כולנו כבר התרגלנו שבכל השקת מכשיר דגל מסדרת מכשירי הגלקסי של סמסונג (Samsung), אנו מקבלים שתי אפשרויות בחירה: האחת מבוססת מערכת על שבב (SoC) תוצרת בית מסדרת Exynos של סמסונג, והבחירה השנייה מבוססת מערכת על שבב של חברת Qualcomm היותר הפופולרית. שתי אפשרויות אלה היו לעתים בגדר הכרח מצד סמסונג, מכיוון שבדגמים קודמים היו מקרים בהם השבב מסדרת ה-Exynos לא תמך לדוגמה בדור 4 LTE, וכדי להציע זאת במכשיר היה צורך להשיק דגם מבוסס שבב של Qualcomm שלה היה כבר שבב מוכן שתמך ברשת זו. אותו דבר קרה עם ה-Galaxy Note 3, שגרסה אחת שלו לא כללה דור רביעי LTE כמו גם צילום וידאו K4, ולעומתו הגרסה המבוססת על שבב של Qualcomm כן כללה תכונות אלה.

אין זה אומר שהשבבים של Qualcomm טובים או מתקדמים יותר מאלו של סמסונג, אך ככל הנראה היו אילוצי זמן, יכולת ייצור כמות מספקת מצד סמסונג בגזרת המעבדים, שיקולים כלכליים, ועוד אשר הכריעו את הכף בבחירת השבב המיועד.

אז התקדמו הזמנים, ואנחנו עומדים ממש לקראת השקת מכשיר דגל חדש של סמסונג, ה-Galaxy S6, וברחבי הרשת מתחילים להגיע דיווחים על הכרזה קרובה של שבב חדש תוצרת סמסונג, שהשמועות רומזות שייתכן ושבב זה יפעיל את המכשיר החדש.

קרא עוד:  סמסונג השיקה בישראל את סדרת Galaxy A החדשה

ייחודו של השבב בכך שהוא מכיל מודם התומך ברשת דור רביעי מסוג Cat.10, המסוגלת להגיע באופן תאורטי עד למהירות גלישה של 450 מגה-ביט לשנייה, זאת לעומת התקן שהיה קיים עד כה, מסוג 6CAT, שהגיע באופן תאורטי למהירויות של עד 300 מגה-ביט לשנייה. השמועה אומרת שסמסונג לא רק מייצרת את השבב, אלא גם את המודם המובנה בו.

דיווח זה מגיע באופן לא מקרי כשבועיים לאחר שחברת Qualcomm הכריזה על מודם (שיגיע מובנה בשבבים עתידיים שיושקו על ידה) מתוצרתה שתומך גם הוא ברשת מתקדמת זו. צריך לקחת בחשבון שהמודם החדש והמתקדם אמנם הוכרז לפני גל ההשקות הקרוב, אך לא יגיע ככל הנראה מובנה בשבב החדש Snapdragon 810  אלא רק בדגמים שיבואו אחריו, ולכן לא יהיה קיים במכשירים שיוכרזו בתקופה הקרובה.

חשוב לציין, שגם אם יושקו מכשירים בקרוב עם מודם זה, בישראל לא יהיה שום יתרון טכנולוגי לשימוש בטכנולוגיה זו, מכיוון שרשת הדור הרביעי עדיין בחיתוליה בישראל, ועדיין לא הגענו לרמת רשת דור רביעי מסוג Cat4, התומכת עד מהירות מקסימלית של 150 מגה-ביט בשנייה. למהירות זו יוכלו המפעילות בישראל להגיע, רק לאחר מכרז התדרים, ולאחר שדרוג ניכר של תשתיות קיימות.

כתב: אבי בכמן