העולם עובר לכוננים מבוססי זיכרון הבזק (פלאש). זה כבר עובדה. למרות מחירם הגבוה יותר לאורך השנים, בהשוואה לכוננים קשיחים מכניים, הם הצליחו לחדור אט אט לשוק המיינסטרים בזכות עמידות לאורך זמן, ביצועים ויכולות שהכונן המכני רחוק מלהשיגם. השוק הבא בתחום הצרכני שאליו חודרת טכנולוגיית זיכרון ההבזק היא הכוננים הניידים, במיוחד כאשר ניתן לנצל את הביצועים הגבוהים עד תומם בעת שימוש בחיבור USB 3.0.

במסגרת תערוכת IFA 2015 הכריזה סנדיסק (SanDisk) על סדרת מוצרים חדשה בשם Extreme 500 שכוללת כוננים ניידים בגודל מזערי המהירים עד פי ארבעה מכונני האחסון המסורתיים, ומבטיחים קצב העברת נתונים גבוה במיוחד ועיצוב מיוחד המאפשר להשתמש בו גם במצבים קיצוניים. הסדרה מגיעה בנפחים של 120, 240 ו-480 ג'יגה-בייט, אנחנו בדקנו את הכנון שמציע נפח של 240 ג'יגה-בייט.

עיצוב קשוח

אחד היתרונות בשימוש בזיכרונות הבזק, במיוחד שכיום שבב NAND בודד מסוגל להציע נפח אחסון עצום, הוא שהכונן לא חייב להיות בגודל 'תקני'. כלומר, אין צורך להיצמד לגודל הסטנדרטי של 2.5 אינץ’ של הכוננים המכניים הניידים שנגזר מגודל פלטות האחסון של הכוננים הללו שמיועדים, בעיקרון, למחשבים ניידים. הם גם לא צריכים להיראות אותו דבר, וה-Extreme 500 הוא קטן יותר – כמחצית מגודלו של טלפון חכם ממוצע.

Sandisk extreme 500 240gb vs 2.5 disk
Extreme 500 מול דיסק נייד 2.5 של טושיבה, במי תבחרו?

הכונן יועד במיוחד לשימוש בשטח, כלומר לצלמים, משתמשי מחשב בנסיעות ועוד. זו כנראה הסיבה העיקרית שהחברה יצרה אותו קטן ככל האפשר (7.5×7.5 ס”מ), דקיק (10.6 מ”מ) וקל משקל (78 גרם). המעטפת היא מפלסטיק מחוספס והמסגרת מיוצרת מגומי מחוזק הבולם זעזועים במקרה של נפילה. בנוסף יש כיסוי גומי לחיבור ה-USB למקרה של רטיבות או השפרצות של מים, אם כי באופן מוצהר המוצר אינו עמיד למים ולכן לא היינו מנסים. יתרון נוסף לשימוש בזיכרון הבזק הוא העמידות כנגד זעזועים, כך שלא צריך לחשוש בעת האחסון בתיק.

קרא עוד:  האוזניות נטולות החוטים האלו עולות יותר מאלף דולרים

השימוש הינו כמובן זהה לזה של שאר הכוננים הניידים: מחברים את הכונן ליציאת ה-USB באמצעות הכבל המצורף. היתרון שזהו כבל קצר, אולם צריך גם לזכור כי החיבור הוא אמנם USB 3.0 Micro-B סטנדרטי, אך הוא לא נפוץ למדי ולכן צריך לשמור על הכבל שלא יעלם. היה נחמד אם סנדיסק היו מצרפים בנוסף נרתיק קטן לאחסון, שכן הוא בכל זאת נייד המסתובב איתנו, אבל לפי הפרסום של החברה היא בכלל רוצה שהמשתמשים יקשרו אותו לתיק.

ביצועים

כבר ציינו כי השימוש בהתקן מבוסס זיכרון הבזק הוא מהיר כמה מונים מאשר שימוש בכנון קשיח 'רגיל' ובכך אפשר להיווכח מיד עם השימוש הראשוני בו. העברת קובץ של 700 מגה-בייט נמשכת לא יותר מ-7 שניות, והעתקה של 30 קבצים במשקל כולל של 5 ג'יגה-בייט לקחה כ-50 שניות. זה שיפור משמעותי בכל מדד אפשרי וזה נוח בעיקר למי שממהר ומעוניין להעתיק קבצים במהירות הבזק. החיבור של הכונן למחשב הוא כאמור USB 3.0 וכדי להגיע למהירות המרבית נדרש שימוש בחיבור שכזה שכן חיבור למחשב ישן עם USB 2.0 יגביל את הביצועים מאוד.

Sandisk extreme 500 240gb 2

בחברה מבטיחים כי הכונן מסוגל להגיע למהירות קריאה מרשימה של 415 מגה-בייט/לבשנייה ועד 340 מגה-בייט/לשנייה במקרה של כתיבה וזאת בשימוש בעבודה רציפה, כלומר סדרתית. אנחנו בדקנו זאת בסביבה של מחשב ביתי המבוסס על מעבד Core i5-4590 עם 8 ג'יגה-בייט של זיכרון RAM ויציאת USB 3.0. Sandisk extreme 500 240gb benchmarkבבדיקה שלנו התגלה נתונים מעט נמוכים יותר מאשר הצהרת היצרן וכי בבחינה עם CrystalDiskMark הגענו לנתונים של 389 ו-334 מגה-בייט/לשנייה לקריאה וכתיבה סדרתית, בהתאמה. לא הפרשים גדולים ומלבד זאת בשיטוט בסקירות בחו"ל מצאנו כי בבדיקה עם USB 3.1 אפשר להגיע לנתונים טובים יותר.

קרא עוד:  סקירה: Tronsmart Element T2 Plus - רמקול אלחוטי מפתיע במחיר וגם בעוצמה

בפועל, כאשר אנו מעתיקים קובץ או קוראים קובץ מהכונן, אנחנו לא כותבים או קוראים את הנתונים באופן סדרתי ולכן מדובר במספרים המייצגים את מקסימום הביצועים שניתן להוציא מהכונן. בבדיקות שהרצנו הגענו למהירות הנעה בין 120 ל-200 מגה-בייט/לשנייה בממוצע, נתון המשתנה בין גודל הקובץ ומספר הקבצים.

גיבוי לעינכם בלבד

אנחנו מאוד קנאים למידע האישי שלנו, לא הסטטוסים בפייסבוק אלא הקבצים האישים הקשורים לחשבונות שלנו והתמונות הפרטיות שלנו ולכן בעוד שזה דבר אחד להשתמש בכונן כהתקן מהיר להעתקה וגיבוי תוכן בדרכים, הוא גם יכול לשמש אותנו לגיבוי ארוך טווח מהמחשב האישי בבית. אבל להסתובב עם כל התוכן האישי שלנו בכונן נייד זה לא דבר מומלץ, ולכן יחד איתו מצורפת תוכנת SecureAccess V3 שבאמצעותה אפשר להצפין חלק מהמידע בכונן ולהפוך אותו ללא קריא למי שאין ברשותו את הסיסמה.

מדובר בתוכנה שאינה דורשת התקנה ופועלת ישירות מהכונן במחשבים מבוססי Windows או Mac וכל שהיא דורשת הוא להגדיר את הסיסמה הרצויה ולבחור את הקבצים שאותם אנו מעוניינים להצפין. היא נראית כמו סייר קבצים סטנדרטי למדי והיא פשוטה להפעלה. לאחר בחירת הקבצים הרצויים מהמחשב שלנו, התוכנה מעתיקה אותם לתוך הדיסק הנייד לתיקייה ייעודית ומקודדת אותם באופן שרק דרכה יהיה ניתן לצפות בהם ולפתוח אותם.

השורה התחתונה

הכונן הנייד של סאנדיסק הוא קטן מידות, עמיד בתנאים קיצוניים ומהיר מאוד. הוא יכול להיות שימושי מאוד לאנשי שטח הנדרשים להעביר חומרים בין משתמשים או מהמחשב הנייד והעובדה כי הוא מהיר מאוד מהווה יתרון משמעותי. מחירו בישראל נע בסביבות ה-360 שקלים עבור נפח של 120 ג'יגה-בייט. הדגם שבדקנו נמכר ב-520 שקלים, והדגם בנפח של 480 ג'גיה-בייט נמכר ב-920 שקלים, וזה זהה למחירים מעבר לים.