו את האוזניות למתאימות לכל אוזן, כמו גם מנגנון ביטול רעשים שיסנן את רעשי הסביבה הסואנת.

2017: Nintendo Switch

את השנים היפות של העשור האחרון הקדשנו גם למשחק. אך מתוך הבנה שפעמים רבות הטלפון החכם לא יחליף את קונסולות המשחקים, השיקה נינטנדו את ה-Switch, טאבלט המשחקים שלה הכולל גם שני בקרים ייעודיים המתחברים אליו. בקונסולה ניתן לשחק גם בבית, בחיבור למסך חיצוני, וגם בדרכים.

עם ההשקה ב-2017 הושקו גם כמה כותרים מוצלחים שהעסיקו את ילדי העולם במשך שעות רבות. The Legend of Zelda: Breath of the Wild ו-1, 2, Switch הן כמה דוגמאות למשחקים שיצאו מבית נינטנדו והפכו ללהיטים. ב-2019 הושקה גרסת Switch Lite.

2018: Samsung The Wall

אם חושבים גדול, חושבים על העשור האחרון. בראשית 2018 ערכה סמסונג הפתעה לבאי כנס CES והציגה מסך microLED בגודל 146 אינץ'. המסך, בעל הפיקסלים הצפופים, מסוגל לנגן וידאו באיכות 8K וניתן להתאים את גודל התצוגה בה מעוניינים לצפות.

למסך אין שוליים כלל, וסמסונג מציעה אותו בעיקר לאולמות תצוגה, כאלה שדורשים איכות תמונה טובה ויכולת גבוהה בהתאמת התוכן המוצג במסכים.

2019: Boston Dynamics Spot

העולם האוטונומי כבר כאן. הרגולציה אמנם קצת מקשה על מכוניות אוטונומיות לנוע בכל מדינה, אך נראה שבתחום הרובוטים האצבע קצת יותר קלה על ההדק ורובוטים המספקים משלוחים כבר משוטטים על מדרכות במדינות מסוימות בארה"ב.

אך מה שאולי מסמל מכל את התפתחות העולם האוטונומי בעשור האחרון הם הרבוטים של Boston Dynamics. דגם ה-Spot של החברה הפך למסחרי בשנה האחרונה ואם אתם מאלה שחוששים שהרובוטים עומדים להשתלט על העולם – כנראה שהראשונים יהיו מהדגם הזה, הדומה בצורתו החיצונית לכלב. הרובוטף, שמהלך על ארבע רגליים, נועד למשימות בינוי, פיקוח, אבטחה וגם בידור.

עוד בנושא

פורסם בשיתוף פעולה עם אתר נקסטר

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.