כרטיס זיכרון מיקרו SD סמסונג

אתמול נשברו בתערוכת הסלולר בברצלונה שיאי נפח האחסון לכרטיסי microSD, והיום כבר מגיעה ההכרזה הבאה: סטנדרט חדש בשם microSD Express, שיאפשר ייצור כרטיסי זיכרון המהירים עד פי עשרה מהכרטיסים הקיימים היום. המהירות המקסימלית של כרטיסי microSD Express יכולה להגיע ל-985 מגה-בייט לשנייה, לעומת מהירות קריאה מקסימלית של 160 מגה-בייט לשנייה עבור כרטיסי הטרה-בייט שנחשפו רק אתמול בתערוכה.

הסטנדרט החדש מגיע למהירויות גבוהות כל כך בזכות שימוש בממשקי PCIe ו-NVMe, שהיו שמורים עד עתה להתקני אחסון מסוג SSD. בנוסף, הוא הסטנדרט חסכוני יותר באנרגיה, וגם תומך לאחור בפורמט הוותיק יותר – כרטיסי microSD Express יפעלו גם במכשירים ישנים, אם כי לא במהירות המקסימלית שהם מסוגלים לה כמובן.

New microSD Express memory cards (Photo: Business Wire)

ההכרזה על הסטנדרט מגיעה מאגודת ה-SD, האחראית על קביעת תקנים וסטנדרטים בתעשיית כרטיסי הזיכרון. משמעותה היא שכעת היצרניות מוזמנות להתחיל לפתח ולשווק כרטיסי זיכרון העושים שימוש בטכנולוגיה החדשה, אך זה עשוי לקחת זמן – אף יצרנית עדיין לא מוכנה להכרזה שכזו.

כמובן שגם יצרני המכשירים ידרשו לאמץ את התקן, ולתמוך בו במצלמות, טלפונים חכמים, מחשבים וציוד נוסף שבו המהירות עשויה לבוא לידי ביטוי. אולם בסופו של התהליך, יוכלו המשתמשים ליהנות מכרטיסי microSD מהירים בהרבה, ושימושיים ליישומים שכיום אין כל ברירה אלא להשתמש בכונן קשיח או כונן SSD עבורם.