תארו לעצמכם שהייתם יוצאים לטיול בחיק הטבע, עוצרים ליד מאגר מים ורוצים לדעת האם הם ראויים לשתיה? SCiO, חיישן המתחבר לטלפון הסלולרי, מסוגל לסרוק דגימה מהמים ובתוך שניות להציג נתונים רבים על ההרכב הכימי שלהם, ישירות למסך הסמארטפון.

SCiO משמש למעשה כספקטרומטר קטן המתחבר לסמארטפון ומספק למשתמש הממוצע, נתונים שבעבר היו מופקים רק במעבדות משוכללות. באמצעותו ניתן להפיק נתונים על מזון, צמחים ותרופות: כמו למשל כמה קלוריות יש ברוטב לסלט, האם הגבינה עוד בתוקף, האם האבטיח מתוק דיו או האם התרופה שאנו עומדים ליטול לא מזוייפת. עם אפליקציות המחוברות למסד נתונים עולמי, אוגר ה-SCiO נתונים רבים על חומרים חדשים ובכך המשתמשים תורמים לידע של משתמשים אחרים ברחבי העולם.

הטכנולוגיה בה משתמש החיישן מתבססת על הקרנת אלומת אור לעבר האובייקט הנבדק. האור חוזר חזרה לחיישן ומכיל בעצם את ה"חתימה המולקולרית" של האובייקט, כך שבעזרת מסד הנתונים המתפתח, ניתן לזהות את האובייקט, את סוג החומרים ממנו הוא מורכב וערכים רבים המאפיינים את החומרים השונים. כך שכל מי שרוכש את SCiO מחזיק בכיסו ממש מעבדה שלמה בעלת מימדים זעירים של 73X25X16.5 מ"מ ובמשקל של 20 גרם.

על הפרויקט עובדים מספר מהנדסים ישראלים שהחליטו להעלות אותו לאחרונה לאתר גיוס ההשקעות Kickstarter ותוך פחות מ-24 שעות הגיעו לסכום היעד וגייסו החיישן מעל 200,000 דולרים. החיישן מתקשר עם המכשיר באמצעות בלוטוס 4.0 ותואם לשימוש עם מכשירי iPhone, iPad (עם iOS 5 ומעלה) ועם מכשירי אנדרואיד 4.3 ומעלה. אם תמהרו להשקיע במוצר, תוכלו לקבל אחד כזה תמורת 199 דולרים (+15 דולרים למשלוח מחוץ לארה"ב). תאריך האספקה המוערך למהדורה הראשונית  הוא בדצמבר 2014.